Apple TV+’a, Min Jin Lee’nin 2017’de yayınlanan aynı adlı kitabından uyarlanan Pachinko adlı drama geliyor. Kitap, The New York Times Book Review tarafından 2017’nin en iyi 10 kitabı’ndan biri olarak seçilmiş ve National Book Award finalisti olmuştu.

Apple, Pachinko üzerinde 2018’in Ağustos ayında çalışmalara başlamış, 2019’un Mart ayında resmi dizi onayı vermişti. 2020’nin Ekim ayında ise dizi rol alacak oyuncuları açıklamıştı.

Min-Ho-Lee-Jin-Ha-Anna-Sawai-Minha-Kim-Soji-Arai-Kaho-Minami

26 Ekim’de birçok kıtada çekimlerine başlanan dizinin başrollerinde Lee Min-ho (Boys Over Flowers, The Heirs), Jin Ha (Devs, Love Life), Anna Sawai (Fast & Furious 9, Ninja Assassin), Minha Kim (Call, After Spring), Soji Arai (Cobra Kai, Legacies) ve Kaho Minami (Angel Dust) yer alacak.

Soo Hugh’un (The Terror, See, Under the Dome) yaratıcısı, yazarı, yönetici ve yürütücü yapımcısı olduğu yüksek bütçeli epik drama Pachinko, ilk olarak 20. yüzyılın başlarında Japon işgali altındaki Kore’de, ardından 2. Dünya Savaşı öncesinden 1980’lerin sonlarına kadar Japonya’da olmak üzere etnik Koreli bir ailenin 4 neslinin umutlarını ve hayallerini anlatıyor. Kore’den Japonya ve Amerika’ya giden geniş kapsamlı bir hikaye izleyeceğiz.

Yıl 1911, Yeongdo, Kore. Japon Denizi kıyısındaki küçük bir balıkçı köyünde yumru ayaklı, yarık dudaklı Honnie, 15 yaşındaki Yangjin ile evlenir. Bu evlilik, 16 yaşında, önde gelen (ve evli) bir gangsterle aşk yaşayan Sunja adında bir kız çocuğu yaratır. Sunja, adamdan hamile kalır. Hansu, kendisini metresi olarak tutmayı planladığını söylediğinde, durumundan utanan Sunja, olayı annesine açıklarlar. Tüberkuloz hastası olan ve yakında öleceğini düşünen Hristiyan bir papaz olan Isak, kendisiyle evlenip kardeşinin Osaka’daki etnik bir Kore mahallesindeki evine göç ederek ona kaçma şansı sunar. Birlikte, endişeli bilinmeyene atılırlar. Bu, arkadaşı olmadığı, evi olmadığı, dilini konuşamadığı düşman bir ülkeye, zar zor tanıdığı bir adamı takip ederek giden Sunja’nın kurtuluş hikayesinin sadece başlangıcıdır.

80 yıl ve 4 kuşak boyunca, Pachinko epik bir aile, kimlik, aşk, ölüm ve hayatta kalma hikayesidir. Hareketli sokak piyasasından, Japonya’nın en iyi üniversitelerinin ve yeraltı suç dünyasının pachinko salonlarına, Lee’nin karmaşık ve tutkulu karakterleri (güçlü, inatçı kadınlar, sadık kız kardeşler ve oğullar, ahlaki krizle sarsılan babalar) hayatta kalır ve gelişirler.

Eski Amerikan Başkanı Barack Obama kitap hakkında, “Bu, ekibimdeki genç bir personelin önerisiyle okuduğum büyüleyici bir kitap. Savaş zamanı Japonya’daki Koreli göçmen deneyimi hakkında tarihi bir roman. Min Jin Lee’nin romanı bizi 4 nesil boyunca, her karakterin kimlik ve başarı arayışına götürüyor. Dayanıklılık ve şefkat hakkında güçlü bir hikaye” demiş.

Dizi, Korece, Japonca ve İngilizce çekilecek.

Minha Kim (Call, After Spring): Kendine ait olmayan zorlu bir ülkede kendi yolunu çizen, zirve yolunun başındaki kahramanımız genç Sunja’yı canlandıracak.

Lee Min-ho (Boys Over Flowers, The Heirs): Geniş kapsamlı sonuçları olan yasak bir romantizm başlatan, organize suçla bağlantılı esrarengiz bir yabancı ve tüccar olan Hansu’yu oynayacak.

Jin Ha (Devs, Love Life): Ailesinin geçmişini hesaba katmak zorunda kalacak hırslı, çekici genç bir adam olan Solomon’u canlandıracak.

Anna Sawai (Fast & Furious 9, Ninja Assassin): Finansın erkek egemen dünyasında bilgili bir kariyer kadını olan Naomi’yi canlandırıyor.

Soji Arai (Cobra Kai, Legacies): Oğlunun geleceğinden endişe duyan, kendini adamış bir baba ve başarılı bir işadamı Mosazu karakterine hayat verecek.

Kaho Minami (Angel Dust, Household X): Ayrı yaşadığı kızıyla yeniden bir araya gelmek isteyen bağımsız bir kadın olan Etsuko’yu canlandırıyor.

Kogonada ve Justin Chon, dizinin yönetmenleri. Kogonada, pilot dahil olmak üzere 4 bölümü yönetecek ve dizinin yönetici yapımcısı olacak. Chon, diğer 4 bölümü çekecek ve kendi bölümlerinin yönetici yapımcısı olacak.

Romanın haklarını alan Media Res’ten Michael Ellenberg ve Lindsey Springer, dizinin yönetici yapımcıları. Blue Marble Pictures’dan Theresa Kang-Lowe ve Richard Middleton, Media Res’ten Dani Gorin, David Kim ve Sebastian Lee, dizinin diğer yönetici yapımcıları.

Kaynak