Ülkemizin gündeminin karışıklığını bir kenara bırakarak ABD’ye kadar gitsek de benzer sorunlar karşımıza çıkmaya devam ediyor.

** Bir dönemin usta komedyeni ve oyuncusu Bill Cosby, yaklaşık 50 kadın tarafından taciz ve tecavüzle suçlanmış, hakkında açılan davalardan birisi 2018’de sonuçlanmıştı. 3-10 yıl arası ceza alan Cosby, hapiste çürümeye devam ederken yapılan itirazlardan biri sonuç verdi.

Pensilvanya’daki yüksek mahkeme delillerin kusurlu olduğu sonucuna vararak Cosby’yle ilgili cezayı kaldırdı ve “salıverilmesine” karar verdi. Savcılığın verilen karar sonrası mahkumiyet için şansını tekrar deneyip denemeyeceği ise şimdilik belli değil.

** Özellikle Smallville dizisiyle bilinen Allison Mack, seks bağlantılı tarikat NXIVM’deki rolü nedeniyle 2018’de göz altına alınmıştı.

Tarikata kadın sağlamak amaçlı şantaj yapmakla ve komplo kurmakla suçlanan Mack, 2019’da suçlamaları kabul edip devamında tarikatın lideri Keith Raniere’le ilgili iş birliğine gitti. Raniere, kendi davasında 120 yıl ceza alırken 17 yılla karşı karşıya olan Mack’le ilgili davada bugün karar çıktı. Sonuç: 3 yıl hapis, 20.000 $ ceza, 1000 saat kamu hizmeti ve 3 sene denetimli serbestlik.

** #MeToo hareketinden nasibini alan isimlerden biri olan James Franco ise oyunculuk dersi verdiği öğrenciler tarafından suçlandı.

Franco’nun (hala) reddettiği iddialara göre bazı öğrenciler, sektörde ilerleme vaadiyle kamera önünde oldukça açık seçik seks sahneleri çekmeye zorlandılar. Birkaç öğrencinin bir araya gelerek açtığı toplu dava, varılan uzlaşmayla kapandı. Sonuç: Franco kendisini dava edenlere 2,235,000 $ ödeyecek. Paranın önemli bir kısmı avukatlara da giderken anlaşmanın tamamlanması için geriye sadece hakimin imzası kaldı.


Not: Ekim 2017 sonrası birçok kişi tarafından tacizle suçlanan, devamında House of Cards’tan kovulan, kimi isimlerce hakkında dava açılan, bunların bazısı düşse de bazısı hala devam eden, ara ara Frank Underwood rolüne yeniden bürünerek video çeken Kevin Spacey oyunculuğa dönüyor. İtalya yapımı The Man Who Drew God (L’uomo Che Disegno Dio) filminde görünecek.

Filmde Robert Davi, Stefania Rocca, Massimo Ranieri, Vittorio Boscolo, Alessia Alciati de rol alıyor. Çekimleri İtalya’da yapılacak filmin yönetmeni Franco Nero, yaptığı açıklamada haberi doğrulayıp “Kevin filme katılmaya karar verdiği için çok mutluyum. Onu harika bir oyuncu olarak görüyorum ve filme başlamak için sabırsızlanıyorum,” dedi. Evet, maalesef.