donoharm-710x400Do No Harm, geçtiğimiz sezon yeni  başlayan diziler içinde en başarılılardan biriydi şüphesiz. Fakat ne yazık ki insanlara, başarısından çok izleyici toplama konusundaki başarısızlığından söz ettirdi. 31 Ocak 2013’te, NBC‘de yayın hayatına başlayan dizi, korkunç ötesi reytingler elde edince 2 bölümün ardından yayından çekilmişti. NBC de elinde kalan halihazırdaki 10 bölümü, yazın Cumartesi akşamları yayınlayayım dedi ve 29 Haziran 2013 tarihi  itibarıyla diziye tekrar kavuşabildik.
Gelin, Amerikan halkının zevkleri (daha doğrusu zevksizliği) nedeniyle bu ca’nım diziyi sezonlar boyu izleyemeyecek olsak bile “12 bölüm, 12 bölümdür. Mahrum kalmayalım bu güzellikten.” diyelim ve biraz yakından tanıyalım Do No Harm‘ı.

foto5

Mutfaktaki İsimler

Dizinin yaratıcısı Desperate Housewives ve  The Event‘in de yaratıcısı olan David Schulner. Yapımcı kadrosunda gördüğümüz diğer isimler, Peter Traugott (Ringer) ve Rachel Kaplan (Ringer). Yönetmeni koltuğundaki isim ise Smash‘te de çalışan Michael Mayer.

foto4

Konu

Dr. Jason Cole, işinde başarılı, saygı duyulan bir beyin cerrahıdır. İyi kazanç sağladığı bir kariyeri, temiz bir kalbi, dayanılmaz bir cazibesi ve daha nice özenilesi özelliğe sahip biridir. Fakat bu güzel yaşamının arkasında derin ve karanlık bir sır saklamaktadır. Kendisinde çoklu kişilik bozukluğu hastalığı vardır. Her akşam saat 8:25’te, Jason’ın içinde bir şeyler değişir ve  alkol ve uyuşturucu bağımlısı, kadın düşkünü, sosyopat biri olan Ian’a dönüşür. Kendine tamamen zıt özelliklere sahip olan Ian, Jason’a özel hayatında ciddi sorunlar çıkarmakta ve ona zarar vermektir. Jason bazen bir sabah uyandığında nerede olduğunu bilmemekte ve kendini başkalarına açıklaması çok zor vaziyetlerde bulabilmektedir.

foto9

Aslında son bir kaç yıldır doktorumuz, Ian’ın ortaya çıkmasını bir takım ilaçlarla engellemiş, normal yaşantısına dönmüştür. Fakat artık vücudu bu ilaçlara direnç göstermeye başlamıştır ve Ian geri dönmüştür. Dizide de esas hikaye bundan sonra başlıyor zaten.

do-no-harm-nbc-hed-2013

Artık Jason’ın yanı sıra hastaları, sevgilisi, eski sevgilisi, arkadaşları, yani yakınındaki herkes tehlike altındadır. Çünkü Ian, kendini yıllarca zapt ettiği için Jason’a artık daha büyük bir öfke duymaktadır ve ondan intikamını alıp, hayatını cehenneme çevirmeye kararlıdır.

do no harm

Kadro ve Karakterler

 

STEVE Dr. Jason Cole/Ian Price (Steven Pasquale):

Konu kısımında yeteri kadar bahsettiğimiz Jason ve Ian, karizmatik oyuncu Steven Pasquale tarafından canlandırılıyor. Böylesi birbirine zıt iki karakteri aynı anda canladırmak, daha yüz ifaderinden o sıra kim olduğunu belli etmek gibi zor işlerin altından başarıyla kalkan aktörü, en iyi 7. sezon boyunca ana karakterlerden birini canlandırdığı Rescue Me‘den tanırsınız. Bunun dışında geçen sonbahar izlediğimiz 2 bölümlük mini dizi Coma‘dan ve Up All Night‘ın ilk sezonundaki konukluğundan da gözünüz aşina olabilir.

ALANA
Dr. Lena Solis (Alana De La Garza):

Lena, Jason’ın iş arkadaşı ve hoşlandığı kadın. Ian’ın dönüşü, daha başlayamayan ilişkilerinde ciddi sorunlar yaratıyor.
Karakteri Alana De La Garza canlandırıyor. Oyuncuyu en iyi Law & Order, Law & Order: LA ve CSI: Miami‘den tanıyabilirsiniz.
 
PHYLICIA 

Dr. Vanessa Young (Phylicia Rashad):

Vanessa Young, Jason’ın çalıştığı hastanesini nöroloji anabilim dalı başkanı.
Karakteri The Cosby Show‘un yıldızı Phylicia Rashad canlandırıyor.
RutaGedmintas (1) 

Olivia Flynn (Ruta Gedmintas):

Olivia, Jason’ın eski aşkı, çocuğunun annesi ve Ian’ın büyük nefret duyduğu ve şimdi intikam için peşine düştüğü kadın.
Olivia’ya hayat veren İngiliz aktrist Ruta Gedmintas‘ı Lip Service, The Borgias ve The Tudors‘tan tanıyabilirsiniz.
 

Lin-ManuelMirandaDr. Ruben Marcado (Lin-Manuel Miranda):

Ruben, Jason’ın hastaneden iş arkadaşı bir farmakolog. Jason’ın Ian’ı bastırmak için kullandığı ilaçları sağlama konusunda ona yardım eden biri.
Karakteri canlandıran Lin-Manuel Miranda, TV kariyerinden çok Broadway kariyeriyle tanınıyor.

 

Hastane ortamında geçen dizide elbette ki pek çok karakter mevcut; fakat bahsedecek pek bir özellikleri yok. Kalan oyuncular ve karakterler için şuraya ve şuraya bakabilirsiniz.

poster-1

Hakkında

Do No Harm‘ın reytinglerde büyük bir hüsran yaşamasının nedeni, başarısız bir dizi olması değil elbette. Bu konuya The Hollywood Reporter, şu yazısında güzel bir şekilde değinmişti. Son yıllarda Ringer, Awake, Lone Star, United States of Tara gibi çift ya da daha daha çok kişilikli yaşam konusunu ele alan dizilere karşı Amerikalı izleyicinin nedeni bilinmeyen ve anlaşılamayan bir şekilde bir ilgisizliği var. Saydığımız bu dizilerin çoğu, türünün başarılı birer örnekleri olmasına rağmen hepsi iptali gördü. Sadece geçen Mart ayında başlayan Orphan Black yırtmayı başardı; ama bunda az reytingle yetinmeyi bilen bir kablolu kanalda yayınlanıyor olmasının etkisi büyüktü muhakkak. Belki Do No Harm da dizi kıyımlarıyla meşhur NBC’de değil de başka bir kanalda yayınlansaydı, şu an her şey daha farklı olabilirdi.

fot010

Son Söz

Do-No-Harm-Poster-NBC-Season-1Dizide gayet akıcı ilerleyen ana konunun yanında bölüm içinde biten, çeşitli tıbbi vakalar da mevcut. Fakat bunlar, -belki dizinin daha ilk bölümleri olduğundan- biraz arka planda ve diğer tıp dizilerine kıyasla biraz daha zayıf kalıyor. Yine de türü sevenleri tatmin edecek bir şeyler çıkabiliyor aradan. Ayrıca dizi uzaktan bakıldığında gerilim ağırlıklı bir şeymiş gibi dursa da tam tersine epey eğlenceli bir seyir sunuyor çoğu zaman.

Bu yaz başlayan yeni dizilerden pek elle tutulur bir şey bulamadıysanız, sonunun açık bitmesi sizin için o kadar da önemli değilse, “12 bölüm güzel vakit geçireyim bana yeter.”  diyorsanız, Do No Harm’a mutlaka şans verin.
 

Tanıtım Filmleri: