BBC One, Philip Pullman’ın fantastik roman üçlemesi His Dark Materials’ı televizyona uyarlıyor. İlk sezon 8 bölüm sürecek.

Üçleme kitapların adı, Northern LightsThe Subtle Knife ve The Amber Spyglass. İlk kitap Northern Lights, Nicole KidmanDaniel Craig, Dakota Blue RichardsIan McKellenEva GreenFreddie Highmore‘lu kadro ile The Golden Compass (Altın Pusula) adıyla 2007’de sinemaya uyarlanmıştı. İstenilen hasılatı elde edemeyince diğer kitapların uyarlamasından vazgeçilmişti.

Konusu: “Bizimkine paralel bir dünyada, on iki yaşındaki didişken Lyra ile cini Pantalaimon, bildiğimiz Oxford’dan farklı ama yine de tanınabilen bir Oxford’da yaşar. Bir akşam Lyra’nın amcası Lord Asriel okulu ziyarete gelir. Lyra ile cini, onun hocalarla yaptığı gizli toplantıya kulak misafiri olurlar. Lyra gizlendiği dolapta, Toz, Kuzey’de havada asılı bir şehir ve cinayetle sonuçlanan bir keşif seferi hakkında esrarengiz hikayeler dinler. Sonra arkadaşı Roger, çocuk hırsızı Gokgoklar tarafından kaçırılır, güvenilmez ama güzel Mrs. Coulter onu birlikte yaşamak için Londra’ya götürür. Çingenelerin kurtardığı Lyra onlarla Kuzey’e gider. Zırhlı ayıların hüküm sürdüğü, gökyüzünde cadı-kraliçelerin uçtuğu ve bir grup bilim adamının, hakkında konuşulmasının bile çok ürkütücü olduğu deneyler yaptığı bir yerdir burası. Lyra’nın bu büyük korkunun üstesinden gelebilmesi için, Kuzey Işıkları’nın ötesine erişen daha dehşet verici bir şeyle yüzleşmesi gerekmektedir.”

Türkçe fragman

Kaynak