Hugh Howey‘nin çok satan bilim kurgu romanı Beacon 23’nin dizi olarak televizyona uyarlanacağı ile ilgili haberi 2018’in Ekim ayında almıştık. Yazar Zak Penn’in (Ready Player One, Avengers, X-Man franchise) uyarlamasına giriştiği projenin, Spectrum’dan dizi onayı aldığı söylenmişti.

2 sene sonra AMC ve Spectrum Originals’ın dizi siparişi verdiğini, AMC Networks’ün, Platform One Media ve Spectrum Originals ile birlikte dizinin ortak yapımcısı olduğunun haberini aldık.

Yüzyıllar boyunca, erkekler ve kadınlar, gemilerin güvenli geçişini sağlamak için insanlı deniz fenerlerini kullandılar. Bu yalnız ve çoğu zaman nankör bir iş. Bir şeyler ters gidene, bir gemi tehlikede olana kadar. 23. yüzyılda bu iş uzaya taşındı. Fenerlerden oluşan bir ağ, gemilerin Samanyolu boyunca çoğu kez ışık hızında seyahat etmesine izin veriyor. Bu fenerler sağlam olacak bir şekilde yapılmıştır. Asla bozulmazlar. Asla başarısız olmazlar. En azından öyle olacakları farz ediliyor.

Uzayın en karanlık girintilerinde geçen dizi, bilinen evrenin sonundaki bir deniz fenerinde iki kişinin mahsur kaldığı, sürükleyici bir gerilim ve aşk hikayesidir.

Beacon 23, aslen Howey tarafından yazılan 5 kısa hikayenin bir araya getirilip, 2015 yılında yayınlanması ile ortaya çıktı.