DexterDikkat, bölüm özetidir! Spoiler içerir!Bir “Dexter” haftasını daha geride bıraktık. Kendi adıma geçtiğimiz iki haftada seyrettiğimiz bölümlere oranla bu bölümü daha çok beğendiğimi itiraf etmeliyim. Özellikle de geçen bölümün özetinde beklentisi içerisinde olduğum birkaç olaydan bir ksımının bu bölümde gerçekleşmesi, bir kısmının ise ilerki bölümler için ipucu verir biçimde şekillenmeye başlaması oldukça hoş ve merak uyandırıcıydı.

Unutmadan söyleyeyim, yazının bundan sonrası şimdiye kadar kurduğum yuvarlak cümleler yerine oldukça keskin * spoiler * ifadeler barındıracağı için eğer bu haftaki bölümü (S01E09 – Father Knows Best) izlemediyseniz devam etmemenizi öneririm.
Bu bölümü benim için özellikle çekici kılan olayla başlamak istiyorum; sizin de tahmin ettiğiniz kötü seri katilimiz “Buz Kamyonu Katili” Rudy ile iyi seri katilimiz Dexter’ın buluşması hadisesi. Ama bu buluşmadan çok daha önemli olan buluşmanın gerçekleşme şeklinde saklıydı kesinlikle. Dexter durup dururken, üvey babası Harry’nin kendisine öldüğünü söylediği biyolojik babasının aslında yeni öldüğünü ve kendisine bir ev miras bıraktığını öğreniyor, daha sonra Rita’nın ısrarı ile beraber evi temizleyip boşaltmaya gidiyorlar. Derken Rudy’nin ısrarı ile Rudy ve Deb çifti de onlara katılıyorlar ve haftasonunu birlikte geçiriyorlar. Kesinlikle muhteşem bir buluşma ve bu buluşmanın şeklinin raslantısal olduğuna tam inanmaya başlarken bir ara Rudy’nin “belki de ailesini katletmiştir” ifadesi ile şüphelenmeye başlamam, daha sonra ise biyolojik babasının ölümünde parmağının olduğunu farketmemiz ile aslında herşeyi onun planlamış olduğunu öğrenmem de bu buluşmayı bir kat daha çekici hale getirdi benim için.
Rudy, a.k.a. 'Buz Kamyonu Katili'

Bölümü izledikten sonra aklımda kalan tek düşünce ise Rudy’nin neden Dexter’ın babası Harry’e olan güvenini sarsmak için bu kadar zahmete girmiş olduğu sorusuydu. Şurası kesin, Rudy Dexter hakkında belki Dexter’ın kendisinin bile sahip olmadığı kadar bilgiye sahip. Eski ailesi ve başlarına nelerin geldiğini, yeni ailesi ile nasıl bir araya geldiğini ve hatta Harry ile aralarındaki baba-oğul ilişkisinin gerçek boyutlarını bile biliyor bence. Bildiklerini de Dexter ile oyununda çekinmeden kullanıyor. Rudy, Dexter’ın kendisini anlamasını sağlamaya çalışıyor olabilir gibi geliyor bana. Harry’nin ona öğrettiği gibi sadece hakedenleri öldüren Dexter’ın sadece “keşfetmek” için öldüren Rudy’i anlamasını istiyor sanki. Bunun için de Dexter’ı “doğuştan katil” özüne döndürmek istiyor, ki bunu gerçekleştirebilmesi için yapması gereken ilk şey de Harry’e olan güvenini yıkmak, onun kurallarını sorgulamaya başlatmak oluyor haliyle.

Harry’e gelince, mutlaka Dexter’dan gizlediği birşeyler var, artık kesinlikle biliyoruz. Biyolojik babası ile ilgili yalanı bir yana, ailesinin geriye kalanlarının ölümleri için “trajik bir kaza” ifadesi de kesinlikle inandırıcı gelmiyor. Hatırlarsanız geçen bölümde Dexter’ın terapi sırasındaki geriye dönüşlerinde gördüğümüz, ve yüksek bir ihtimalle Dexter’ın evlat edinilmesinin hemen öncesini simgeleyen, kan gölü içerisinde küçük bir çocuk vardı. Nasıl bir ev kazası bu kadar kanlı olabilir bilmiyorum :) Sanırım durum Dexter’ın biyolojik babası biyolojik annesini (ve varsa diğer aile bireylerini) katletti ve uzun süre hapiste yattıktan sonra miras bıraktığı eve yerleşti şeklinde açıklanacak ilerleyen bölümlerde. Yine Dexter’ın biyolojik babası ile ilgili küçük bir not; eğer kolundaki dövme Dexter’ın tahmin ettiği gibi hapishanede yapılmışsa ve eğer Dexter geçen haftaki geri dönüş sırasında izlediğimiz kan gölünden sonra evlat edinildi ise, babasının daha önceden de hapishane geçmişi olmuş olabilir.

Bu bölümün ilginç olaylarından birisi de Doakes’ın işlediği cinayetti. Sonrasında geçmişinde gizli servislerde hizmet vermiş bir asker olduğunu öğrendiğimiz Doakes ile Dexter’ı birbirine yakınlaştıran birşeyler vardı bu olayda aslında. Her ikisinde de kötüleri öldürmek üzerine bir içgüdü var ve belki de bu, Dexter’ın daha ilk bölümlerde söylediği gibi, koskoca polis merkezinde bir tek Doakes’ın ondan şüphelenmesini de açıklıyor. Doakes belki bir seri katil değil, belki doğuştan gelen bir öldürme güdüsü yok ama Dexter ile ortak bir noktaları var ve bu onun Dexter’da birşeyler hissetmesini sağlıyor gibi (bu arada, Batista’nın düştüğü duruma da üzüldüm gerçekten).

Her ne kadar Dexter bu bölümde kimseyi öldürmemiş olsa da sanırım gelecek hafta bir kurbanı olacak; evet, eminim sizin de tahmininiz aynı yönde, Paul! Bu hafta yapımcılar iyice hazırladılar onu sanki, gayet iyi nedenler verdiler Dexter’a, fakat hala kimseyi öldürmedi bildiğimiz kadarı ile. Şimdiye kadarki kurbanları bir şekilde cinayetlere de bulaşmış kişiler olduğu düşünülünce burada bir açık var gibi geliyor ama sanırım onun da çaresini bulacaklardır :)

Aşağıdaki sahnede oldukça eğlendiğimi belirterek bitireyim yazıyı; Dexter ne kadar sahte ise bu sahnede Rita da o kadar saftı. Bayılıyorum nasıl tepki vereceğini bilemediği, sobelendiği anlara Dexter’ın :)

Dexter ve Rita

Bir yerlerde Micheal C. Hall’ın Emmy‘e aday gösterileceğini okumuştum, kesinlikle hakediyor :)