2009 Mart’ında 4. sezonu ile ekranlara veda eden Battlestar Galactica‘nın yeni bir uzantısı olan Battlestar Galactica : The Plan isimli televizyon filmi 27 Ekim 2009’da piyasaya çıktı. DVD ve Blu-ray olarak piyasaya sürülen filmin 2010 yılında da SyFy kanalında gösterime gireceği söyleniyor.
Film, dizinin tüm hikayesinin Cylon’lar (yazının gerisinde saylonlar olarak dile gelecekler) tarafında nasıl geliştiğini anlatıyor.
Diziyi izlediniz, filmi de izlemek üzeresiniz ama kafanızda hala oturmayan taşlar varsa tavsiyem; ya 4 sezonu birden baştan izleyin, ya şuradaki harika yazıyı baştan okuyun ya da alttaki Entertainment Weekly‘den alarak çevirdiğim ufak özete bir göz atıp sonra filmin başına oturun.

Konusuna değinecek olursak; insanlarla saylonların savaşını saylonların bakış açısıyla ele alan film, yine 2004’te başlayan dizideki gibi Caprica’nın bombalanmasından hemen önce başlıyor. Tüm insanlığı yok etmeyi planlayıp bir kısmını yok edebilen saylonlar, kalan insanları da silip süpürebilmek için casus saylonlar ile kaleyi içeriden çökertmeye çalışıyorlar. Boomer’ın Adama’ya süikast düzenlemesinin ayrıntıları gibi dizinin hayranlarının hoşuna gidecek arka planda olanların hikayesi bol. Film aslında, dizinin kesilmiş sahnelerinin, alternatif çekimlerin toplanmış hali gibi.
Peki, BSG : The Plan Dvd’sinin içinden film dışında neler çıkıyor?

  • Aktör ve yönetmen Edward James Olmos ile bir gün nasıl geçiyor?
  • Filmin ana saylonlarını canlandıran Dean Stockwell, Tricia Helfer, Grace Park, Michael Trucco, Rick Worthy ve Matthew Bennett gibi sanatçılarla söyleşiler.
  • Filmin arka plan görüntüleri, aksiyon sahnelerinin planlanması ve çekim aşamaları
  • Bazı etkileyici görsel efektlerin ayrıntılı incelenmesi
  • Kesilmiş sahnelerFilmin yönetmeni Edward James Olmos (biz kendisini kumandan William Adama olarak tanıyoruz) “Galactica hayranları bu filmi izledikten sonra dönüp 4 sezonu birden yeniden izlemek isteyecekler” demiş.

Filmi izledikten sonra kendisine kesinlikle hak vermemek elde değil. Çoğu yerde “Vaay, bu böyle mi olmuuş?” dedirten filmin :) , kimi sahnelerinde dizinin ilgili yerini hatırlamakta ya da bağlantı kurmakta zorluk çekmeniz mümkün. Dile kolay, 4 yıl öncesinden hikayeyi alıp, 112 dakikada başka bir bakış açısıyla özetlemek…
Bu film, hayranlarına bsg’siz günlerde ilaç gibi geliyor.
“Hepsi iyi güzel de neydi bu dizi? Özet filan diyordun? Hani?” diyerek sabırsızlananlar buyursunlar :
Hızlandırılmış BSG kursu (BSG 101 notları)

Dr. Daniel Greystone ve yarattığı ilk saylon

Dr. Daniel Greystone ve yarattığı ilk saylon

1) Saylonlar, silah teknolojileri uzmanı Dr. Daniel Greystone tarafından orduda kullanılmak üzere yaratılmış makinalardır. Ama sonuçta bu yapay zekalı robotlar, Kobol’un 12 kolonisi isimli güneş sisteminde insanlara köle gibi hizmet eder duruma gelirler.

iki battlestar gemisi saylon istasyonuna karşı

iki battlestar gemisi, saylon ana gemisine karşı

2) Saylonlar yaratıcılarına başkaldırırlar. İnsan ve makina uzun ve kanlı bir savaşa tututuşur. Kolonilerdeki insanlar kendilerini Battlestar isimli büyük uzay gemileriyle savunurlar.

Son 5’li

3) Savaş boyunca saylonlar, çok gelişmiş birer saylon olan ve her halleriyle birer insan olarak görünen son 5 insansı saylon modeliyle çarpışırlar. Bunlar :Saul Tigh (Michael Hogan), Galen Tyrol (Aaron Douglas), Tory Foster (Rekha Sharma), Ellen Tigh (Kate Vernon) ve Samuel Anders (Michael Trucco)’tır.

İnsansı bir saylonun ana gemide diriliş anı

İnsansı bir saylonun ana gemide diriliş anı

4) Son 5’li, robot saylonlularla bir anlaşma yapar. Derler ki “Sizi insana benzetebiliriz ve öldüğünüzde zihninizin yeni bir bedende yeniden hayat bulması teknolojisini size verebiliriz. Böylece ölümsüz olursunuz. Ama artık bu şiddet sona ermeli; insanlarla savaşa bir son vermelisiniz”. Ve saylonlar bunu kabul eder.

son beşli tarafından yaratılan 8 insansı saylon: üstte (soldan sağa) sekiz, iki, altı, üçaltta (soldan sağa) beş, bir, dört

Cavil

Cavil

5) Saylonlar son 5’linin yardımı ile insansı saylonları geliştirmek üzere 40 yıllığına ortadan kaybolurlar. 8 farklı model yaparlar. Ve fakat, Cavil (Dean Stockwell) isimli ilk model, bir kıskançlık krizi yüzünden 7 numaralı modeli yok eder. Daniel isimli yedincinin yok oluşuyla, insansı saylon modeli sayısı 12’ye iner.

Saul ve Adama

Adama ve Saul

6) Son 5’linin aksine Cavil, insanların saylonları köleleştirmelerinin bedelini ödemeleri gerektiğini düşünmektedir. Planlarını engellememeleri için Cavil, son 5’linin hafızalarını siler. Onları, kendilerini birer insan sanarak insanlar arasında yaşamaları için kolonilere yerleştirir. Saul, orduya katılıp, Battlestar Galactica gemisinde, yakın arkadaşı Kumandan William Adama’nın (Edward James Olmos) emrinde görev yapmaktadır. Ellen, Saul’ün alkolik karısı olmuştur. Galen, Battlestar Galactica gemisinde şef mühendis olarak görev almaktadır. Anders, bir spor yıldızı olur. Tory ise politikaya atılır.

Baltar ve 6

Baltar ve 6

7) Cavil, kalan 7 insansı saylon modelini çoğaltıp, harekete geçmek icin haber bekleyen örgüt hücresi olarak 12 koloniye dağıtır. “Altı” modellerinden biri (Tricia Helfer), dahi bilimadamı Gaius Baltar’ı (James Callis) tavlayarak insanların savunma ağına sızar.

Bombalanmış Caprica

Bombalanmış Caprica

8) Saylonlar, 12 kolonideki milyonlarca insanı bombalayıp öldürürler. (2004’te yayına giren dizimizin hikayesi burada başlar.)

9) İnsanlığın son 50.000 üyesi, Galactica kanatları altında, Dünya isimli efsane gezegenin arayışına girişir. İnsanlığın çok tanrılı dini yazıtlarına göre Dünya, 13. kayıp kabilenin yaşadığı gezegendir. Bu arayış sırasında saylonlar, içinde insansı saylonların beklemede olduğu insanlık filosuna sürekli saldırmayı sürdürür. Mucizevi bir şekilde, son 5’linin tümü de bu saldırılar sırasında hayatta kalmayı başarır ve insan filosunda toplanır.

athena-helo-hera

athena-helo-hera

10) Sharon “Athena” Valerii (Grace Park) ismi ile bilinen insansı saylonlardan biri (bir 8 numara), Karl ”Helo” Agathon (Tahmoh Penikett) isimli bir insana aşık olur. İkisinin bir çocuğu olur. Hera isimli bu kız ilk insan-saylon melezidir. saylonlar tarafından dışlanmış olan Athena, Adama’nın güvenini kazanmış ve insanlık filosunda pilot olarak görev almaktadır.

Saylon ana gemisinde dirilen Ellen

bsg'daki saylonlar

bsg’daki son 5’liden Saul, Galen, Anders ve Tory

11) Geçmişini hatırlamayan ve bir insan olduğunu sanan Saul, karısı Ellen’ı bir saylon sempatizanı olduğu için öldürür. Ellen, saylon ana gemisinde dirilir ve herşeyi hatırlar. Cavil, Ellen’ı saylon ana gemisinde esir tutar. Bu esnada, Saul, Galen, Anders ve Tory sadece dördünün duyduğu bir melodi sayesinde kendilerinin ve birbirlerinin birer saylon olduklarını farkederler ancak bunu bir sır olarak saklarlar.

Harabe Dünya

12) Insanlık filosu nihayet Dünya gezegenini bulduğunda, cennet gibi bir yer yerine 2000 yıl önce büyük bir nükleer patlamaya maruz kalmış, herhangi bir yaşam için uygun olmayan harabe bir gezegenle karşılaşır. Oysa bu gezegen son 5’li için hiç de yabancı bir yer değil. Meğer, insanlığın 13. kabilesi aslında insansı saylonlarmış.