Bugünkü tanıtımda 1982 ve 1993 yılları arasında 11 sezon yayınlanmış olan sitcom dizisi Cheers var.

Cheers, aldığı ödüllerin yanı sıra kendisinden sonra gelen birçok komedi dizisine de ilham veren bir dizi. NBC’de yayınlanmış olan dizinin arkasında James Burrows, Glen Charles ve Ben Charles isimleri yer alıyor.

Frasier/Cheers dizisi, sitemizde yapılan posket serisinin 135. bölümünde konuşulmuştu, buradan izleyebilirsiniz.

Konusu:

Dizi, Boston’da yer alan Cheers isimli bir barda geçiyor. Eski bir beyzbol oyuncusu olan Sam Malone’nin işlettiği bu barda her bölüm farklı bir hikayeye, farklı bir olaya odaklanıyoruz. Çalışanlar ile müşteriler arasında arkadaşlık bağının oluşması ile birlikte daha samimi bir ortama tanıklık ediyoruz. Barın dışarısına çok nadir çıktığımızı da belirtmeliyim.

Sam Malone (Ted Danson): Sam, eski bir Red Sox oyuncusu. Büyük potansiyel vaat eden kariyeri istediği yönde gitmeyince kendini bir anda Boston’daki bir barın işletmesinde buluyor. Eski bir alkolik olan Sam, barı da o günlerde satın almış ve içki problemini düzeltince barı işletmeye karar vermiş. Sam fazlasıyla çapkın bir isim, fakat yeni garson Diane’in işe alınması ile birlikte işler değişiyor. Cheers dizisinin her sezonunda aday olup 2 kere de Emmy kazanmış oyuncuyu, en son dizisi Mr. Mayor ve yıldızının tekrar parladığı The Good Place dizlerinde izleyebilirsiniz.

Diane Chambers (Shelley Long): Üniversitede bir asistan olarak çalışan Diane, evleneceği gün kendini erkek arkadaşıyla birlikte Cheers barında bulur. Çalıştığı üniversitede bir profesör olan erkek arkadaşı onu o barda terk edecektir. Tüm hayalleri yıkılan Diane’in eski işine geri dönme imkanı da kalmamıştır. Barın sahibi Sam’in iş teklifine ilk başta gülse de bu teklifi istemeye istemeye kabul edecektir. Eğitimini aldığı konulardan sürekli olarak bahsederek bardaki herkesi çileden çıkaracaktır. Kendisini Modern Family dizisinde konuk oyuncu olarak görebilirsiniz.

Norm (George Wendt): Barın müdavim isimlerinden biri. Her iş çıkışı Cheers’a girip ‘merhaba Norm’ sesleri ile birlikte favori yerine oturuyor. Birasını yudumlarken yaptığı yorumlar ile dizinin en eğlenceli karakterlerinden biri. Aktörü Clipped dizisinde bulabilirsiniz.

Yardımcı kadrosunda Koç rolü ile Nicholas Colasanto’yu, huysuz tavırları ile barda çalışan Carla rolünde Rhea Perlman’ı, barın bir başka sürekli müşterisi postacı Cliff rolünde de John Ratzenberger’i izliyoruz.

Dizinin ilerleyen sezonlarında Woody Harrelson da kadroya dahil oluyor. Sonradan diziye katılan bir diğer isim Kelsey Grammer ise Frasier Crane karakterini canlandırıyor. O karakteri daha sonra Frasier dizisinde izleme şansı buluyoruz. Dizinin geri kalan kadrosuna buradan ulaşabilirsiniz.

1982 yılında yayınlanmaya başlayan Cheers, benim izlediğim en eski dizi oldu. Başladığıma da memnunum, komedi dizileri açısından bundan daha geriye gidebilir miyim emin değilim. Güldürme efekti ile gelen bazı sahneler hiç güldürmüyor ama başrol oyuncularının yetenekleri sayesinde güldüren sahne sayısı da az değil. Ayrıca mekanın getirmiş olduğu sıcaklığın etkisi de çok büyük. İlk sezon sonrası dizinin çok daha iyi hale geldiğini duyduğum için devamını da merakla bekliyorum.

Ayrıca birçok komedinin buradan ilham çıkardığı da bariz bir şekilde ortaya çıkıyor. Dizide en çok sevdiğim şey ise tabii ki de Ted Danson’ın varlığı. Karizmatik Sam Malone rolüne çok yakışmış. Shelley Long’un varlığı da hoşuma gidiyor. Bu nedenle Sam ve Diane ikilisini izlemek ilk sezon itibarıyla benim için dizinin en güçlü noktası. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim. 

Jenerik Müziği: Where Everybody Knows Your Name