Sitede tanıtımı olmayan hatta hemen hemen hiç haberi bile yapılmamış bir kültten bahsedeceğim bu sefer. Başlıktan da anlaşılabileceği gibi söz konusu dizimiz, bir ara ortalığı kasıp kavuran Alias. Sydney’i özleyen veya merak edip “Sydney kim ki?” diyenleri, yazının devamına alalım.

Öncelikle, dizimizin yaratıcısının kim olduğunu belirtmekte fayda var. Miadını doldurmuş, Lost ve Felicity gibi dizilerin yanında, yayın hayatına devam eden Fringe, Person of Interest ve Alcatraz‘ın da arkasındaki isim olan J.J. Abrams, 2001-2006 yılları arasında da, ABC‘de yayınlanan Alias‘ı bizlerle buluşturmuştu. Toplam 5 sezon, 105 bölümden oluşan dizimiz, bana kalırsa Abrams‘ın en başarılı işiydi.

Sydney Bristow temelli dizimizin ilk bölümünden ispiyon vererek konudan bahsedecek olursak…
Üniversitenin ilk yılında, CIA’in gizli birimlerinden SD-6 ile çalışmak için teklif alan Sydney, bir yandan okuluna devam edip bir yandan da bu gizli işini sürdürür ve çevresine bankada çalıştığını söyler. Çalışmaya başladıktan 7 yıl sonra, sevgilisi Danny’den (Edward Atterton) evlenme teklifi alan kızımız, gizlilik sözleşmesine rağmen evleneceği adama yalan söyleyemeyeceğini fark edip, aslında bankada çalışmadığını, SD-6 adlı devletin gizli bir kolunda ajan olduğunu anlatır. Çok geçmeden SD-6 bu durumu öğrenip Danny’yi yok eder. İşte bu durumda Sydney, babasının da yardımıyla (babası da SD-6’de çalışıyor, kızımız bunu yeni öğreniyor) SD-6’in CIA’in bir kolu olmadığını ve aslında terörist olduklarını fark eder. Soluğu CIA’de alan kızımız, bundan böyle çift taraflı ajan olarak çalışıp, SD-6’i yok etmeyi kafasına koyar. SD-6’in içinde, çift taraflı bir ajan daha çalışmaktadır ki o da babasıdır. Bu ikili haricinde, alt rütbedeki çalışanların hiçbiri bu durumun farkından değildir.

Böyle güldüklerine bakmayın. Bu fotoğraf tam bir kandırmaca. =)
Böyle güldüklerine bakmayın, 5 sezon boyunca hafif tebessümlerini bile nadiren görebildik. =)

Şimdi biraz da karakterleri ve onlara hayat veren oyuncuları tanıyalım:

Sydney Bristow
Yukarıda da bahsettiğim gibi, dizimizin baş karakteri. Annesi, Sydney küçükken hayatını kaybetmiş. Babası ile de arasında hep bir soğukluk var. Verilen her işin altından başarıyla kalkmasından dolayı, SD-6’in gözde ajanlarından.Sydney’i, ünlü oyuncu Jennifer Garner canlandırıyor. Alias‘tan beri televizyon ekranlarında göremediğimiz güzel aktristimizi, diziden önce de kadroları sağlam olduğu halde fazla bölümü göremeyen Party of 5‘ın uzantısı (spin-off) Time of Your Life ve Significant Others‘tan tanıyabilirsiniz. Bunların haricinde, Abrams’ın bir başka dizisi Felicity‘ye de konuk olmuştu. Oyuncumuzun ilk başta, en son Grey’s Anatomy‘de seyrettiğimiz Scott Foley‘le ve onunla ayrılmasının ardından Hollywood yıldızı Ben Affleck‘le de (hala evliler) dünya evine girdiğini söylemeden geçmeyelim.

Jack Bristow
Sydney’in babası, aynı zamanda da SD-6’in üst düzey çalışanlarından biri. Bir süredir, CIA’le birlikte çift taraflı ajan olarak çalışıyor ve SD-6’i çökertmek istiyor. Sydney’in ona soğukluğu kadar, kendisi de kızına aynı derecede soğuk davranıyor.Jack’e, deneyim ve başarısını konuşturan oyuncu Victor Garber hayat veriyor. Bir çok diziye konuk olmuş olan aktörümüzün son rollerinden biri, Showtime’ın yeni dizisi Web Therapy‘deydi.

Michael Vaughn
Sydney’in CIA’deki amiri. Karakterimiz, Sydney’e, aldığı görevlerde CIA ve SD-6 için yapması gerekenleri söylüyor. Sydney ve Michael’ın uyumlu ve başarılı bir ikili olduğu su götürmez bir gerçek.Michael’ı, karakteriyle aynı ismi taşıyan oyuncu Michael Vartan canlandırıyor. Aktörümüz, dizilere konukluklarının yanında, fişi erken çekilen Big Shots ve geçen sezonu son olan Hawthorne‘da kadrolu olarak yer aldı.

Will Tippin
Sydney’in yakın arkadaşı. Gazetecilik yapan karakterimiz, fazla meraklı olan yapısıyla öne çıkıyor. Bir yandan da Sydney’den hoşlanan Will, genç asistanı Jenny’nin (The L Word‘ün Carmen’i, şu anda da Fairly Legal‘ın başrolünde yer alan Sarah Shahi) ilgisini görmemezlikten geliyor.Will’e, şu an dizilerde yer almayacak kadar ünlü olan oyuncu Bradley Cooper hayat veriyor. Artık bir Hollywood yıldızına dönüşmüş olsa da Alias’tan sonra, başrolünde yer aldığı erken iptal olan Kitchen Confidential ve Nip/Tuck‘ın 5. sezonunda, onu yeniden televizyonda görme şansını elde ettik.

Arvin Sloane
SD-6’in başındaki adam. Kendisine direkt “dizinin kötüsü” diyebiliriz. Sydney gerçekleri öğrendikten sonra, Sloane farketmese de kızımızın bayağı bir nefretini kazanıyor.Sloane’u, usta oyunculardan Ron Rifkin canlandırıyor. Aktörümüz, bir çok konuk oyunculuğunun yanısıra, dizimizin ardından direkt o yıl başlayan başka bir ABC dizisi Brothers & Sisters‘ta kadrolu olarak yer aldı.

Marcus Dixon
SD-6 çalışanı ve Sydney’in buradaki ortağı. Sydney’le çok iyi anlaşıyorlar ve işlerini haklarıyla yerine getiriyorlar. Diğer çalışanlar gibi, Marcus da kötü adamlar için iş yaptığının farkında değil.Marcus’u, karizmatik oyuncu Carl Lumbly canlandırıyor. Diziden sonra, hiçbir yerde kadrolu olarak yer almayan oyuncumuzun, konuklukları ise bir hayli kabarık. Bunların haricinde, seslendirme yaparak bir çok yapımda fiziki olarak göremesek de sesini bizlerle paylaşıyor.

Marshall FlinkmanYine, olanlardan habersiz başka bir SD-6 çalışanı. Marshall, SD-6’in teknik elemanı. Aslında dinleme cihazı olan gözlükler ve insanları bayıltan yüzükler gibi objeler ortaya çıkartıyor. Bu objelerin ne işe yaradığını anlatırken konudan kopması ve komik tavırları, dizinin en eğlenceli kısımlarını oluşturuyor bana göre.Marshall’ı, Kevin Weisman canlandırıyor. Tek kadrolu oyunculuğu Alias olan aktörümüzün, Buffy the Vampire Slayer‘dan polisiye dizilere kadar, çeşitli konuk oyunculukları mevcut.

Francie Calfo
Sydney’in bankada çalıştığını sanan en yakın arkadaşı. Aynı zamanda Francie’nin ciddi ve uzun süreli bir ilişkisi de var.Francie’yi, Merrin Dungey canlandırıyor. Oyuncumuz, 2 sezonda iptal olan Summerland‘de kadrolu olarak yer almasının yanı sıra, The King of Queens‘te de uzunca bir süre göründü. Kendisini en son, ABC’nin yeni sezon dizilerinden Revenge‘de seyrettik.

Eric Weiss
CIA çalışanı ve Sydney’in amiri Vaughn’un arkadaşı. Diğer karakterlere göre geri planda kalıyor ve hakkında pek fazla şey bilmiyoruz.Eric’e, Greg Grunberg hayat veriyor. Yine kadronun çoğu ismi gibi kabarık bir konuk oyunculuk listesi bulunan aktörümüz, diziden önce Felicity‘de kadrolu olarak yer almıştı. Daha sonra, Lost‘ta onu uçağı düşüren pilot olarak seyrettik. Ayrıca, NBC’nin bayağı bir ses getirip hüsranla sonuçlanan Heroes‘u ve yine NBC’nin başlamadan iptali belli olan dizisi Love Bites‘ta da kadrolu olarak yer aldı.

Çeşit çeşit Sydney...
Çeşit çeşit Sydney…

Bol aksiyonlu dizimizde, görevlerin gerçekleştiği kısımlar da gayet keyifli. SD-6, Sydney ve ortağı Marcus’a her görev verildiğinde, bu işi değişik bir kılıkla gerçekleştiyorlar (genelde kılık değiştiren Sydney oluyor ama bazen de Marcus’u da bu rolde görüyoruz). Her seferinde, ilginç kıyafetler, değişik bir peruk ve cezbedici aksanlarla seyrediyoruz bu kısımları. Ayrıca dizinin bitişinin, bölümün en heyecanlı yerinde olduğunu da belirtmekte fayda var. Öyle bir bölüm izleyip bırakmak biraz zor yani bu diziyi. Sonraki bölümü de izlemek zorunda kalıyorsunuz (dizi hakkında fikirleri olanlar, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaklardır).

Bu 5 sezonluk klasiğimizin, reytinglerini belirtmeye geldi sıra:1. Sezon = 9,7 milyon2. Sezon = 9 milyon3. Sezon = 8,2 milyon4. Sezon = 10,3 milyon5. Sezon = 6,7 milyonİlk 3 sezonunda sabit izleyici kitlesini koruyan dizimiz, 4’te fena olmayan bir artış yaptı. Bu artışın üstüne bir sezon daha anlaşma yapan ABC, bu sefer çuvalladı ve bayağı bir seyirci kaybetti. Çünkü, 4. sezonda Çarşamba akşamları gösterdiği diziyi, son sezonunda yerine Lost‘u getirerek Perşembe’ye attı. Daha sonra, ilerleyen bölümlerde yine Lost‘un önüne ve arkasına koyarak eski reytinglere ulaşmaya çalıştıysa da bu çaba sonuç vermedi.

Kadrosunda, gayet başarılı oyuncuları barındıran bol aksiyonlu Alias‘ımızı, herkese tavsiye ediyorum. Diziye yeni başlayacak birinin son sezonu kısa sürede görmesi hiç şaşılacak bir durum olmaz.Seyredecek olanlara şimdiden iyi seyirler!
Küçük Not: İlk sezonun tanıtım filmini ekleyecektim; ancak, sadece Almanca dublajlısını bulabildim. Meraklısı, buradan bakabilir.

Jenerik:

http://www.youtube.com/watch?v=yArxQFu4wJ4