Dawson’s Creek : Amerika’nın The WB kanalında 1998-2003 yılları arasında 6 sezon boyunca devam eden kült gençlik dizimiz. Şimdilerde her biri başarılı-başarısız pek çok yıldızı ilk gençlik halleriyle görmekteyiz dizimizde. Kendi zamanında çok popüler olmuş, bir çok genci arkasından sürüklemiştir. Dizimiz küçük bir kasabada yaşayan bir grup gencin, lise ve üniversite hayatını anlatmaktadır. En çok dikkat çeken özelliği ise karmaşık duygusal ilişkileri ve aşk üçgenleridir.

İçindekiler

KONU :

Dizi, Massachusetts eyaletinde yer alan Boston ile Providence şehirleri arasında kalan hayali bir kasabada geçmektedir. Kasabanın adı Capeside’dır aslında böyle bir yer yoktur, dizi için yaratılmıştır.Dizimizin adından da anlayabileceğiniz gibi ana karakterimiz Dawson ve arkadaşları etrafında gelişen olaylarla şekillenmektedir.

Dawson ve Joey her zaman en akın arkadaş olmuşlardır ve birbirlerini her zaman yardım etmişlerdir. Dizinin başında liseye başlayacak arkadaşlar, büyüdüklerini fark etmişlerdir ve tüm hayatlarının değişmesinden korkuyorlardır. Dawson’ın diğer en yakın arkadaşı da Pacey’dir. Pacey, diğer ikisine göre daha eğlenceli ve daha haşarıdır.Güzel bir şekilde devam eden küçük kasaba hayatları, Jen’in New York’tan gelip kasabaya yerleşmesiyle değişmeye başlayacaktır.

KARAKTERLER :

Dawson Leery : Dizimizin en saf en temiz karakteri. Tek çocuktur ve görünüşte mükemmel bir anne, baba ve aileye sahiptir. Tam bir film tutkunudur ve yönetmen olmak istemektedir. Tüm odası, film posterleri ve afişleriyle kaplıdır. Arkadaşlarıyla odasında sürekli film geceleri yaparlar. Filmler genellikle amatör filmlerdir ve konuşmalarında filmlerden alıntılar yapar. Steven Speilberg’ü idolü olarak görür. Karakterlerimizin en çok zaman geçirdikleri yer, genelde Dawson’ın odasıdır. Herkes odaya, merdiven dayalı pencereden girer.

Joey Potter : Dawson’ın en iyi arkadaşı. Joey, ablasıyla birlikte yaşamaktadır çünkü annesi ölmüş, babası da hapishanededir. Sorunlu bir aile hayatı olan Joey’e, zor zamanları atlatmakta en çok Dawson yardımcı olmuştur. Sorunlu ailesi, diğer kasaba sakinleri tarafından pek hoş karşılanmaz. Tüm hayali Capeside’dan kurtulmak ve iyi bir üniversiteye girip, kasabayı terk etmektir. İçine kapanık bir kızdır ve duygularını gösteremez. Öyle ki bazen ne düşündüğünü ve ne hissettiğini hiç bir seyirci de anlayamıyor.

Jen Lindley : Kasabaya yeni tanışan gizemli kızımız. Aslında ailesiyle birlikte New York’ta yaşayan Jen, birtakım sebeplerden ötürü Dawson’ın ailesinin komşusu olan büyükannesinin yanında yaşamaya başlamıştır. Dawson’ın ilgi göstermesinden dolayı hemen arkadaş gruplarına dahil olmuştur Bu durum, ilk başlarda Joey’nin hiç hoşuna gitmemiştir. Daha özgürlükçü ve olgun bir karakterdir. Benim de dizide en sevdiğim karakterdi.

Pacey Witter : Dawson’ın en iyi arkadaşıdır; fakat Joey ile hiç iyi anlaşamaz. Diğer arkadaşlarına göre daha sorumsuz ve haşarıdır. Dışardan bakıldığında hiç bir şeyi umursamayan kaba görünüşlü bir insan imajı çizse de gayet düşünceli ve iyi birisidir. Dizimizin bence sonradan açılan karakterlerindendir. Onun da ailesi sorunludur ve Pacey’i hiç umursamazlar.

Diziye ikinci sezonda Jack Mcphee ve Andy Mcphee kardeşler katılmıştır. Onların da aile hayatı çok karışıktır. Kardeşleri ölmüştür; babalarından ayrı yaşarlar ve anneleri psikolojik sorunlar yaşamaktadır.

Andy, derslerinde çok başarılıdır ama akıl sağlığı bozuk bir kızdır.

Jack, Andy’nin ağabeyidir. İçine kapanık birisidir; cinsel kimliğiyle ilgili sorunlar yaşamaktadır. Diziye daha sonra kadrolu karakter olarak devam etmiştir ve Jen’in en iyi arkadaşlarından biridir.

OYUNCULAR : 

Dizimiz, bir zamanlar genç olan ama şu an kendi çaplarında üne sahip çeşitli oyunculara yükselme tahtası olmuş vaziyette.

Dizide Jen karakterini canlandıran Michelle Williams, kariyer açısından diğerlerinden daha önde. Şimdiden Oscar‘a 3 kez aday oldu ve bağımsız filmlerin aranan yıldızlarından biri.

Joey karakteriyle aklımızda yer edinen Katie Holmes için aynı şeyleri söylemek pek mümkün değil gibi. Tom Cruise ile evlendikten sonra kariyerinde bir düşüş yaşadı ama magazin basınının ilgi odağı olmayı başardı.

Yıllarca “Dawson” lanetini üzerinden atamadığı için çeşitli dizilerde bir baltaya sap olamayan James Van Der Beek‘i en son Apt. 23‘de güzel bir performansla gördük. Bu sezon da başka bir komedide kendine yer bulacak büyük ihtimalle.

Joshua Jackson da kariyerinde Dawson’s Creek’ten sonra bir dönem düşüş yaşasa da Fringe dizisiyle beklenen çıkışı yaptı ve hatrı sayılır bir üne kavuştu.

Tanıtım Videosu : 

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=UaYYTAAWprg&w=420&h=315]