Suçluluk, masumiyet ve gerçek adalet anlayışınızı sorgulamaya hazır mısınız?

BBC One, hukukta makul şüphe fikrini takip eden, önyargı, siyaset ve medyanın yasal süreci nasıl çarpıttığını araştıran 5 bölümlük bir mahkeme draması olan Showtrial’ı 31 Ekim’de başlatıyor.

Line of Duty, Bodyguard, Vigil, The Pembrokeshire Murders gibi dizilerin arkasındaki World Productions tarafından üretilen, The Tunnel, Strike, Outcasts, Cobra dizilerle ün kazanan Ben Richards‘ın yaratıcısı olduğu dizinin yönetmenliğini Zara Hayes (Poms, Dian Fossey: Secrets in the Mist) üstlendi.

Tracy Ifeachor (Quantico, Treadstone, The Originals), Celine Buckens (Warrior, Bridgerton), James Frain (Star Trek: Discovery, Gotham), Sharon D. Clarke (Doctor Who, Kiri), Sinéad Keenan (Deep Water), Kerr Logan (Strike, Alias Grace), Lolita Chakrabarti (Vigil, Criminal: UK) ve Abra Thompson (Trying) dizinin ana kadrosunu oluşturan isimler.

Arada sırada ulusu saran, mağdur ve sanıkların yanı sıra ailelerini de bir medya fırtınasının merkezine yerleştiren bir dava başlar. Showtrial, varlıklı bir gayrimenkul geliştiricisinin kendisinden uzaklaşmış kızı Talitha Campbell’ın, bekar bir annenin çalışkan kızı olan üniversiteden öğrenci arkadaşı Hannah Ellis’i öldürmek için komplo kurmakla suçlanıp tutuklandığında böyle bir davaya odaklanıyor.

Talitha’nın tutuklandığı gece nöbetçi avukat Cleo Roberts bu fırtınanın içine girer. Babasının yardımını reddeden Talitha, Cleo’nun, Talitha’nın cinsiyetini ve sosyal ayrıcalığını ona karşı silah haline getiren bir iddia makamına karşı savunmasını yönetmesini istiyor.

Talitha’nın tutuklanmasından jürinin nihai kararına kadar, savunma ve iddia makamı, Hannah’ya gerçekte ne olduğuna dair kendi versiyonları ve ve Talitha hakkındaki gerçek için savaşırken, Showtrial yasal savaşın her iki tarafı arasında geçiş yapıyor: Yanlışlıkla mı suçlanıyor? Yoksa soğukkanlı bir katil mi?

Showtrial, BBC One ve BBC iPlayer için World Productions (ITV Studios ile birlikte) tarafından üretilir. Christopher Hall (Bloodlands, The Durrells) yapımcı. Yönetici yapımcılar World Productions’tan Simon Heath (Line of Duty, Vigil, The Pembrokeshire Murders), BBC’den Mona Qureshi (Sitting in Limbo; Call The Midwife) ve Ben Richards. ITV Studios uluslararası dağıtım yapıyor.

Kaynak