BBC’nin Agatha Christie uyarlamalarından bir haber daha geldi.

Kanal 2016’da yedi uyarlama için anlaşma imzaladıktan sonra önce Ordeal by Innocence (Şahidin Gözleri), sonrasında The ABC Murders (Cinayet Alfabesi) dizileri ekrana gelmişti. Yeni yıla girmeden önce Death Comes As The End (Ölüm Sonunda Geldi) romanının uyarlanacağı da resmen duyurulmuştu.

Ancak romanı önceki Christie uyarlamalarının aksine Sarah Phelps’in değil son olarak bir başka uyarlama roman Vanity Fair’in senaryosunu yazan Gwyneth Hughes‘in uyarlayacağı belirtilmişti. Phelps’in ise kanal için yazarın başka bir romanını uyarlayacağı belirtilse de o sıralarda hangisi olduğu hakkında bir açıklama yapılmamıştı. İşte o açıklama Phelps’ten geldi.

Radio Times’a konuşan senarist, sonraki projesinin The Pale Horse romanının uyarlaması olduğunu belirtti. 1961’de piyasaya çıkan roman ülkemizde Ölüm Büyüsü adıyla Altın Kitaplar tarafından yayınlandı. Poirot ya da Marple hikayesi olmayan roman, daha önce Marple hikayesiymiş gibi uyarlanmış ve Agatha Christie’s Marple dizisinin beşinci sezon birinci bölümü olarak ekrana gelmişti.

Ölüm Büyüsü’nün kapağında yer alan kısa özeti şöyle:

Yaşlı bir din adamı öldürülmüştür. Katil telaş içinde kurbanın ceplerini araştırır, ama araduğı şeyi Perder Gorman’ın yırtık cüppesinde bulamaz.Peki katilin aradığı nedir? Ve birkaç saat önce ölüm döşeğinde yatan kadın, pedere neler itiraf etmiştir.
Kır At adlı halka açık evi yöneten ve kara büyü yaptıkları söylenen üç kadın bu soruların yanıtlarını verebilirlerdi. Belki de çözüm insan tabiatının karanlık yönlerinde yatıyordu.

Kaynak