BEHZAT_C_

Her ne kadar Behzat Ç. efsanesi şu yazıda tanıtılmış olsa da, ben de hayranı olduğum bu dizi hakkında düşüncelerimi damıtmak istedim.

“Bir Ankara Polisiyesi” dense de Behzat Ç. aslında “Bir Ankara Draması”dır. Kara sakız gibi yapışmıştır polislik Behzat’ın üzerine. Boşanmış, kızını korkunç bir intiharın kollarına kaptırmış, deli dolu bir cinayet masası amiridir o.”

Başına buyrukluğu, gece hayatı ve kendine has ahlak kurallarıyla ülkedeki kalıplaşmış polis algısını adeta yerle bir etmiştir. Cinayetten cinayete koşturan Behzat Ç. karmaşık bir adam, kızına olan sevgisi, hiddetini kötülere karşı kullanışı ve gençlik yarası olan Bahar’a duyduğu aşk Behzat’ı Behzat yapan asıl şeyler. Behzat’ın asıl kişiliği ise Bahar’ın da belirttiği gibi:

Suçlular arasında kalmış bir suçludur Behzat, kötüler arasında kalmış ve kötü olmuş bir adam.

Behzat’ı Behzat yapan bir diğer özelliği ise “la” kelimesidir. Bölüm içinde en az 50 tane “la” geçer. Öyle ki Leyla ile Mecnun’daki “hoop” kadar ünlüdür. Dizinin en büyük artısı ise biplenen ama sanki sınav yapar gibi seyircinin kendisine göre doldurduğu küfürlerdir. Çünkü küfür gerçek hayatın en büyük gerçeğidir. Polisiye bir dizide hem de Behzat Ç. gibi bir karaktere sahip bir yapımda küfür kerpiçler arasındaki harçtır adeta.

Behzat Ç.’nin kişiliğini eleştirebiliriz, hatta üzerine milyon tane sosyolojik ve psikolojik tez yazabiliriz. Ama hiçbiri Behzat Ç.’nin seyirciye verdiği hazzı değiştirmez. Ne olursa olsun, hangi kalıpları yıkarsa yıksın, Behzat gene polistir, sorguda döver, küfür eder, içki içer (Birasını fondiplemeden bırakmaz. Behzat için en tatlı sabahlar votkayla başlar.) ama hak yemez, kimsenin adamı değildir, başına buyruk, deli doludur. Bağlanmaktan korkmaz ama bağlandığı şeyi kaybetmekten korkar.

imgres

Hazır diziyi anlatmışken Bahar’ı, Şevket’i, Şule’yi, Harun’u, Hayalet’i, Akbaba’yı, Seda’yı, Savcı Esra’yı ve Ercüment Çözer’i unutmamak gerek.

imgres-1Bahar, Behzat’ın gençlik aşkıdır. Bahar kabul ettiği dünya görüsünden dolayı Behzat’la gençlik döneminde ayrılır. Çünkü Behzat’ın polis olması Bahar’ın yaşam biçimine uygun değildir. Behzat’tan sonra Bahar evlenmiş boşanmış 2 çocuklu bir kadındır. Behzat’la yolu rehabilitasyon merkezinde kesişir. Behzat ilk başta tanımamazlıktan gelir ama ağabeyi Şevket’in de çabalarıyla ikili yakınlaşmaya başlayacaktır.

Bahar aslında polis olgusunun en çok eleştirildiği, sorgulandığı ve polis kurumu tarafından en çok hırpalanan kesimi temsil ediyor dizide. Bir yandan inandığı saygı duyduğu değerler bir yandan da Behzat’a duyduğu aşk onu büyük bir çıkmaza sürükleyecektir. Geçmişte yaptığı seçimler aklını kurcalayacak yaşadığı başarısız evliliğin meyveleri olan çocuklarının da etkisiyle aldığı kararlarda Behzat’ı geri plana atmaya çalışacaktır…

200_15918_behzat-c-nin-unlu-oyuncusundan-bilinmeyenlerŞevket ise Behzat’ın fedakar ağabeyidir. Behzat’ı yalnız bırakmaz, içtendir. Behzat ne kadar içine kapalı biriyse Şevket onun tam zıttıdır. Behzat’ı açmasını bilir, kısacası Behzat’ın bam teline nasıl dokunacağını bilir. Behzat’ın polisliği bırakıp kendisi gibi özel bir işe girmesini ister ama Behzat her fırsatta geri çevirir.

 

554982-detayHarun ise dobra dobra konuşan klasik bir tiptir, babasıyla ve Eda’yla problemleri vardır. Selim’i yani Eda’nın yeni sevgilisini bir kaşık suda boğası gelir. Küfür ederse içten bir dille dillendirir. Sorgu odasında onun haricinde küfür edenin vay haline…Behzat’ın birim içindeki en samimi adamıdır. Öyle ki Behzat’la beraber Leyla ile Mecnun’a da konuk olarak gelmişlerdir.

İnanç-Konukçu
Hayalet kendi halinde kimsenin etlisine sütlüsüne karışmayan bir polistir. Daha çok Akbaba’yla takılırlar. Bir adam mı bulunacak adres bellidir elinden uçan da kaçan da kurtulamaz. Özellikle sarı gömlekleriyle ün salmıştır kendisi…

 

 

berkan_sal_Akbaba ise  birimin bir diğer demir baş komiserlerindendir, Akbaba denmesi polis telsizini dinlemesi ve cinayet yerine ilk varan olmasındandır. Akbaba için varsa cinayet yoksa cinayettir, maktulü görmesiyle ölüm nedenini anlaması arasındaki zaman farkı göz açıp kapayıncayadır. Bu bakımdan adli tıp görevlilerine taş çıkartır da diyebiliriz.

 

 

59484_145049792200906_144549368917615_206634_216104_n
Eda Ankara cinayet masasındaki tek kadındır, tüm sekreterlik işleri ona bakar. Selim’le sevgilidir. Harun’la hala ayrılık problemleri vardır. Eda’nın da her polis gibi masa başından sahaya inme niyeti vardır ki bunu ara sıra gerçekleştirmeye çalışır.

 

 

images
Savcı Esra tam anlamıyla bir savcı görüntüsü çizer. Tutumu, davranışları, Behzat’ı idare edişi dizinin bir diğer sıra dışı rengidir. Behzat ve Savcı Esra arasındaki ilginç ilişki ise izlemeye değer diğer bir güzelliktir.

 

imgres-2Ercüment Çözer: Geldik zurnanın zırt dediği yere. Ercüment Çözer’i cümlelerle betimlemek demek paragraf dolusu küfür etmekle aynı eş değerdedir. Ercüment’in öyle bir saygı takıntısı vardır ki hastalık derecesindedir. Kendisi profesyonel, zengin bir sosyopattır. Behzat’ın en azılı düşmanıdır. Her bölüm olmasa da ara sıra Behzat’ın işlerine çomak sokmaya bayılır. Ayrıca kadınlara aşırı derecede düşkünlüğü vardır  ve saygı duyulacak kötüler arasında nezdimde ön sıralardadır.

Söz konusu dizi olduğu için anlatacak bir çok karakter var aslında ama önemli olan burada büyük resmi görebilmek ve tüm bunları sosyal düzen içinde çözümleyebilmek. Çünkü Behzat Ç’yi çevresinden bağımsız düşünemeyiz, Behzat’ı Behzat yapan yaşadığı acılar, şahit olduğu haksızlıklar ve yaşadığı düzendir.

behzat-ç_440097-1

Behzat Ç’nin aşağı yukarı 30 küsür  bölümünü izlemiş biri olarak bunları yazmak, hala keşfetmemiş olanlara aktarmak istedim. Çünkü Behzat Ç, Ezel ve Leyla ile Mecnun’dan sonra etkilendiğim ve izleyemeye doymadığım, soyu tükenen yerli dizilerden biri. Özellikle Türkiye’nin diken üstünde olduğu dönemlerde sergilediği cesur tavrı, gerçekleri dile getirmesi dizinin en büyük artısı. Kısacası ben size diziyi sadece izleyin demiyorum, izleyin ama önce Behzat’ı anlayın ya da en azından anlamaya çalışın… Çünkü dizi gerçek hayatı resmediyor, belki bir dizide bu kadar küfür edilmesi ya da Behzat ve biriminin yaşayış biçimi size ters gelebilir ki bu doğaldır. Ama şu bir gerçek ki Behzat Ç oyuncu performansları, senaryosu, replikleri ve özellikle Pilli Bebek müzik grubu tarafından seslendirilen harika parçalarıyla izlenmeyi kesinlikle hak ediyor.

Hayal dünyanızdan çıkın, gerçeğe adım atın ve Behzat Ç izleyin… Emin olun ki o zaman bir ön yargı daha yok olacak, bir duvar daha çökecek ve tonlarca örümcek ağı temizlenecek…