J.J.Abrams

J.J.Abrams

Dizi alemine biraz merak salan bir kişi, bu üç dizi ismini yan yana görünce ortak noktayı anlayacaktır. Anlamayanlar için de belirtelim, ortak nokta J.J.Abrams‘tır. Bu üç dizi de bu adamın başının altından çıkmıştır.

Alias

Alias

Abrams, 1998 yılıyla dizi serüvenine Felicity ile başlamıştır. Dört sezon süren dizinin ikinci sezonundan itibaren aslında yapmak istediği “gizemli dizi” konseptini uygulamaya karar verir ve Felicity’nin üçüncü sezonuyla başlayan süreçte Aliasdizisine başlar.

J.J. Abrams ve Tom Cruise

J.J. Abrams ve Tom Cruise

2001 yılında izleyiciye sunulan, başrolünde Jennifer Garner‘ı izlediğimiz unutulmaz Alias, izleyici tarafından oldukça beğenilip tutulmuştur. Dizi demini alırken, Abrams’ın kafasına başka gizemli bir proje oturmuştur: Lost. İzleyen hemen herkes Alias dizisinin son sezonlarına doğru bozulduğunu söyler. İşte bu bozulma süreci, Lost’un hazırlıklarının yapıldığı zamana denk gelir. Alias bitmeden bir yıl önce başlayan Lost serüveni, J.J.Abrams’ın dünyaca ünlü, gizemli aksiyon yazarı ve yaratıcısı olmasını sağlayacak süreçtir. Diğer dizilerinden farklı olarak, internet ağının yaygınlaşması sayesinde, Lost dizisi pek çok ülkeden koyu taraftarları olan bir tabu haline gelecektir. Bu arada yaratıcımızın ünü Mission Impossible: 3 (Görevimiz Tehlike: 3) filmini çekmesine yardımcı olacak, bu macerasında da başarılı olacaktır.

Lost

Lost

Diğer televizyon dizileri gibi Lost izleyenler de dördüncü sezondan itibaren diziden istedikleri tadı alamadıklarını, olayların git gide karmaşıklaştığını söylemeye başladıklarında yıl 2008’dir. Ki bu yıl Fringe dizisinin başladığı yıla denk gelir. Yeteneğinden kimsenin şüphe etmediği Abrams’ın kafasında tilkiler dolaştığında, yine mevcut dizisine yansımalar olmuştur.

Fringe

Fringe

2008 yılında başlanan Fringe’le birlikte yıllardan beri süregelen gizem-ajan temasında yeni bir soluk yaratılacaktır. Başlangıçta X-Files‘a çok benzetilen, ancak sonralarda farklılığı anlaşılan Fringe’deki bu farkı ortaya çıkaran yine J.J.Abrams’tır. Dizilerin arasına Star Trek: Future Begins filminin yönetmenliğini de katarak rüştünü iyice ispat etmiştir. Bütün bunları çok genç sayılabilecek yaşlarda yapan 43 yaşındaki Abrams’ın, şimdilerde senaryosu yazılan Mission Impossible: 4 (Görevimiz Tehlike: 4) filmini yönetmesinin yanı sıra, gelecekteki Star Trek filmleri için ismi geçen tek varistir.Alias, Lost ve Fringe gibi çok sevilen üç dizinin yaratıcısı J.J.Abrams’ın, her bir dizisini yeni gelecek olana feda etmesi, dizilerine bağlananlar olarak bizi pek memnun etmiyor. Bunun yanında daha kazançlı ve itibarlı olan sinema sektörüne devam etmesi muhtemel Abrams’ın, değişik konularıyla dizi alemini terk etmesini de istemiyoruz.