Alfonso Cuarón, Renee Knight’ın 2015 yılında yayınlanan Disclaimer adlı romanını, Cate Blanchett ve Kevin Kline’ın başrollerini paylaştığı Apple TV+ dizisi için uyarlamaya girişiyor.

Disclaimer, Cuarón’un 2019’da Apple TV+ ile imzaladığı genel anlaşmadan sonraki ilk dizi projesi. Aynı zamanda Sophie’s Choice ve A Fish Called Wanda’nın yıldız ismi Oscarlı Kevin Kline’ın ilk canlı aksiyon dizisi.

Cuarón, dizinin tüm bölümlerini yazacak, yönetecek ve yürütücü yapımcılığını üstlenecek. Kendisi ilk kez orijinal bir dizinin tüm bölümlerini yazıp yönetecek. Cate Blanchett, başrol dışında ayrıca dizinin yönetici yapımcılığını üstlenecek.

Blanchett, çalışmalarını uzun zamandır itibar duyulan kurumların gizli ihlallerini ortaya çıkarmak üzerine kurmuş olan başarılı ve saygın bir televizyon belgeseli gazetecisi Catherine Ravenscroft’u canlandırıyor. Catherine, Kline’ın canlandırdığı dul bir adam tarafından yazılmış The Perfect Stranger adlı gizemli ve ilgi çekici bir romanı göründüğünde merak eder. Romanı kimin göndermiş olabileceğine ya da nasıl olup da komodinin üzerine geldiğine dair hiçbir fikri yok. Romanı okudukça bunun bir kurgu olmadığını anlar. Uzun zamandır geçmişte gömülü olduğunu umduğu bir hikayenin kilit karakteri olduğunu fark edip dehşete düşer. En karanlık sırrını ortaya çıkaran bir hikaye. Sadece kendisine ait olduğunu düşündüğü bir sır.

The Perfect Stranger, sadece bir kişinin bildiği ve o kişinin hayatta olmadığı, Catherine’in karanlık bir sırrın esiri olduğu günü canlı bir şekilde yeniden yaratır. Catherine’in umutsuzca unutmak istediği geçmişi ona yetiştiği için dünyası başına yıkılıyor. Canlı bir kabusun içine dalan Catherine, şok edici gerçek onu mahvedecek olsa bile, tek umudunun o korkunç günde gerçekten olanlarla yüzleşmek olduğunu biliyor.

Disclaimer, Cuarón’un yapım şirketi Esperanto Filmoj ve Anonymous Content’ten geliyor. Oscar ödüllü Emmanuel Lubezki (Gravity) ve Oscar adayı Bruno Delbonnel (The Tragedy of Macbeth) projede görüntü yönetmenliği yapacaklar.

Cuarón, Esperanto Filmoj’dan Gabriela Rodriguez ve Anonymous Content’ten David Levine, Dawn Olmstead ve Steve Golin ile birlikte yürütücü yapımcı olarak görev yapıyor. Kitabın yazarı Renee Knight, ortak yönetici yapımcı.

Cuarón’un en son filmi, yazar, yönetmen, yapımcı, kurgucu ve görüntü yönetmeni olarak görev yaptığı, eleştirmenlerce beğenilen, kendisine Yabancı Dilde En İyi Film, En İyi Görüntü Yönetimi ve En İyi Yönetmen dallarında Oscar ödülü kazandıran “Roma” filmiydi. Kariyeri boyunca 6 dalda Oscar’a aday gösterildi ve 4 Oscar kazandı.

Kaynak