dikkat: yazinin en sonundaki resim Lost dizisinin 2. sezon finali ile ilgili spoiler içerebilir. uyarmadik demeyin!bundan kisa bir süre önce usenet’ten bahsetmiştik ve makalemiz çok tutulmuştu. Yazıda bir usenet servis sağlayıcısı olan Easynews örneğini vermiştik ve bu sayede Easynews abonesi olan arkadaşlarımız bile olmuştu! Bugün, Easynews sistemini enine-boyuna inceleyeceğiz ve umuyoruz ki konuya uzak arkadaşlarımız da böylece iyice aydınlanmış olacaklar.

ADIM 1 – Easynews’e abone oluyoruz:Daha önce de söylediğimiz gibi Easynews ücretsiz bir servis değil. Aylık ücreti 9,99$. Bu ücret karşılığında 20GB download hakkı kazanıyorsunuz. Kullanmadığınız GB’larınız üyeliğinizi devam ettirdiğiniz sürece bir sonraki aya aktarılıyor. Abonelik süreci oldukça basit. Aşağıda görüntüsünü verdiğimiz formu doldurduktan hemen sonra üyeliğiniz aktif hale geliyor. Artık çok hızlı downloadlara hazırsınız!

Easynews Üyelik Ekranı

Easynews Üyelik Ekranı

ADIM 2(Opsiyonel) – Ne Download Edeceklerini Bilmeyenlere:Eğer başlıkta da belirttiğimiz gibi ne download edeceğinizden emin değilseniz, size newzbin‘i öneriyoruz.Daha önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi newzbin, usenet’te download edebileceğiniz dosyaları size arkadaş-canlısı bir şekilde listeleyen süper bir site. Mesela bir dizimizin 2. sezon final bölümünü indirecek olalım. Aşağıdaki adımları izliyoruz:

  1. Newzbin ‘e abone oluyoruz.
  2. Newzbin arama kutucuğuna “Dizi 2×24” yazıyoruz.
  3. Çıkan sonuçlardan herhangi bir tanesine tıklıyoruz. Açılan ekranda “Total Size” bölümüne dikkat etmeliyiz. dizimizin finali 2 bölümden oluştuğu için yaklaşık 700-800mb’lık bir değer olmalı. Eğer burada çok farklı değerler görüyorsanız, seçtiğiniz bölüm muhtemelen tercih etmeyeceğiniz formatlar için encode edilmiştir. Geri dönerek yeni bir sonuç seçmeliyiz.
  4. Eğer “Total Size” doğru ise, aşağıda listelenen dosya isimlerden herhangi birinin baş kısmını “Copy” ediyoruz.
Newzbin'de Dosyayı Bulduk

Newzbin’de Dosyayı Bulduk

ADIM 3 – Dosyayı Easynews’te Buluyoruz:Copy ettiğiniz dosya ismini Easynews sisteminin Global isimli arama motorunda arayalım. Göreceğiniz üzere birçok arama seçeneği var. Easynews’ün kullanıcılarına sunduğu “AutoUnrar” özelliğinden faydalanmak istediğimiz için “Movie” seçeneğini seçiyoruz. Aslında yüzlerce “RAR” dosyasından oluşan dizimizin final bölümünü, RAR’ları açılmış olarak bulmak bu şekilde mümkün oluyor. Çıkan sonuçların yanlarında beliren “Thumbnail” tuşuna basarak video’dan görüntüler görebiliriz. Bu şekilde doğru dosyayı download edeceğimizden emin olabilir, dosyanın video kalitesi hakkında download öncesi fikir sahibi olabiliriz.

Easynews Global Search

Easynews Global Search

The Dizi 2x23-2x24

The Dizi 2×23-2×24

ADIM 4 – Dosyayı İndirelim!:Bulduğunuz dosyayı istediğiniz bir download manager’la (örn. FlashGet) indirebilirsiniz. Download manager’iniza Easynews kullanıcı bilgilerinizi girmeyi unutmayın!

bu makalemizde çok ana hatları ile Easynews sistemini tanıtmaya çalıştık. Easynews tabii ki burada anlattıklarımızdan ibaret değil, fakat tüm özelliklerini (ZipManager, ParViewer, vb…) burada vermek yazıyı çok uzatacak ve sıkıcılaştıracaktı. Bu nedenle sorularınızı “yorum” olarak yazarsanız size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.