Sitede vampir avcısı kızımız Buffy’den bahsedip, Angel’ı es geçmek olmaz. Buffy the Vampire Slayer‘ın uzantısı (spin-off) ve yine Buffy gibi kült olmuş başka bir yapım olan Angel‘ı merak edenleri ve tekrar hatırlamak isteyenleri için ele alalım.

Doyle - Angel - Cordelia
Doyle – Angel – Cordelia

Dizimiz, 1999-2004 yılları arasında, toplam 5 sezon 110 bölüm sürdü. Yine Buffy gibi The WB‘de başladı ve kanal değiştirmeden aynı şekilde devam etti. Angel, Buffy’nin yaratıcısı Joss Whedon ve şu an NBC’de yayınlanmakta olan Grimm‘in yaratıcılarından olan David Greenwalt‘un elinden çıktı.

Dizinin ilk bölümü ve Buffy the Vampire Slayer’ın 3. sezon finalinden az da olsa ispiyon vereceğimiz kısma gelelim…

Buffy’nin 3. sezonunun son bölümünde Angel, Sunnydale’i terk eder. Dizimizde Los Angeles’a geldiğini görürüz. Burada kötülüklere karşı savaşmaya çalışan vampirimiz, Buffy’den bildiğimiz Cordelia ve burada tanıştığı Doyle ile birlikte kendi yolunu çizer.Kısacası, genel olarak Angel ve tayfasının başlarına gelenler etrafında gelişen olayları seyrediyoruz. Dizinin doğa üstü kısmı kadar dedektiflik kısmının da gayet ağır basması dikkat çekici bir etken. Yani Buffy, daha çok ergenlik konularını ele alırken, Angel ciddi olaylarla uğraştı.

Karakterlere ve oyunculara gelirsek…

(Dizinin ilk bölümü ve Buffy the Vampire Slayer dizisinin ilk 3 sezonuyla ilgili ispiyondevam)

Diziye ismini veren karizmatik karakterimiz Angel‘dan başlayalım. Angel’ın hikayesi için Buffy’nin ilk sezonlarına dönmemiz gerekecek. Vampirimiz, yüzyıldan uzunca bir süre Darla, Spike ve Drusilla ile birlikte ortalığı kan gölüne çevirir. Bunca yıldan sonra, yanlış bir kişiye toslar. Çingene kabilesinden genç bir kızı öldüren vahşi vampirimiz, çingenelerin yaptığı büyüyle birlikte lanetlenir ve ruhu kendisine verilir. Bu olaydan sonra, işlediği her cinayeti hatırlayarak bunlar için büyük vicdan azabı çekmeye başlar. Ruhunu aldıktan sonra artık iyi tarafa geçtiğini de atlamamak lazım. Kült vampirimize, şu an Bones‘un erkek başrolünde gördüğümüz David Boreanaz hayat veriyor.

İkinci karakterimize gelelim. Cordelia‘yı Buffy’nin ilk bölümünden beri biliyoruz. Okulun en popüler ve aynı zamanda ponpon kızı olan Cordelia, üniversiteye gitmek yerine yaşamak için küçüklüğünden beri hayalini kurduğu şehir olan Los Angeles’a yerleşir. Burada yolları Angel’la kesişen güzel kızımızın, genç kızlıktan yetişkin bir kadına geçme dönemini çok güzel seyrediyoruz. Karakterimize Charisma Carpenter hayat veriyor. Kendisini Buffy the Vampire Slayer ve Angel haricinde Veronica Mars‘tan biliyoruz.

– 

Son olarak Doyle‘dan bahsedelim. İlk çekirdek kadromuzdaki ilk yeni karakterimiz kendisi oluyor. Angel’ın Los Angles’ta tanıştığı sevimli karakterimiz aynı zamanda yarı iblis oluyor. Geleceğe dair imgelemler görebilme yeteneği olan Doyle’umuz aynı zamanda İrlandalı. Yine İrlandalı bir oyuncu olan Glenn Quinn hayat verdi bu karakterimize. Kendisi, dizide yer aldıktan sonra 2002 yılında hayatını kaybetti ne yazık ki. En sevdiğim karakteri canlandıran başarılı oyuncumuzu, Angel öncesinden en iyi, yine kültlerden sayılabilecek Roseanne‘den hatırlayabilirsiniz.

Şimdi ileride katılacak olan oyunculara geçelim. Baştan uyarayım, katıldıkları zamanla ve Buffy’nin ilk 3 sezonuyla ilgili ispiyon içeriyor bundan sonrası da.

Makyajlı ve makyajsız Andy Hallett
Makyajlı ve makyajsız Andy Hallett

Dizimizle ilgili bir sürü bağımsız roman ve çizgi roman çıktı. Roman olarak, ülkemizde sadece Perili Ev raflarda yerini alabilirdi. Çizgi romanlar benim bildiğim Türkiye’de çıkmadı ama yeni hikayeler haricinde, karakterler üstüne yoğunlaşılmış bir sürü sayı da çıkarttılar. Bu karakterlere örnek olarak Doyle, Wesley, Gunn ve Illyria verilebilir.

Yine Buffy gibi kültlerin arasına girmiş Angel’ı, bu tarz yapımları takip eden herkese öneriyorum. Şimdiki vampir dizilerini havada karada alt edebileceğini düşündüğüm dizimizi, merak edip izleyeceklere şimdiden iyi seyirler diliyorum.

Pek güzel müziği eşliğine ilk sezon jeneriği

Tanıtım filmlerinin hepsi uzun ve ispiyonludur!
1. sezonun tanıtım filmi

2. sezonun tanıtım filmi

3. sezonun tanıtım filmi

4. sezonun tanıtım filmi

5. sezonun tanıtım filmi