1978 yılında başlayıp 14 sezon (357 bölüm) süren, yayınlandığı her ülkede izlenme rekorları kıran efsanevi Dallas dizisini duymayan yoktur herhalde. İşte, yıllarca içindeki entrikalarla kendine hayran bırakan, sonraki dizilere ilham vermiş ve halen de vermeye devam eden bu yapım, 2012 yazında TNT aracılığıyla yeniden aramıza döndü. Ben de izleyen ve seven biri olarak tanıtımına girişeyim dedim. Eğer yeni versiyon Dallas nasıl bir şeydir derseniz buyurun yazının devamına.

2012 versiyon Dallas, aslında yeniden çevrim bir dizi olmaktan ziyade devam niteliğindeki bir yapım özelliğinde. Dizide orijinal dizideki ana karakterlerin yanında onların çocukları ve çok daha fazlası kendine yer bulmuş durumda. 13 Haziran 2012′de yayın hayatına 10 bölümlük bir sezonla giriş yapan Dallas, yayıncı kanaldan 2. sezon için onay da aldı. Girişi burada kesip konuya girişi yaparsak:

JR – Sue Ellen – Rebecca – Christopher – John Ross – Elena – Bobby – Ann

1991 yılında orijinal dizinin hikayesinin bitişinin ardından geçen yıllar sonrasında Southfork’un eski sakinleri artık yaşlanmış, çocukları da deyim yerindeyse koca adam olmuşlardır. Ewing ailesindeki iktidar, güç ve petrol savaşı da artık son bulmuştur. Kötü olmasına rağmen insanlığın sevdiği dizi karakterlerinin ilk örneklerinden J.R. Ewing (Larry HagmanDallas(1978)) , bir süredir bir rehabilitasyon merkezinde kalmakta, kardeşi Bobby (Patrick Duffy– Dallas(1978)) ise Southfork’ta ailesiyle yaşamına devam etmektedir.

Uzun yıllar önce, petrol kavgasının ailesine neler yaptığını gören Miss Ellie, ölmeden önce oğlu Bobby’ye Southfork’tan petrol çıkartılmamasına dair yemin ettirir. O zamandan beri de 1 damla petrolün dahi sondajı yapılmaz. Ama, tabii ki aradan geçen yıllara rağmen durumu tersine çevirmek isteyen insanların isteklerinde de bir değişim olmamıştır. Dizi, ilk bölümünde açılışını Southfork topraklarının altında büyük oranda petrol bulunmasıyla yapıyor.

Yıllarca babasından kopuk, amcasının çiftliğinde bir yaşam süren J.R.’ın oğlu John Ross (Josh HendersonDesperate Housewives) ile evdeki aşçının kızı ve enerji kaynaklarıyla ilgili master yapmışlığı bulunan Elena (Jordana BrewsterFast and Furious) , Bobby’den gizli yaptıkları araştırmalarda böylesi bir keşif yaptıktan sonra sondaj için harekete geçerler. Ancak, işin ciddiye binmesi her şeyin açığa çıkmasına ve dizideki hikayenin başlamasına sebep olur. İkili, tabii ki karşılarında katı tutumuyla Bobby’i buluverirler. Aslında daha fazlasını da…

Bobby ve ilk eşi Pamela‘nın evlatlık aldığı Christopher (Jesse MetcalfeDesperate Housewive) , evlenmek üzere olduğu kız arkadaşı Rebecca (Julie GonzaloVeronica Mars) ile eve dönüş yapar. Hem de Elena ile düğüne ramak kala ayrılışlarının ve şimdilerde onun John Ross ile birlikte olduğu Southfork’a olaylardan 2 yıl kadar sonra… Rebecca ile birlikte kardeşi Tommy’nin (Callard Harris) de Southfork ahalisine katılmasıyla birlikte Dallas’taki “grup” da bir nevi tamamlanmış olur.

Petrol yerine alternatif yollarla enerji sağlamakla ilgili araştırmalar yapan ve John Ross’tan pek hoşlanmayan -ki duyguları karşılıklı- Christopher, annesine ettiği yemini tutmakta oldukça katı Bobby, petrol konusunda yoluna çıkanları yolundan çekmek için sınır tanımayan, babasının oğlu deyişinin karşılığı John Ross, sondajı ve John Ross’u desteklese de Bobby’nin karşısında olma konusunda çekinceleri olan Elena ve tabii ki J.R… Petrol keşfinden sonra komadan çıkmış insan modeline dönüp rehabilitasyondan çıkan J.R. ile birilikte temelinde petrolün olduğu Ewing çatışması da resmen başlamış olur…
Dizinin eski ve yenisinde yer almış ana karakterler

Dizide yukarıda bahsi geçen karakterler dışında önemi yüksek ya da bilinmesinin iyi olacağı karakterlere bakarsak:

a) J.R.’ın eski eşi ve John Ross’un annesi Sue Ellen (Linda Gray– Dallas(1978)) da dizinin önemlilerinden. Yıllarca J.R’a karşı John Ross’u kullanan ve baba-oğul ilişkisindeki kopukluğun temel nedenlerinden olan Sue Ellen, bunun pişmanlığını da yaşayan bir karakter. Kendisini dizide, ünlü bir iş kadını ve politikaya atılıp başkanlığa adaylığını koymaya hazırlanan biri olarak görüyoruz.

b) Christopher yıllar önce Bobby ve Pamela tarafından evlatlık alınmış olsa da Pamela Barnes karakteri eski dizinin 10. sezonunda geçirdiği kaza sonucunda ölmüş. Dizide, Bobby’nin 3. eşi olarak Ann Ryland Ewing (Brenda StrongDesperate Housewives) karakterini görüyoruz. Ann’in de yaptığı bu 2. evlilik ve Sue Ellen’la eskiden beri arkadaşlar.

c) Bobby’nin rahmetli eşi Pamela’nın kardeşi olan Cliff Barnes, J.R.’ı günahı kadar sevmeyen ve Ewing soyadının kardeşine yaptıklarını unutmamış biri. Bu karakter de orijinal dizide de bu karakteri oynamış Ken Kercheval tarafından canlandırılıyor.Dizide Elena’nın annesi Carmen, Ann’in ilk eşi Harris Ryland ve Bobby ile J.R.’ın kardeşi Gary’nin kızı Lucy Ewing gibi yan karakterler de zaman zaman karşımıza çıkıyor.

Yıllardır karakterleriyle ya da ismiyle karşımıza çıkmış olan Dallas, kimine göre pembe dizilerdekine varacak düzeyde bir entrika miktarına sahip. Dizide yeni karakterlere öncelik verilirken, eski diziden gelme karakterlerin de hikayede geri planda tutulmaması, bence mantıklı bir hamle olmuş. Oyunculuklarsa eski ya da yeni kadro olsun böylesi türde bir dizi için gayet yerinde. Diziyi orijinalden ayrı ve kendi içinde -ki öyle olması gerektiğini düşünenlerdenim- değerlendirirsek, eski dizinin adını iyi devam ettirdiğini düşündüğüm bir dizi.

Eğer siz de Dallas efsanesine sempati besliyorsanız 2012 yapım, hiç değilse bile denenmesi için tavsiye edilesi bir yapım. Son olarak, Dallas’la ilgili fikir sahibi olmak istiyorsanız buraya da bakabilirsiniz. İzleyenlere ve izleyeceklere iyi seyirler…