Ünlü polisiye roman yazarı Agatha Christie’nin pek çok eseri şimdiye kadar televizyonda, tiyatroda veya sinemada kendisine yer buldu. Yazarın eserleri özellikle son birkaç yıldır yeniden mercek altında ve daha popüler. Ben de aklıma düşmüşken gelecekte ekrana geleceği bilinen Agatha Christie uyarlamalarını bir araya getireyim dedim.

Öncelikle “yakın zamanlı” devam edeyim. Kiminin bildiği gibi İngiliz yazarın eserlerinin Birleşik Krallık’ta TV’ye uyarlama hakkı uzun yıllar ITV’deydi. Kanal, Agatha Christie’s Poirot ve Agatha Christie’s Marple dizileriyle yazarın en ünlü iki kahramanının eserlerini TV’ye aktardı. Zaman içinde dünya genelinde başka uyarlamalar da ekrana geldi elbette. Daha sonra Birleşik Krallık’taki TV hakkı BBC’ye geçti.

Kanal, 2015’ten beri özellikle Noel dönemlerini kullanarak ekran karşısına çeşitli uyarlamalar getiriyor. 2016’da 7 dizilik bir Agatha Christie sözleşmesine de imza attı ve o tarihten sonra henüz 2 tanesini ekranda izlemiş olduk. Üçüncüsü başka bir skandal daha patlamazsa tahminen yılın bitimine doğru ekranda olacak.

Sırada ne var?

Ek Olarak:

Sinema:

  • Doğu Ekspresi’nde Cinayet’in 2017 yapımı uyarlaması Murder on the Orient Express‘in ardından gelecek sene Nil’de Ölüm’den uyarlanan Death on the Nile vizyona gelecek. Kadrosunda Kenneth Branagh, Tom Bateman, Annette Bening, Russell Brand, Gal Gadot, Armie Hammer, Rose Leslie, Emma Mackey ve Letitia Wright gibi isimler var. Vizyon 9 Ekim 2020.
  • Ben Affleck zahmet eder de işe koyulursa Witness for The Prosecution‘ın yeni bir filmi de çıkacak. Başrolü ve yönetmenliği kendisi üstlendi. Senaryo Christopher Keyser’in. Henüz sadece duyuruldu.

Tiyatro:

Agatha Christie’nin tiyatro olarak yazdığı, sonradan roman olarak da yayınlanan “Fare Kapanı” oyunu halen Londra’da oynanıyor ve en uzun süredir oynanan oyun olmaya devam ediyor. Oyun, yaklaşık bir sene önce ülkemizde ilk kez devlet tiyatrolarında da sahnelendi ve bir süre oynandı. Tekrardan ne zaman oynanır bilemedim ama şu sıralar “On Küçük Zenci” uyarlaması bir oyun sahnede.

Kadrosunda Ediz Hun’u da bulunduran oyun, Tiyatro Ak’la Kara yapımı. İstanbul dışındaki bazı şehirleri de ziyaret edecekler.