IFC‘nin yeni komedisi Brockmire’ın tanıtımına hoş geldiniz.

GİRİZGAH

Brockmire, 5 Nisan’da çift bölümle yayın hayatına başladı ve hali hazırda 5 bölümü yayınlandı. 17 Mayıs’ta ise 8 bölümlük ilk sezonuna noktayı koyacak. Dizinin ilk bölümünün yayınlandığı günün sabahında 2. sezon onayı aldığı bilgisini de araya sıkıştırmadan geçmeyeyim. Dizinin 2. sezonu da yine 8 bölümden oluşacak bu arada.

Brockmire, çarşamba akşamları saat 22.00’da yayınlanıyor. İlk 4 bölümde 0.10 reyting ve 0.287 milyon izleyici ortalaması tutturmuş durumda. Bölüm süreleri 21-23 dakika arasında değişen dizinin yaratıcısı daha önce Undateable ve Ground Floor gibi komedilerde çalışmış Joel Church-Cooper. Başrol oyuncusu Hank Azaria da dizinin senaryosu oluşturulurken Cooper’a destek veriyor. Yönetmenlik koltuğunda ise Tim Kirkby oturuyor. Yapımcı kadrosunda bu 3 isme ek olarak Mike FarahJoe Farrell ve Anna Wenger gibi isimler var.

Diziye adını veren Jim Brockmire karakteri ilk olarak 2010 yılında Funny or Die‘da bir web dizisi olan Gamechangers için üretilmiş Hank Azaria tarafından. Sonrasında başka mecralarda da epey ekmeğini yemiş ünlü aktör bu karakterin. NFL Network‘te bu tiplemesiyle futbol tartışma programında bile yer almış sürekliliği olan bir şekilde hatta. Brockmire sesini kullanan ve zamanında karakterin gelişmesine katkıda bulunduğunu iddia eden, şu sıralar Unreal‘da karşımıza çıkan Craig Bierko ile davalık bile olmuş bu karakter konusunda Hank Azaria. 2014’te davayı kazanmış ve karakterin telif haklarını almış. Bir dönem film projesi için düşünülen karakterin yolu 2016 yolunda IFC ile kesişmiş ve dizi olarak önümüze sunulmasına karar verilmiş.

KONU

Bundan tam 10 sene önce, 2007 yılında Jim Brockmire alışılmışın dışında bir boynuzlanma vakasının mağduru olduğunu öğrendikten hemen sonra işini yapmak üzere mikrofonun başına geçmek durumunda kalmıştır. Kafası yerinde değildir, içkiye gömülmüştür ve karısına son derece öfkelidir. Ulusal ligde bir beyzbol maçı anlatmaktadır. Lakin maçtan çok aldatılmasına odaklanınca işler rayından çıkar. Açar ağzını, yumar gözünü. Amerikanın gördüğü en büyük yayın facialarından biri yaşanmıştır.

Canlı yayında yaşadığı duygusal krizin neden olduğu utançla, televizyon dünyasının en büyük spor spikerlerinden biri olan Brockmire bir anda dibe vurmuştur. Önce severek yaptığı işinden kovulmuş, sonrasında da sektörde vebalı muamelesi görmüştür. Göçebe misali dünyanın çeşitli yerlerinde sayısız spor dalında spikerlik yaparak geçirdiği sefalet dolu 10 yılın ardından 2017 yılına geldiğimizde ise yeniden ulusal mecrada bir spikerlik teklifi almıştır.

Pennsylvania’da keşlerin, alkoliklerin, aylakların, suçluların, sefaletin hüküm sürdüğü, tanrının … ettiği Morristown isimli küçük bir kasabada, alt lig ya da profesyonel olmayan lig diye de tarif edilebilecek Minor League‘de yer alan bir beyzbol takımının maçlarını anlatacaktır. Brockmire, bu işi tekrar ulusal sektöre ismini hatırlatabilmek için bir fırsat olarak görmektedir. Ama söz konusu düşük şartlarda bu çok da kolay bir iş olmayacaktır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Jim Brockmire (Hank Azaria):

Yukarıda kendisinden bolca söz ettiğimiz alkolik, geveze ve kaybolmuş kelimeleriyle tarif edilebilecek karaktere Huff, Free Agents, Ray DonovanMad About You gibi dizilerdeki oyunculuğu ve The Simpsons‘taki seslendirme sanatçılığından hatırlayabileceğiniz Hank Azaria hayat veriyor.

Jules James (Amanda Peet):

Brockmire’ı işe alan takımın başkanı. Kasabada bir bar işletiyor ayrıca. Tam bir beyzbol tutkunu. Hırslı bir iş kadını. Tüm birikimini harcayıp yüklü bir borcun da altına girerek Morristown Frackers takımını satın almış kısa süre önce. Başarılı ve marka değeri yüksek bir takım oluşturmak, bir numaralı hayali. Elindeki profesyonellikten uzak, biçimsiz sporcular ve leş bir taraftar kitlesiyle işi hiç kolay değil elbette.

Cana yakın, neşeli, coşkulu, hırslı, mücadeleci ve motive edici olarak tarif edilebilecek karaktere Togetherness, BentStudio 60 on the Sunset StripJack & Jill gibi diziler ve birçok sinema filminden aşina olduğumuz Amanda Peet hayat veriyor.

Charles (Tyrel Jackson Williams):

Brockmire’ın yayın sırasında yanındaki yoldaşı. Maç anlatımlarını dinleyici ile buluşturan kişi. Beyzbola zerre ilgisi yok. Jules’un onu işe alma sebebi ise kasabada yaşayanlar arasında sosyal medya platformlarındaki en popüler kişi olması.

Karakteri Lab Rats dizisi ile tanınan Tyrel Jackson Williams canlandırıyor.

Takımın en profesyonellikten uzak sporcusu Pedro Uribe rolünde Queen of the South ve Weeds‘ten anımsanabilecek Hemky Madera, ayyaş taraftar Dale rolünde Blood & Oil‘den hatırlanabilecek Paul Rae, Brockmire’ın eski eşi Lucy rolünde I Hate My Teenage Daughter, The Michael J. Fox Show ve Bloodline dizilerinden tanıdığımız Katie Finneran ve Jules’un eski sevgilisi Gary rolünde About a Boy, Perfect Couples, Bent ve New Girl dizilerinden tanıdığımız David Walton tekrar eden rollerde karşımıza çıkan diğer bazı oyuncular.

YAZARIN NOTU

Kadrosuyla, karakterleriyle, hikayesiyle, spor sosuyla, komedisiyle hoşuma giden, genel olarak yeterli seviyede bulduğum, IFC gibi küçük bir kanal için ise büyük bir nimet olduğunu düşündüğüm bir dizi oldu Brockmire. Şu sıralar yüzüme tebessüm kondurmayı başaran komedilerden. Çok sevdiğim bir aktris olan Amanda Peet’i kadroda bulundurması benim için en büyük artısı. Togetherness‘ın iptalinin ardından kendisini izleyemeyecek olmak epey üzmüştü, o yüzden iyi geldi bu dizi. Genelde canlandırdığı her karakteri severim sempatik oyuncunun. Jules James karakteri de severek izlediğim bir karakter olmayı başardı kısa süre içerisinde kesinlikle. Brockmire ise zor bir karakter ve ilk bölüme oranla büyük yol kat etsem de kendisine alışma sürecimin hala devam ettiğini söyleyebilirim.

Herkese gözü kapalı önerebileceğim bir dizi olmasa da piyasadaki kayda değer işlerden biri olduğunu ve alternatif komedi dizisi arayan bünyelere önerebileceğimi söyleyebilirim kesinlikle.

Dizi ile ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.

Bu da fragmanı:

Brockmire, kareli meşhur ceketi ile özdeşleşmiş bir karakter.

Ve elinde mikrofondan daha fazla gördüğümüz tek şey ise içki kadehleri.

Resmi Site IMDB Wikipedia – TwitterFacebook