David Tennant, Jules Verne’in 1872’de yayınlanan klasik eseri Seksen Günde Devriâlem’in televizyon uyarlamasının başrolüne geldi.

Roman, eksantrik maceracı, İngiliz beyefendisi Phileas Fogg’un, yeni işe aldığı Fransız uşak Passepartout ile birlikte dünyayı 80 günde dolaşma girişiminin öyküsünü anlatıyor. The Reform Club’taki arkadaşlarının 20 bin sterlinlik (günümüzün parasıyla 2.2 milyon sterlin) iddiasını kazanabilmesi için, 2 Ekim saat 20:45’te harekete geçip, 80 gün sonra, 21 Aralık’ta, aynı saatte kulübe geri dönmesi gerekmektedir.

Onların yanında, bu olağanüstü hikayeyi haberleştirme şansı yakalayan gazeteci Abigail Fix de bulunmaktadır.

Ibrahim Koma

Leonie Benesch

Phileas Fogg karakterini İngiliz aktör David Tennant; Passepartout karakterini Fransız aktör Ibrahim Koma; Abigail Fix karakterini Alman aktris Leonie Benesch (Babylon Berlin, The Crown) canlandıracak.

8 bölümlük dizi, Ashley Pharoah (Life on Mars) ve Caleb Ranson (Child of Mine) tarafından uyarlanacak. Çekimler 2020’nin Şubat ayında, öncelikle Güney Afrika ve Romanya’da start alacak ve 2020’nin sonunda ekranlarda olacak.

Steve Barron (The Durrells), dizinin baş yönetmeni. Charles Beeson (The Mentalist), yönetmen olarak görev alacak bir diğer isim olacak.

France Télévisions, ZDF, Rai, BBC, dizinin yayıncı kanalları. Slim Film + Television, dizinin yapım şirketi.

Roman birçok kez sinemaya ve televizyona uyarlandı. 1989’da Pierce Brosnan ve Eric Idle; 2004’te Steve Coogan ve Jackie Chan’in başrollerinde sinema filmleri gelmişti.

Kaynak