Pandemi nedeniyle ABD’deki ulusal kanallar alışık olduğumuz yayın takvimini 2020-2021 sezonunda değiştirmiş olsalar da Mayıs ayını tamamlamamızla birlikte iptal-devam haberlerinin büyük çoğunluğu geldi ve sezonu da gayrı resmi de olsa tamamladık. Kanallar yine gelecek sezondaki dizilerini duyurdu, yeni sezonun yayın programını açıkladı ve hatta bazı yeni dizilerin fragmanları da geldi.

Ben de 5 ulusal kanal içinden ABC’nin 2021-2022’nin yeni dizilerini bir yazıda toparlayayım dedim.

ABC’nin 2021-2022 sezonunda birisi geçen yıldan kalmak üzere toplamda 5 dizisi bulunuyor. Bunlardan iki tanesini sonbaharda, üç tanesini sezon ortasında yayınlayacak. Dizilerin iki tanesi komedi, üç tanesi drama.

1) Queens:

Konu: 90’lı yıllarda Nasty Bitches isimli hip-hop gruplarıyla ün sahibi olan artık 40’lı yaşlardaki dört kadının eski günlere dönebilmek için bir araya gelişini konu alıyor.

Kadro: Eve, Naturi Naughton, Nadine Velazquez, Taylor Selé, Pepi Sonuga, Brandy Norwood

Senarist/Yaratıcı: Zahir McGhee

Yapımcı: ABC Signature

Yayın: Sonbahar / Salı günleri

2) The Wonder Years:

Konu: 1988-1993 arası yayınlanan aynı isimli komedi dizisinin uyarlaması.

Hikayesi 1960’lı yıllarda geçecek ve orta sınıf siyah bir ailenin yaşantısını 12 yaşındaki oğulları Dean üzerinden işleyecek. Dean’in ailesinin karmaşık bir dönemde nasıl “mükemmel” yıllar geçirdiği anlatılacak. Don Cheadle, Dean’in yetişkin versiyonunu seslendirecek.

Kadro: Elisha Williams, Dulé Hill, Saycon Sengbloh, Laura Kariuki, Julian Lerner, Amari O’Neil, Milan Ray

Senarist: Saladin Patterson

Yapımcı: 20th Television

Yayın: Sonbahar / Çarşamba günleri3) Abbott Elementary:

Konu: Philadelphia’daki bir devlet okulunda çalışan bir grup işini seven öğretmen ve okul müdürü, sayıca az olmalarına, kaynak yetersizliğine ve aksini düşünen herkese rağmen çocuklara düzgün bir eğitim verip hayatta başarılı olabilmeleri için bir araya geliyor.

Kadro: Quinta Brunson, Tyler James Williams, Janelle James, Chris Perfetti, Lisa Ann Walter, Sheryl Lee Ralph

Senarist: Quinta Brunson, Justin Halpern, Patrick Schumacker

Yapımcı: Warner Bros. Television, 20th Television

Yayın: Sezon Ortası

4) Maggie:

Konu: Tim Curcio’nun 2019 yapımı aynı isimli kısa filminin uyarlaması.

Psişik güçleriyle hayatını sürdürmeye çalışan Maggie, sık sık çevresindeki insanların kaderini görmektedir. Kendi geleceğiyle de ilgili bir şeyler görünce sahip olduğu bu özelliği artık benimseyip onunla birlikte yaşamaya mecbur kalır.

Kadro: Rebecca Rittenhouse, David Del Rio, Nichole Sakura, Angelique Cabral, Leonardo Nam, Ray Ford, Chloe Bridges, Kerri Kenney, Chris Elliott

Senarist: Justin Adler, Maggie Mull

Yapımcı: 20th Television

Yayın: Sezon Ortası

5) Women of the Movement:

Konu: Mini dizi ve sezonu 6 bölüm sürecek. Devery S. Anderson’un “Emmett Till: The Murder That Shocked the World and Propelled the Civil Rights Movement” isimli kitabından esinlenilerek hazırlanacak.

ABD’deki Sivil Haklar Hareketi‘ni de içine alan dizide ırksal ayrıma yönelik Jim Crow yasalarının uygulandığı Güney’deki Mississippi’de linç edilerek öldürülen Emmett Till’in annesi Mamie Till Mobley’in adaleti sağlamak için verdiği mücadele anlatılacak.

Kadro: Adrienne Warren, Tonya Pinkins, Glynn Turman, Ray Fisher, Chris Coy, Carter Jenkins

Yaratıcı/Senarist: Marissa Jo Cerar

Yapımcı: Kapital Entertainment, Westbrook Studios, Roc Nation. Jay-Z ve Will Smith, yönetici yapımcı olarak yer alıyor.

Yayın: Sezon Ortası