Den Som Draeber /  Those Who Kill son yıllarda Danimarka televizyonlarından çıkan polisiye – suç – gerilim  türündeki kaliteli dizilere bir örnek. Her bölüm  farklı seri katil cinayetlerini soruşturan ekip, bize oldukça adrenalini ve gerilimi bol zevkli dakikalar yaşatıyor. Dizi ikişer bölüm halinde 5 kısımdan oluşuyor. Bu beş kısımda beş ayrı seri katil cinayetleri soruşturuluyor. Dört farklı yönetmenin çektiği dizi, Danimarkalı kadın yazar Elsebeth Egholm‘un yazdığı çok satanlar listesinde yer almış polisiye – suç roman serisinden uyarlanmış.

Aynı zamanda dizinin ABD’deki yayın haklarını A&E NETWORK satın aldı ve bir pilot bölüm sipariş etti. Pilot bölümün ne zaman yayınlanacağı kesinlik kazanmadı.

Tekrar hikayeye dönecek olursak; oldukça sadistçe ve işkence görülerek öldürelen kurbanların seri  katilleri olan bu beş farklı katili bulmak, Kopenhag polis teşkilatındaki dedektiflerimiz için oldukça zor bir görev. İlk kısımda anlatılan seri katilin işkence metodu ve bundan aldığı zevk de oldukça dahice. Diziden alacağınız hazzı törpülememek adına ayrıntıya girmiyorum.

Yine Danimarka yapımı Forbrydelsen ve Broen dizilerinde olduğu gibi İskandinav ülkelerine has karanlık, puslu ve kasvetli hava, anlatılan hikayeye bağlı olarak diziye ayrı bir gerçeklik ve güzellik katmış. Genellikle, benim İskandinav ülke yapımı filmlerden aşina olduğum ve en son Broen‘de izlediğim, hikayenin özgün anlatımı, sıradışı çekim teknikleri ve oldukça başarılı oyunculuklar, sizi hikayeye daha bir bağlayacak.
Dizide ayrıca dedektiflerimizin özel hayatlarına da değinilmekte. Dedektiflerin de karşılaştıkları vakalarda başlarına gelen çok olumsuz durumlarda, normal insanlar gibi nasıl korkularıyla yüzleştiklerini ve özel hayatlarında yaşadıkları kişisel sorunları, bize  dramatik bir şekilde anlatıyor. Bu bağlamda, diziyi sadece polisiye-suç-gerilim türü olarak değerlendiremeyiz; işin drama kısmı da dizimizin olmazsa olmazı.

Dizinin karakterleri ve oyuncu kadrosuna değinelim :

Katrina Ries Jensen

Polis teşkilatının güzel dedektifi Katrina, dizide ucundan değinilen geçmişinde yaşadığı trajik bir olayın etkisinde kalmış bir karakter. Bu olay, onun psikolojisine oldukça zarar vermiş. İşi uğruna gecesini gündüzünü polis teşkilatında geçiren ve işini oldukça seven Katrina’yı güzel oyuncu  Laura Bach canlandırıyor.

Thomas Schaefer

Hikayeden 5 sene önce bir suçlu hakkında yazdığı hatalı rapor yüzünden o kişinin serbest kalıp başka cinayetler işlemesine neden olan Thomas, polis teşkilatından ayrılıp, üniversitede ders vermektedir.Katrina’nın ilk bölümde onunla tanışıp, yardım istemesiyle yeniden kendini polis teşkilatında adli psikiyatrist olarak bulur. Thomas, ekibin cinayetleri çözmesindeki kilit isim. Sherlock tarzı bir çok ipucunu değerlendirip, cinayetlerin çözülmesinde ekibe oldukça yardımı dokunuyor. Yine Katrina gibi, işine olan aşırı bağımlılığı aile hayatında zorluklar yaşamasına sebep olan Thomas’ı başarılı oyunculuğuyla Jakob Cedergren canlandırıyor.

Magnus Bisgaard

Polis teşkilatının şefi Magnus, oldukça otoriter bir karakter. Katrina’ya karşı bazen yumuşak olabiliyor. Katrina’ya cinayet soruşturmaları görevini verirken onun psikolojik olarak  hassas yanından dolayı içi pek rahat değil. Bu yüzden onu kontrol altında tutmak istiyor. Karakteri, aynı zamanda Forbydelsen‘de oynamış Lars Mikkelsen canlandırıyor.

Mia Vogelsang

Mia, ekibin adli tıp uzmanı olan üyesi. Olay mahallinden dna örnekleri toplayıp, suçluların kimliğinin bulunmasına yardımcı oluyor. Karakteri, Laerke Winther Andersen canlandırıyor.

Stig Molbeck

Oldukça uzman, deneyimli ve soğukkanlı olan Molbeck, ekibin bir diğer parçası. Magnus bazen, Katrina’yı kontrol edebilmesi için Molbeck’i görevlendiriyor. Karakteri, Frederik Meldal Norgaard canlandırıyor.

Dizi oldukça ilgi görüp beğenilince Den Som Draeber – Fortidens Skygge (2011) isimli 90 dakikalık bir filmi de yapılmış.

Siz de seri katilleri konu alan gerilimi ve aksiyonu yerli yerinde olan, polisiye-suç-dram türü dizilerden hoşlanıyosanız, bu  oldukça başarılı Danimarka yapımı diziyi sizlere tavsiye ediyorum.

Son olarak şunu da ekleyeyim; Danimarka’da 10 bölüm olarak yayınlanan Den Som Draeber gösterildiği diğer yabancı ülkelerde 5  bölüm halinde yayınlandı. Diziyi, 5 bölüm şeklinde izlemek daha mantıklı, çünkü her iki bölümde bir farklı bir seri katil cinayetine değiniliyor. Dizinin bu 5 ayrı seri katil cinayetinin çözüldüğü bölümler için her biri ayrı hazırlanan posterlerine ve tanıtım videosuna bakıp izlemek isteyenler için iyi seyirler diliyorum…

Liget i skoven Bölüm 1-2

Utopia Bölüm 3-4

Ondt Blod Bölüm 5-6

Øje for øje Bölüm 7-8

Dødens Kabale Bölüm 9-10

Tanıtım videosu;