Disney+, 42 dile çevrilen ve Amerika’da 30 milyondan fazla kopya satan Rick Riordan’ın Percy Jackson & the Olympians adlı fantastik roman serisinin dizi uyarlaması üzerinde çalışmalara başladı. Aylar süren spekülasyonlar ve hayranların #DisneyAdaptPercyJackson kampanyaları en sonunda işe yaramış görünüyor. Rick Riordan ve eşi Becky, haberi resmi twitter hesabından duyurdu.

Rick Riordan, şu aşamada çok bir şey söylemeyeceklerini, 5 kitaplık orijinal Percy Jackson serisinin hikayesini takip ederek, en yüksek kalitede bir live-action dizi fikri hakkında çok heyecanlı olduklarını belirtip, ilk sezonun serisinin ilk kitabı The Lightning Thief  ile başlayacağını söylemiş. Kendisinin ve eşinin projenin her aşamasına bizzat katılacaklarını da belirtmiş.

Riordan’ın Percy Jackson ve Olimposlular kitap serisinin merkezinde, aslında iyi bir çocuk olan ama bir türlü okuluna odaklanamayıp, öfkesini kontrol edemeyen 12 yaşındaki Perseus “Percy” Jackson bulunmakta.  Yatılı okulda olması durumu daha da kötüleştiriyordu. Hatta öğretmeninin bir canavara dönüşüp onu öldürmeye çalıştığına yemin edebilirdi. Bu durumu öğrenen annesi Sally, oğlunun nereden geldiği hakkındaki gerçeği bilme zamanının geldiğini ve güvende olacağı tek yere gitmesi gerektiğini anlamıştı. Percy’yi Long Island’da bulunan yarı tanrılar için bir yaz kampı olan yere gönderir ve Percy, burada hiç tanımadığı babasının Deniz Tanrısı Poseidon olduğunu öğrenir. Kısa süre içinde bir gizem ortaya çıkar ve Percy, arkadaşları Grover isimli satir ve Yunan Tanrıçası Athena’nın, Percy gibi yarı tanrı olan kızı Annabeth ile birlikte, yeraltı dünyasının kapılarına ulaşmak ve tanrılar arasında çıkacak yıkıcı savaşı önlemek için arayışa girer.

Percy Jackson & the Olympians, 5 kitaptan oluşan bir seri. Ayrıca bu seriden, toplamda 8 kitaptan oluşan iki takip serisi, Heroes of Olympus ve Trials of Apollo çıktı. Serinin ilk 2 kitabı The Lightning Thief ve The Sea of Monsters, Logan Lerman‘ın başrolünde 2010 ve 2013’de sinemaya uyarlanmış ama beklenen hasılatları yapamayınca devamı gelmemişti.

Kaynak