Crime WallpaperAmerican Horror Story, Glee, Nip/Tuck ve Scream Queens dizilerinin altında imzası bulunan Ryan Murphy, yanına Scott Alexander ve Larry Karaszewski‘yi alarak yeni bir diziye imza atıyor; American Crime Story. FX kanalında başlayan dizi bir antoloji serisi olacak. İlk sezonda O.J. Simpson davasını konu olarak ele alıyorlar. O.J. Simpson davasının ne olduğunu merak ediyor musunuz? O zaman gelin, birlikte inceleyelim.Crime1

O.J. SIMPSON DAVASI ve DİZİNİN KONUSU

O.J. Simpson, California varoşlarında büyümüş, fakir bir ailenin çocuğudur. Küçükken Amerikan futboluna merak sarar. Kuvvetli fiziği ve hızıyla oyunda kendini çok kısa sürede gösterir ve ilerleyen yıllarda NFL‘in (National Football League – Amerikan Ulusal Futbol Ligi) en değerli oyuncularından biri olur. Emekli olduktan sonra da aktörlük yapar. Oynadığı en bilinen yapım Çıplak Silah (The Naked Gun) serisidir.Crime2O.J. Simpson ilk eşinden tartışmalı bir şekilde boşanmış ve ardından Nicole isminde beyaz bir kadınla evlenmiştir. Dışarıdan oldukça mutlu görünseler de işin perde arkası hiç de öyle değildir. Fiziksel şiddete varan tartışmalarla dolu bir evlilikleri vardır.

Dizinin konusuna gelirsek, 1994 yılının Haziran ayında, Amerika’da yaşayan bir Türk (Şükrü Boztepe), Nicole ve Nicole‘un sevgilisi olduğu tahmin edilen Ronald Goldman‘ın cesetlerini bulur. Olay yerine gelen polisler yapılan incelemelerde kanlı bir eldiven bulurlar. Ayrıca başka kan izlerine de rastlarlar. Bu sırada karısının cenazesiyle meşgul olan O.J, toplanılan deliller sonucu polis tarafından suçlu bulunur ve hikayemiz başlar.Crime3BU PARAGRAFTA GERÇEK DAVA SÜRECİ ANLATILMAKTADIR. DAVA SÜRECİ HAKKINDA ÖNCEDEN BİLGİ EDİNMEK İSTEMEYENLERİN BU PARAGRAFI ATLAMALARI ÖNERİLİR!

Hakkında yakalama emri çıkartıldığını öğrenen O.J. bir arkadaşının arabasına atlayıp polislerden kaçmaya başlar. Uzun süren kovalamaca televizyondan da canlı olarak yayınlanır. Sonunda da O.J. yakalanır. Üstüne üstlük otelde kaldığı odada kanlı bir havlu bulunur. Yapılan araştırmalardan sonra bu kanın Nicole‘e ait olduğu anlaşılır. Tüm deliller suçlunun O.J. olduğunu göstermektedir. İlk mahkemeye O.J. tam 20 avukat ile çıkar. Avukatlar savunma olarak polisi ırkçılıkla suçlarlar. Hatta delilleri polisin yerleştirdiğini iddia ederler. Bir süre sonra bu dava cinayet davasından ziyade bir siyah-beyaz karşıtlığı davasına dönüşür. Avukatlar çok sağlam bir savunma yaparlar. Öyle ki dönemin Amerikan Başkanı Bill Clinton bile O.J.‘in suçlu bulunmasının ülkeyi çok şiddetli bir isyana sürükleyeceğini düşünmektedir.

O.J. Simpson - Johnnie Cochran - Robert Shapiro

O.J. Simpson – Johnnie Cochran – Robert Shapiro

KARAKTERLER

Stars at the 'SNL' 40th Anniversary Celebration in NYCOrenthal James “O.J.” Simpson:

Eski bir Amerikan futbolu ve film yıldızı. Chicago‘dayken polisten bir telefon alır ve karısının öldürüldüğünü öğrenir. Los Angeles‘a döndüğünde neler olacağından habersizdir. Polisle iş birliği yapacağını söylese de söyledikleri tutarsızdır ve yapılan incelemeler O.J.‘nin suçlu olduğunu göstermektedir. O.J. Simpson rolünde, 1997 yılında Jerry Maguire filmindeki performansıyla Oscar kazanan Cuba Gooding Jr. karşımıza çıkıyor.


Robert Kardashian-cropRobert Kardashian:

Evet yanlış okumadınız Kardashian. Kendisi Kim Kardashian‘ın babası. O.J.‘in en yakın arkadaşı. (Not: O.J. Simpson, Kim Kardashian‘ın vaftiz babasıdır.) Kendisi bir avukat. Her ne kadar ceza avukatı olmasa da savunma takımında görev alır. O.J‘i çok seviyor ve cinayetleri işleyebileceğini düşünmek bile istemiyor. Robert Kardashian‘ı Friends dizisinin Ross‘u David Schwimmer canlandırıyor.


Robert Shapiro-cropRobert Shapiro:

Çok ünlü bir ceza avukatı. Kazanma oranı çok yüksek. O.J. kendi avukatı yerine onu çağırıyor. Oldukça zeki biri. Kardashian‘ın takımda olmasını da o istiyor. Mahkemeye hazırlanma sürecinde her şeyi didik didik inceliyor. Hatta sırf bunun için bir doktor ekibi bile var. Shapiro‘ya, Face/Off, Pulp Fiction, Saturday Night Fever ve Swordfish gibi filmlerde rol almış olan John Travolta hayat veriyor.


Marcia ClarkMarcia Clark:

Kendisi Bölge Savcısı. İddia makamının başında o var. Nicole‘un öldüresiye dövüldüğü zamanlarda da O.J’i içeri almaya çalışmış ancak başarılı olamamış. Bu sefer onu içeri aldırmaya kararlı. Marcia Clark karakteri ile karşımıza, American Horror Story serisinin değişilmez oyuncularından biri olan Sarah Paulson çıkıyor.


Johnnie Cochran-cropJohnnie Cochran:

Kendisi siyahi bir avukat. Başta O.J’i savunmayacağını söylüyor. Çünkü tek düşündüğü şey kazanmak. Daha sonra kendisi de savunma ekibine katılıyor. Hatta dava sürecine büyük etkileri oluyor. Cochran rolüyle karşımıza, Courtney B. Vance çıkıyor. Kendisi daha önce Law & Order: CI, Flash Forward, Revenge ve State of Affairs dizilerinde karşımıza çıktı.


Bunların dışında Hakim Lance Ito rolüyle Kenneth Choi, Marcia Clark‘ın davadaki ortağı Bill Hodgman rolünde Christian Clemenson, Kim Kardashian‘ın annesi rolünde Selma Blair karşımıza çıkıyor. Tüm kadroya buradan bakabilirsiniz.Crime5

SON SÖZ

Öncelikle belirtmeliyim ki bu tarz konular (cinayet, seri katiller vb.) çok ilgimi çektiği için bu tanıtımı almak istedim. Zamanında sadece Amerika’da değil tüm dünyada yankı uyandırmış bu olayın diziye uyarlanması çok güzel bir fikir olmuş. Üstüne üstlük çok da sağlam bir kadro kurulmuş. Bize de sadece arkamıza yaslanıp bu güzel dizinin keyfini çıkartmak kalıyor.

Dizi ilk bölümüyle 1.96 izlenme oranı tutturup 5.111 milyon izleyiciyi ekran başına çekmiş. Bu açılış, kanalın American Horror Story‘nin açılışından sonra yakaladığı en yüksek ikinci açılış rakamları. Ben ikinci sezon onayını alacağını düşünüyorum. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler diliyorum :)

TANITIM FİLMİ

Crime Ending