Genç bir adamın madalya kazanan alçak gönüllü bir savaş kahramanından cinayetle suçlanmasına olan yolculuğunu ve savaşın sisinde gerçeği arayışını konu alan Danny Boyle (geçici ad) adlı BBC Two dizisinin çekimlerine başlandı. Expectation Productions, dizinin yapım şirketi.

Anthony Boyle (Ordeal By Innocence, The Plot Against America), Toby Jones‘un (Marvellous, Detectorists) canlandırdığı insan hakları avukatı Phil Shiner tarafından, Irak’ta savaş suçu işlemekle suçlanan gerçek hayatta bir asker olan Brian Wood’u canlandıracak.

İki adam, bizi savaş alanından mahkeme salonuna ve İngiltere’nin şimdiye kadarki en büyük kamu soruşturmalarından biri olan Al-Sweady Soruşturmasına götüren yasal ve ahlaki bir çatışmada karşı karşıya geliyorlar.

Dizi, Brian’ın deneyiminin sadece kendisi değil, ailesi üzerindeki etkisini de araştırıyor. Brian’ın babası, eski asker Gavin’i Alex Ferns (Chernobyl, The Batman), Brian’ın eşi Lucy’i Leah McNamara (Normal People, Vikings) canlandıracak.

Brian, kendini savaş ve yasadışı öldürme arasındaki ince çizgide sıkışmış bulurken, hafıza, kanıt ve travma çarpışıyor. Brian, Irak’taki hizmetinden ve yıllarca süren hukuki soruşturmalardan sonra, ailesinin gözlerinin içine bir daha bakıp, ihtiyaç duydukları koca, baba ve oğul olabilecek mi?

Danny Boy, ülkeleri için savaşan ve öldürenlere ne sorduğumuzu sorgulayan önemli ve düşündürücü bir drama.

Bafta ödüllü Robert Jones (Secret State, Murder), dizinin senaryosunu yazacak. Sam Miller (I May Destroy You), dizinin yönetmenliğini yapacak.

Simon Lewis (Three Girls), dizinin yapımcısı. Expectation’dan Colin Barr ve Susan Horth, BBC Two’dan Lucy Richer ve Clare Sillery, dizinin yönetici yapımcıları.

Kaynak