Apple, kuracağı streaming servisi üzerinden yayınlayacağı dizilere birini daha ekliyor. Ünlü bilim kurgu yazarı ve bilim insanı Isaac Asimov‘un “Hugo Tüm Zamanların En İyi Serisi Ödüllü” Vakıf (Foundation) roman üçlemesini uyarlamaya girişiyor.

Foundation, ilk olarak 1942 ile 1950 yılları Astounding Magazine’de 8 kısa hikaye şeklinde yayınlandı. Asimov, Edward Gibbon‘ın 1776’da yayınlanan Roma İmparatorluğu’nun Gerileyiş ve Çöküş Tarihi kitabında ortaya konan fikirlere dayanarak hikayeleri yazdı.

İlk 4 hikaye bir öncül hikaye ile toparlanarak 1951 yılında Vakıf (Foundation) adıyla kitaplaştırıldı. Kalan 4 hikayenin ikisi, 1952 yılında Vakıf ve İmparatorluk (Foundation and Empire), diğer ikisi 1953 yılında İkinci Vakıf (Second Foundation) adlarıyla Gnome Press tarafından kitap haline getirilerek yayınlandı.

İnsanlar, galaksinin her tarafına dağılmış gezegenlerde Galaktik İmparatorluğun kuralları altında yaşamaktadırlar. Binlerce yıldır gezegenler bu kadim medeniyetçe yönetilmektedir. Galaktik İmparatorluğun altın çağıdır.  Hikayenin kahramanı, psikotarih biliminin öncüsü Hari Seldon, geleceği okuma ve geleceği görme yeteneklerine sahip biri olarak yakın bir zaman imparatorluğun çökeceğini öngörmektedir. Tahminlerine göre galaktik savaş kaçınılmazdır. İkinci bir imparatorluk kurulana kadar yaklaşık 30.000 yıllık bir Karanlık Çağ’ın geçeceğini öngörmektedir. Seldon, gerekli düzenlemeler yapıldığı takdirde ise imparatorluk olmadan geçecek dönemin 1000 yıllık bir süreci kapsayacak kadar azaltılabileceğini de hesaplar.

Seldon, iki vakıf birden kurar.  Biri galaksi’nin bir ucunda kurulmuş, yetenekli sanatkar ve mühendisler tarafından imparatorluğun sahip olduğu binlerce yıllık bilgiyi korumakla ve geliştirmekle yükümlüydü; diğerinin ise ne yeri ne de amacı biliniyordu. Birinci Vakıf sakinleri, Seldon’ın onlar için tahminlerinin de ötesinde bir rol biçtiğini anlayacaktı.

1982 yılında yayıncının Asimov’u ikna etmesi ile önceki kitaplardaki olayları kronolojik olarak takip eden 4. kitap Vakıf’ın Sınırı (Foundation’s Edge), 1986 yılında 5. kitap Vakıf ve Dünya (Foundation and Earth) yayınlandı. Bu kitabı öncül kitaplar olan Vakıf Kurulurken (Prelude to Foundation) Vakıf İleri (Forward the Foundation) takip etti.

Yaklaşık 4 sene önce Jonathan Nolan‘ın (Westworld), üçlemeyi HBO’ya uyarlayacağı ile ilgili kısa haberi şurada paylaşmıştık.

Geçen sene Haziran ayında üçlemenin uyarlanacağı ile ilgili yeni bir haber çıkmıştı. Kanalı bilinmiyordu ama Skydance’in yapımcı, David S. Goyer ile Josh Friedman‘ın dizinin yürütücü yapımcıları olacağı söyleniyordu. Haber bugün doğrulandı. Goyer ve Friedman showrunner, Skydance’ten David Ellison, Dana Goldberg ve Marcy Ross, dizinin yapımcıları oldular.

Kaynak: KitapyurduVikipediDeadline