Game Of Thrones

Game Of Thrones

George R. R. Martin‘in yıllar önce okurlarla buluşturduğu fantastik serinin ilk cildi “A Game Of Thrones”, şimdilerde milyonları ekrana kilitleyen bir televizyon fenomeni. HBO‘nun son bombalarından olan bu popüler dizinin kaynağı olan roman serisi şimdi dilimize de çevrilmekte. Diziye de adını veren ilk cilt “A Game Of Thrones”, “Taht Oyunları” ismiyle raflardaki yerini aldı bile.

George R. R. Martin

George R. R. Martin

62 yaşındaki yazar George R. R. Martin‘in 1996 yılında ilk cildini yayınlayarak başlattığı “A Song Of Ice And Fire” (Buz Ve Ateşin Şarkısı) adlı fantastik serinin ilk cildi “A Game Of Thrones” artık herkesin bildiği gibi başarılı bir televizyon uyarlaması olarak izleyicilerin beğenisini toplamakta. İlk sezonu 10 bölümden oluşan ve şu sıralar 2. sezonuna gün saydıran dizinin uyarlandığı roman serisi -ya da en azından ilk cildi- aslında yıllar önce “Arka Bahçe Yayıncılık” ve Nazım Akman tarafından dilimize çevrilmişti. Serinin ilk romanı 2005 yılında iki cilde bölünmüş şekilde “Taht Oyunları 1.” Ve “2. Kitap” alt başlıklarıyla satışa sunulmuştu. Ancak gerisi gelmedi ve bu başarılı seri tozlu raflara kaldırılmış oldu. O sıralarda bizden çok uzaklarda ise Martin, serinin 4. kitabını okurlarla buluşturmuştu bile.

2. Kitap & 1. Kitap

2. Kitap & 1. Kitap

Neyse ki yıllar sonra HBO’nun seriyi televizyona uyarlama kararıyla ve bunu olabilecek en güzel şekilde başarmasıyla, ortaya çıkan sonuç sayesinde seri, ülkemizde de tekrar gündeme geldi ve “Epsilon Yayınevi” tarafından yeniden yayınlanmaya başlandı. Bu sefer ilk kitap tek bir cilt halinde, olması gerektiği gibi; “Buz Ve Ateşin Şarkısı Serisi 1: Taht Oyunları ismiyle geçtiğimiz Temmuz ayında raflardaki yerini aldı. Hem de tanıdık bir isim, ünlü şarkıcı Sibel Alaş çevirisiyle.

Taht Oyunları

Taht Oyunları

Biz “Epsilon Yayınevi” tarafından bu güzel seriyle tekrar buluşurken Martin oralarda 5. kitabı yayınladı ve muhtemelen şu sıralar ardından gelecek kitaplar için çalışmakta. Şimdiye kadar çıkan ciltler sırasıyla ve orijinal isimleriyle şöyle;* A Game Of Thrones* A Clash Of Kings* A Storm Of Swords* A Feast For Crows* A Dance With DragonsMartin, sıradaki iki kitabın isimlerini de belirlemiş bile;* The Winds Of Winter* A Dream Of Spring

A Song Of Ice And Fire

A Song Of Ice And Fire

Şimdiye kadar 20’den fazla dile çevrilen, “Hugo” dahil bir çok ödül alan ve son olarak “En İyi Drama Dizisi” dahil 13 Emmy‘e aday olan bir diziye kaynaklık eden bu fantastik roman serisi, türü ve şimdilerde diziyi sevenler için kaçırılmaması gereken bir eser. Hazır dilimize de çevrilmeye tekrar başlanmışken “Okunacaklar” listenize eklemenizi tavsiye ederiz. İkinci cildin çevirisinin bittiğini ve Ekim ayı içerisinde raflardaki yerini alacağını da müjdelemek isteriz. Dizinin 2. sezonu içinse maalesef Nisan 2012’yi beklemek gerekiyor.