Bir Çaylak Ajanın CIA ve NSA ile İmtihanı

Kimlik Bilgileri

Türü: Aksiyon-Komedi

YaratıcısıChris FedakJosh Schwartz (Gossip GirlThe O.C.)

Sezon – Bölüm sayısı: 5 sezon ve 91 bölüm

Yayın tarih aralığı: 24 Eylül 2007 – 27 Ocak 2012

Bölüm süresi: 42 dakika

Yayınlandığı kanal: NBC

Türkiye’de yayınlandığı kanal: CNBC-e

Jenerik müziği: Cake – Short Skirt/Long Jacket

Konusu

Uzun tanıtım okuyamayan bünyeler için bir paragrafta konuyu özetlersek;
Buy More alışveriş merkezinde saati 11 dolardan bilgisayar tamir eden Chuck’ın hayatı, artık konuşmadığı eski dostu Bryce tarafından gönderilen e-posta ile tamamen değişir. Güvenlik teşkilatlarının (CIA ve NSA) ortak bir çalışmayla bir araya getirdikleri bütün teşkilat bilgileri, devlet sırları artık Chuck‘ın bir çakmak (flash) uzağındadır. Bir anda teşkilatın ilgi odağı olan Chuck, kendisini karmaşanın ortasında bulur. Bu bilgileri beyninden ayırmanın bir yolu bulunana kadar, Chuck artık bir devlet malıdır.
Gelelim ilk bölümden minik ispiyonlar içerek genel tanıtıma. Ablası ve eniştesiyle aynı evde yaşayan Chuck, aslında üniversiteye gitmesine rağmen, eski dostu Bryce’ın attığı kazık yüzünden okuldan atılır ve kendisini Buy More’da bulur. Ablası Ellie, onu sürekli işinden ayrılıp kendisine çeki düzen vermeye ikna etmeye çalışsa da ileriye yönelik bir adım atamayınca, Buy More hayatında kalıcı bir yere dönüşür.
Ellie, ona doktor arkadaşlarıyla randevular ayarlasa da Chuck, unutamadığı eski sevgilisini anlatıp durarak başarılı bir şekilde hepsini mahveder. Hayattaki tek meşguliyeti, çocukluk arkadaşı Morgan’la beraber oyun oynamak, film izlemek ve tabii ki bilgisayar tamir etmektir.
Ta ki o güne kadar… Yıllardır görüşmediği Bryce’tan bir e-posta alan Chuck, merakla e-postayı açar ve kendini yığınla resmin hızlıca aktığı bir videoyu izlerken bulur. Saatler süren bu videonun sonunda kendinden geçer. Sabah, kısa kollu beyaz gömleğini giyip, gri kravatını ve Buy More yakalığını takıp, konverslerini de ayağına geçirip işine giderken tamamen aynı görünen ve aynı hisseden Chuck, kendisi henüz farkında olmasa da artık bambaşka biridir.
NSA ve CIA yeni bir kararla tüm teşkilat bilgilerini Intersect adını verdiği ortak bir sistemde toplamaya karar verir. Tüm veriler bir araya getirilir, tek bir sistemde toplanır. Bir CIA ajanı olan Bryce, bu verileri çalmaya çalışırken yakalanır ve öldürülmeden önce son anda Chuck’a gönderir. İşte o e-posta kısacası tüm güvenlik teşkilat bilgilerinin tek kopyasıdır ve artık hepsi Chuck’ın beynindedir.
Bunu daha Chuck dahi keşfedemeden harekete geçen CIA ve NSA, güvendikleri birer ajanı gönderip durumun çözülmesini ister. İşte burada birbirlerinden pek hazzetmeyen CIA ajanı Sarah ve NSA ajanı Casey devreye girer. İkisi de istediklerini elde etme konusunda ölümcül olan bu iki ajanın arasında kalan Chuck, hangisine güveneceğini şaşırır. Yapılan çalışmalar sonucu anlaşılır ki durum karışıktır: Bilgiler Chuck’ın beyninden çıkarılamamakta ve başka kopyası da bulunmamaktadır. Çözüm bulunana kadar Chuck’ın bilgisayar olarak kullanılmasına ve sorumluluğunun da Sarah ve Casey de kalmasına karar verilir. Böylece Chuck için tehlikeli ama bir o kadar da eğlenceli bir serüven başlar.

Karakterleri

John Casey (solda) – Sarah Walker (ortada) – Chuck Bartowski (sağda)
Chuck Bartowski: Zachary Levi tarafından canlandırılmıştır.
Nerd, Geek. Şaşkoloz, ama bir o kadar da sevimli. Çaylak ajan.
Sarah Walker: Yvonne Strahovski tarafından canlandırılmıştır.
CIA ajanı. Ölümcül bir güzelliği var.
John Casey: Adam Baldwin tarafından canlandırılmıştır.
NSA ajanı. Ölümcül bir hırlayışı var. :)
Ellie Bartowski(solda) – Devon Woodcomb(sağda)
Ellie Bartowski: Sarah Lancaster tarafından canlandırılmıştır.
Doktor. Chuck’ın ablası.
Devon Woodcomb: Ryan McPartlin tarafından canlandırılmıştır.
Doktor. Ellie’nin erkek arkadaşı. Nam-ı diğer Kaptan Muhteşem. (Captain Awesome)

 

— Buy More Tayfası —
(Soldan sağa) Morgan, Lester, Anna, Chuck, Jeff, Big Mike
Morgan Grimes: Joshua Gomez tarafından canlandırılmıştır.
Chuck’ın çocukluk arkadaşı. Biraz saftirik olsa da gerçek bir dost.
Lester Patel: Vik Sahay tarafından canlandırılmıştır.
Bir Buy More çalışanı. Ama çok daha fazlası.
Jeff Barnes: Scott Krinsky tarafından canlandırılmıştır.
Diğer Buy More çalışanı. Lester elmanın bir yarısıysa, Jeff diğer yarısı.
Big Mike: Mark Christopher Lawrence tarafından canlandırılmıştır.
Buy More’un müdürü.
Anna Wu: Julia Ling tarafından canlandırılmıştır.
Buy More’un tek leydisi.

 

General Beckman
General Diane Beckman: Bonita Friedericy tarafından canlandırılmıştır.
Chuck sorunu ile kurulan yeni birimin patronu.
Tabii ana kadro bu şekilde olsa da yayınladığı süre boyunca birçok tanıdık ve popüler oyuncu birden fazla bölümde yer almak üzere diziye konuk olarak geliyor. Bunlardan birkaçını ispiyonsuz örnek verirsek:
  • Reyting ve Ödül Bilgileri
2’şer tane Teen Choice Awards ve Emmy, 3 tane de TV Guide Awards ödülü bulunan dizinin birçok adaylığı da bulunmakta. Adaylıklar için buradan. Her sezon iptal tehlikesi yaşayan ama kararlı izleyicileri sayesinde her seferinde ipin ucundan dönen dizi, takipçileri için bile ayrı bir ödül hak ediyor aslında.
Her sezon iptal tehlikesi yaşadığını belirttim. Kısacası öyle çok yükseklerden uçan biri dizi değil bu. Ama kötü olduğu anlamına da gelmiyor tabii. Reytingler için buradan.
  • Jeneriği ve Tanıtım Videoları
* İzleyecek olanlar için eğlenceli giriş jeneriği
* Bu da tanıtım videosu

Son Söz

Zaman bağımsız bu eğlenceli komedi aksiyon ajan dizisini kaçırmayın derim. Gerçekten samimi bir dizi ve bu samimiyet de sizi diziye bağlamaya fazlasıyla yetiyor. İkinci sezonda bitirilmesi planlanırken, fanatik düzeyde hayranları sayesinde 5 sezon sürmesi, belki samimiyeti ve kendisine bağlayıcılığı konusunda bir fikir verebilir. Karakterleri birbirinden orijinal ve her birinin hikayesi ayrı güzel. Biraz Buy More, biraz acemi ajanlık, biraz da romantizm derken tadı tuzu yerinde bu şahane yapım çıkıyor karşımıza.

Biraz kısa bir tanıtım oldu, karakterlerin üzerinde pek fazla durmadım. Derinlemesine anlatılacak karakterler değiller. Hepsi de “anlatılmaz yaşanır” karakterler.
Burada tanıtımımı sonlandırıyorum. Umarım beğenmişsinizdir.

İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler dilerim.