‘Geçmişe Yolculuk’ kuşağının bugünkü konuğu: Aslı ile Kerem

Aslı ile Kerem, 2002 yılında Show TV’de yayınlanmış olan kahkaha efektli bir komedi dizisi. Toplam 29 bölümden oluşuyor ve bölüm süreleri 41-62 dakika arasında değişiyor. 29 bölümden 19 tanesinin 50 dakikanın altında sürdüğünü de belirteyim ek bilgi olarak.

İlişki komedisi türündeki dizinin senaryosunu Haluk Özenç kaleme almış. Yönetmenliğini ise Bora Tekay üstlenmiş. Dizinin yapım şirketi ise Med Yapım.

Aslı ile Kerem, Dharma & Greg dizisinden uyarlanmış.

KONU

Aslı ile Kerem, tesadüfen tanışan ve bu tanışma sırasında birbirlerini epey beğenen, bir restoranda 5 gün üst üste bilinçli olarak karşılaşmaya çalışıp başarılı olan ve sonrasında doğru düzgün bir şey yaşamadan apar topar evlenme kararı alan anormal bir yeni evli çifttir. Haliyle çiftin birbirlerini tanıma süreçleri evlilikten sonra başlamıştır. Bu tanıma ve kaynaşma süreci de bir dizi komik olayı beraberinde getirir.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Kerem, çok zengin bir ailenin tek çocuğudur. Babasının holdinginde genel müdürlük yapmaktadır. İşte çokça zaman geçirmiş ve aşka bir türlü ulaşamamıştır bu zamana kadar. Hayalindeki kadını kelimelerle tarif ederken onu bir anda karşısında bulduğu o büyülü ana kadar.

Babil, Fi ve Bir İstanbul Masalı gibi diziler ile Annemin Yarası ve A.R.O.G gibi sinema filmlerinden yakinen tanıdığımız Ozan Güven‘in canlandırdığı Kerem karakterini uyumlu bir insan olarak nitelendirebiliriz.


*Aslı, işçi emeklisi bir babanın deli dolu kızıdır. Garip garip huyları ve inanışları olan, anlaşması bazen oldukça kolay bazen de bir o kadar zor bir kadındır.

Karaktere Medcezir ve Küçük Sırlar gibi diziler ile Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? ve Neredesin Firuze gibi filmlerden hatırlanabilecek Şebnem Dönmez hayat veriyor.


*Kerem’in birazcık saf diye tarif edebileceğimiz en yakın dostu ve çalışma arkadaşı Cem karakterinde Seksenler ve Geniş Aile dizileri dışında Çakallarla Dans film serisinden de yakinen tanıdığımız İlker Ayrık‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz.


*Aslı’nın en yakın arkadaşı olan ve Cem’in kendisine yürümelerini savuşturmaya çalışan Yeliz karakterinde Avlu, 1 Kadın 1 Erkek ve Emret Komutanım dizileri dışında Aile Arasında, Banyo ve Yahşi Batı gibi sinema filmlerinden de hatırlanabilecek Demet Evgar‘ı izliyoruz.


* Emekliliğinin ardından kendini at yarışı, golf vb. hobilerine adamış olan Kerem’in rahat ve alaycı babası Naşit rolünde Argun Kınal karşımıza çıkıyor. Kerem’in sıradan bir kızla evlenmesine içerleyen coşkulu ve evhamlı annesi Perihan karakterine ise Ruhsar Gültekin hayat veriyor.


*Aslı’nın işçi emeklisi ve savunucusu babası Muzaffer karakterini Avrupa Yakası dizisinden anımsanabilecek Yıldırım Öcek canlandırıyor. Muzaffer, Aslı’nın bir patron çocuğu ile evlenmesinden büyük rahatsızlık duyuyor. Huysuz bir adam olan Muzaffer, emekliliğinin ardından kendini bahçe işlerine vermiş durumda. Aslı’nın babasıyla arasında köprü görevi gören anlayışlı annesi Behiye karakterinde ise Alev Oraloğlu karşımıza çıkıyor.


YAZARIN NOTU

Vakti zamanında ara ara kanal zaplarken denk geldiğimi anımsıyorum ama takip ettiğim bir dizi değildi açıkçası Aslı ile Kerem. Bu aralar yemek yerken izlenen dizi kontenjanından eski yerli komedi dizilerine şans veriyorum tek tek. Sıra da buna geldi an itibarıyla.

Henüz 2 bölümünü izledim dizinin. Göz devirttiği anlar da oluyor eğlendirdiği anlar da. Uçuk kaçık ve hafiften sulu bir tatta ilerliyor. Her bünyeye gelmesi muhtemel bir dizi değil haliyle. Kadrosu en büyük artısı konumunda dizinin. Şebnem Dönmez’i epey özlemiştim özellikle. İyi geldi o açıdan da bu dizi. Bölüm sürelerinin kısa oluşu da bir avantaj elbette.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim şu an için bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler.