103 numaranın zeminindeKabul etmeliyim, yazdığım ilk özette bu diziye haksızlık etmiş olabilirim :) Benim açımdan dizi, son iki haftadır artan gerilim ve sona yaklaşmanın verdiği heyecan ile kendisini affettirmeyi başarmış bulunuyor. Bu haftaki bölümü henüz izlemediyseniz, bu yazının bolca * spoiler * barındıran devamından kaçınarak, bir an önce seyretmenizi tavsiye ederim. Eğer izlediyseniz sizi böyle alalım.

Bölümün ana ögesi olan olağanüstü olay ile başlayalım; Marina View Hotel, oda numarası 103. Rudy’nin şimdiye kadar öldürdüğü 5 fahişeden biriktirdiği tüm kanı, muhtemelen bir elektrikli testere kullanarak, duvarlara, zemine ve tavana itina ile yaydığı otel odası. Asıl önemli olan ise Rudy’nin tüm bunları Dexter’ın anılarını canlandırmak için yapmış olması.

103 numaranın zemininde

Oldukça etkileyici bulduğum bu sahne artık Rudy’i kesinlikle sadece bir başka seri katil ile oyun oynamak isteyen sıradışı bir seri katil olmaktan çıkarıyor. Belki de geçen haftanın yorumlarında bahsettiğim TV Squad tartışması doğrudur ve Rudy ile Dexter kardeştirler, bilemiyorum. Fakat, kesinlikle bir yerlerde birbiri ile kesişen ortak bir geçmişleri var. Bunun da ötesinde Rudy kendisinin farkında olduğu bu geçmişi Dexter’da canlandırmak için elinden geleni yapıyor. Fahişelerin kanını “belki bir gün lazım olur diye” stoklamış olduğunu ve daha sonra “madem gerçek babası ile olmadı, bu kez daha sert bir şok yaşatmalıyım” mantığı ile kötü gün dostu stoğunu Dexter için otel odası dekoru hazırlamakta kullandığını sanmıyorum. Belki fahişeleri öldürmeye de Dexter için başlamış ve hatta onları öldürüş biçimi bile Dexter için özel olarak tasarlamış olabilir diye düşünüyorum. Neticede, artık Dexter’ın ailesinin de testere ile parçalanarak öldürüldüğünü biliyoruz. Her ne kadar kullanılan elektrikli bir testere de olsa, burada bir benzerlik var gibi :)

103 numaranın zemininde

Bunlar bir yana, Rudy ilk kez bir de mesaj verme girişiminde bulundu. Otel odasının numarası (103), odadaki radyonun ayarlandığı frekans (103.0) ve odadaki kitabın (muhtemelen eski ahit veya ilişkili bir kitap) ayıracının yerleştirildiği sayfa (Leviticus 10:3) ile birşeyler anlatmaya çalışıyor Rudy, ama ne? Eski ahit olma ihtimali yüksek olan kitapta Leviticus 10:3’te aynen şöyle yazıyor;

“Then Moses said unto Aaron, This is it that the Lord spake, saying, I will be sanctified in them that come nigh me, and before all the people I will be glorified. And Aaron held his peace.”

Kabaca Türkçe’leştirecek olursak ayetin bu kısmında; “Sonra Musa Aaron’a şöyle dedi; Bu ki Tanrının sözüdür, şöyle der; Ben, bana yakın olanları yücelteceğim herkesten önce kutsamış olacağım. Ve Aaron sükunetini korudu” (eminim bu metin daha uzman bir çeviriyi hakediyordur, affediniz :). Metni bulduğum kaynağa göre bu ayette Tanrı Musa’nın kardeşi Aaron’un iki oğlunu (Nadab ve Abihu) yakarak öldürüyor ve Aaron’da bu olayı izliyor. Nadab ve Abihu? Sanki “biz kardeşiz” diye bağırmak istiyor gibi Rudy, ne dersiniz :)

Dexter’ın ailesinin katliamının da aynı otel odasında olduğunu sanmıyorum, çünkü eminim böyle bir durumda odanın veya otelin geçmişi araştırılırdı geçmişte de benzer bir olay yaşandığı ortaya çıkardı. Kim bilir 103 belki Dexter’ın ailesi ile birlikte yaşadığı evin kapı numarasıdır, belki de sadece iki kardeşe dikkat çekmek istemiştir Rudy, sanırım bunu haftaya öğreneceğiz.

103 numaranın zeminindeBu haftanın diğer olaylarına bakacak olursak Batista’nın bahtsız bedeviliğinin devam ettiğini görüyoruz. Adamcağızın profesyonel yaşamında şansı yaver giderken (tırnakları değişik renklere boyanmış fahişeyi yakalaması), özel hayatındaki talihsizliği de (ardından Rudy tarafından bıçaklanması) olanca hızı ile sürüyor :) Üzülüyorum adama gerçekten, neyse ki ölmeyecekmiş, TV Squad’da bu haftaki bölüm ile ilgili yazıda gelecek hafta da Batista’yı görmeye devam edeceğimizin ipucu verilmiş.

Ve tabii Paul! Hepimizi Paul’un suyunun ısındığında hemfikirdik sanırım geçen hafta, ve kendi adıma Dexter’ın ona özel bir seans hazırlayacağını düşünüyordum, fakat yanılmışım. Her ne kadar olaylar Dexter’ın duygusal davranması ile kontrol dışı ve hızlı bir şekilde gerçekleştiği için Paul sorununa küçük bir bir kirli çamaşır oyunu ile çözüm bulmayı tercih etmiş gibi görnse de Dexter, bence hala Harry’nin sözünü dinlediğini gösterdi bize.

Haftaya verdiği bu kadar ipucundan sonra Rudy’nin kimliğinin ortaya çıkmasını ya da en azından Dexter tarafından anlaşılmasını ve dolayısı ile düğümün çözülmeye başlamasını bekliyorum. Çalışırken yanına geldiğinde “belki de testere”dir diyerek Dexter’a ipucu vermesi ve ölmeyeceğini bildiğimiz Batista’nın buldukları duyması ile onu farketmesi bir olacaktır Dexter’ın.

Sonuçta geriye sadece iki hafta kaldı, dizi seyretmenin en sıkıcı yanı bu sanırım, beklemek :)