Bir elin parmaklarını bile geçmeyecek kadar komedi dizisi izlemiş olan bana bile kendilerini bayıla bayıla seyrettiren Dharma ve Greg hakkında hala fikri olmayanlar varsa diye bu diziyi tanıtmak boynumun borcudur dedim ve günlerdir yazmayı düşündüğüm tanıtıma başladım. Umarım beğenirsiniz.

Ülkemizde ilk olarak Cnbce‘de sonra da Foxlife‘ta gösterilen Dharma & Greg, 1997-2002 arasında toplam 5 sezon olarak Amerika’nın ABC kanalında yayınlandı. (2002 yılında ülkemizde Kerem ile Aslı ismiyle yayınlanan bir uyarlaması da oldu.)119 bölüm süren komedi, bir Chuck Lorre yapımı. Dizinin başrollerini daha sonra bir çok dizi ve filmde gördüğümüz Jenna Elfman (Dharma rolüyle bir Altın Küre almıştır) ve şu sıralar Criminal Minds‘ta seyrettiğimiz Thomas Gibson paylaşıyor.

Konuya gelirsek; hikaye aslında Dharma ve Greg’in daha çocukken birbirlerini metroda görüp etkilenmeleriyle başlıyor. Aynı metroda 20 sene sonra sonra yine karşılaşan ikilimizin bu sefer şans yüzlerine gülüyor ve Dharma, gazetede Greg’in fotoğrafını görüp çalıştığı hukuk bürosuna gidiyor. Tüm günü birlikte geçirdikten sonra Nevada’ya uçup yıldırım nikahı kıyıyorlar. Tabii her şey evlendikten sonra başlıyor. Birbirleriyle tamamen zıt kutuplarda olan bu ikilinin (Dharma bir çiçek çocuk, Greg ise bir avukat), aileleri de taban tabana zıt görüşte. Greg’in ailesi eğitime, seçkinliğe çok değer veren varlıklı bir yerden gelirken, Dharma’nınkiler okulda eğitime inanmayan hippi anne ve babadan oluşuyor.

Bu birbirine zıt iki ailenin eğlenceli sahnelerine bir de Greg’in en yakın arkadaşı Pete (Joel Murray) ve Dharma’nın en yakın arkadaşı Jane (Shae D’lyn) eklenince dizi, izleyicilerine birbirinden eğlenceli dakikalar yaşatıyor.Dharma’nın anne ve babasını Mimi Kennedy ile Alan Rachins; Greg’in ebeveynlerini de Susan Sullivan ile Mitchell Ryan canlandırıyor.

Bana kalırsa, Will & Grace‘ten sonra izlediğim en iyi komedi dizisi. Dharma ile Greg arasındaki kimya zaten başlı başına alıp gitmiş durumda. Aynı zamanda televizyon tarihinde en çok yakıştırdığım çift de olurlar kendileri.

Komedi dizilerini seviyorsanız ve hala izlemediyseniz izleyin, sevmiyorsanız belki seversiniz diye bir kaç bölüm şans verip yine izleyin derim.