wyatt ve john

wyatt ve john

yaz sezonunun bir yeni dizisi daha – saved -başladı. bu yazı dizinin tanıtımı ve ilk iki bölümünün kısmi özetini içerir.
dizi ambulansta çalışanlar başta olmak üzere sağlık görevlilerinin hayatından bahsediyor. ana karakterimiz wyatt cole (tom everett scott), pek ana rollerde yer almamış bugüne kadar ve kendisi bizim ozan güven‘in aynısı. mimikler , gülüş … sanki ikizi. tabii dizi sadece bundan ibaret değil.
wyatt cole başarılı bir babanın çocuğudur. tıp fakültesine girmek ondan istenen en önemli şeydir. o da yarım bırakıp (tipik baba-oğul çatışması) bir ambulansta sağlık görevlisi olur. bu kararları alırken genelde işi hep şansa bırakıp yazı-tura atmaktadır. bunu takiben bir kumar sorunu da vardır. fakülteden sevgilisi alice alden (elizabeth reaser) da onu terkeder ancak yolları good samaritan memorial hastanesinde kesişir. ama artık alice’in olgun doktor sevgilisi vardır ve nişanlanmak üzeredirler.wyatt’ın ekip arkadaşı john “sack” hallon (omari hardwick) da onun kadar dertlidir. daha önceki uyuşturucu sorunları yüzünden 8 yaşına gelmiş olan oğluyla ilgilenememiştir. 2. bölümde annesi mecburen onu bir günlüğüne ona bırakınca araları biraz düzeliyor ancak oğlunun aile problemlerinden kaynaklanan sorunlarını öğrenmek onu daha da üzüyor.
dizideki diğer karakterler ise erkeksi, işini iyi yapan ve ciddi angela (tracy vilar) ve onun partneri, tam zıttı ve bir mormon olan harper (michael mcmillian). angela ona gıcık oluyor çünkü işe yeni başlamış.ilk bölümde biraz ekibi tanıyoruz. hem ambulans içinde, hem olay yerinde hem de vardıkları hastanedeki ilişkiler anlatılıyor. alice ve wyatt alice’in ilişkisine rağmen birlikte oluyorlar ve pek de pişmanlık duydukları söylenemez.
olay yerine vardıklarında yerde yatan kişilerin gözlerinin önünden hayatları geçiyor. stop motion görüntülerde onların hayatlarını izliyoruz. sanırım bunu tüm sezon yapmaya devam edecekler. sürekli izlemek keyif verir mi bilmiyorum…
bunun dışında diğer hastane dizileriyle (er, chicago hope benim takip ettiklerim) karşılaştırmak yanlış olabilir çünkü daha çok olay yerindeyiz. diğer hastane dramalarında olaya fazla karakter dahil oluyor; bu dizide kafa pek karışmıyor diyebilirim. ama yine de dizinin daha az drama havasında olduğunu da söyleyebilirim. wyatt ve john hastalarla iyi iletişim kuran bir ikili olduğu için ölüm kokan sahneleri güzelleştiriyorlar.
dizi fena değil. konu ilginç ve akıcı. yan karakterler bütünleyici bir rol oynuyorlar. kendi kulvarında başarılı bulduğumu söyleyebilirim.
dizi 45 dakikalık (reklamlarla 1 saat), pazartesi 10’da yayınlanıyor. dizinin resmi sitesi de mevcut. sitede dizinın tıbbi danışmanının bir de blogu var. ama içinde kayda değer bir şeyler yok şimdilik.