Disney, 2020’nin Aralık ayındaki yatırımcı gününde, Disney+’ın 2024 yılına kadar 50 uluslararası projeye yeşil ışık yakacağını duyurmuştu. Bu senenin Şubat ayında Avrupa’dan gelecek projelerden 10’u açıklanmıştı. Bu projelerden biri 4 bölümlük Fransız mini dizisi Oussekine’ydi.

Disney+ Star’da yayınlanacak ilk Fransız orijinal dizisi Oussekine, 35 yıl önce bugün öldürülen 22 yaşındaki Cezayir asıllı Fransız Malik Oussekine’nin hikayesini anlatacak.

Oussekine, 5-6 Aralık 1986 gecesi Malik Oussekine’nin ölümüne yol açan olaylara geri dönüyor. Malik Oussekine, Devaquet yasası olarak bilinen üniversite reformu yasasına karşı Paris’te düzenlenen gösteriler sırasında iki polis tarafından dövülerek öldürülmüştü. Ölüm haberi sonrası büyük protestolar düzenlenmiş ve yasa tasarısı iki gün sonra geri çekilmişti.

Dizi, Malik Oussekine’nin ölümüne ve ailesi üzerindeki dramatik sonuçlara yol açan trajik olayların izini sürüyor. Ailesinin adalet için verdiği mücadeleyle dizi, izleyicileri 1980’lerde genç bir adamın ölümünün Fransız toplumunu nasıl etkilediğini ortaya koyan sürükleyici bir yolculuğa çıkarıyor.

Sayyid El Alami (Messiah), Malik Oussekine’yi canlandıracak. Hiam Abbass (Succession), Naidra Ayadi, Thierry Godard (Engrenages), Kad Merad, Mouna Soualem, Tewfik Jallab (Engrenages), Malek Lamraoui, Slimane Dazi dizinin kadrosunda yer alan isimler.

Antoine Chevrollier, dizinin yaratıcısı, yazarı ve yönetmeni. Cédric Ido, dizinin ortak yaratıcısı. Yapım şirketi Itinéraire Productions’tan Anthony Lancret ve Pierre Laugier, Disney+ için dizinin yapımcılığını üstleniyor.

.