Bu sonbahar, CBS‘te yayınlanmaya başlayan, medikal-fantastik-drama türündeki bu güzel diziyi merak edenleri yazının devamına alalım.

Dizinin ana karakterlerinden ilki, yakışıklı, karizmatik ve zeki bir doktor olan Micheal Holt. Diğeri ise Micheal’ın eski eşi, yine bir doktor olan, idealist, gerçekten ihtiyacı olan insanlara yardım edebilmek için aile hekimliği yapmayı tercih eden Anna. Bu uğurda rahat bir yaşam sürmek yerine, kasaba gibi küçük yerlerde çalışmış ve Micheal da bu zorluklara dayanamadığı için ayrılmışlar. İlk bölümde Micheal’ın son teknoloji ile bezeli, özel bir kliniğe sahip olduğunu ve çok yoğun bir tempoda çalıştığını, yeni hastaların, yeni vakaların gelip gittiğini ve Micheal’ın da bu şekilde hayatını devam ettirdiğini görüyoruz.

Micheal (Patrick Wilson) ve Anna (Jennifer Ehle)

Micheal (Patrick Wilson) ve Anna (Jennifer Ehle)

Şimdi, dizideki fantastik unsurdan bahsedeceğim. Bu durumu ilk bölümde öğreniyoruz; fakat, belki ispiyon olarak değerlendirebilirsiniz. “İzlerken minimum düzeyde bilgim olsun, şaşırmak istiyorum” diyorsanız, aşağıdaki paragrafı okumadan geçiniz!

Bir akşam Micheal ve Anna uzun zamandan beri ilk kez karşılaşır ve birlikte güzel birkaç saat geçirirler. Ertesi gün ise Micheal, eski eşinin aslında iki hafta önce öldüğünü öğrenir. Bu durum karşısında ne yapacağını bilemez. Kendini, sağlığıyla ilgili testlerden geçirir, inkar etmeye çalışır. Sonunda durumu kabullenir. Sadece kendinin görebildiği eski eşinin hayaleti, sağda solda belirmeye başlamıştır. Yoğun iş temposunun yanında bir de Anna’nın kendine emanet ettiği klinikle ilgilenmek zorundadır. Burada çok daha farklı hastalarla, farklı vakalalarla karşılaşacak, hayatında büyük değişiklikler olacaktır.

Micheal ve asistanı Rita (Margo Martindale)

Micheal ve asistanı Rita (Margo Martindale)

Biraz fazla uzattığım bu konu kısmının ardından kadroya geçelim:

Patrick Wilson

Patrick Wilson

Micheal olarak Patrick Wilson‘ı izliyoruz.Televizyon geçmişinde sadece HBO‘nun Angels in America‘sı var. Zaten kariyeri, sinema üzerine kurulu bir oyuncuyken, A Gifted Man’de yer alarak hepimizi şaşırtmıştı. Belli başlı filmlerini sıralarsak: The Phantom of the Opera, Hard Candy, Little Children (Kate Winslet ile başrolde olduğu harika film, şiddetle tavsiyedir ;) ), Purple Violets, Lakeview Terrace, Passengers, Watchmen, The Switch, Insidious ve Young Adult. Kendisinin oldukça başarılı ve parlak bir oyuncu olduğunu düşünüyorum.

Jennifer Ehle

Jennifer Ehle

Şimdi de daha önceden aşina olmadığımız bir isim var karşımızda: Jennifer Ehle. İnanılmaz derecede Meryl Streep‘in gençliğine benzeyen ve bu özelliğiyle sempatimi kazanan bir oyuncu. Olumsuz bir şeymiş görünse de kesinlikle değil. Tarzı, mimikleri, ses tonu, hareketleri… Gerçekten çok sevilesi :) O da Patrick Wilson gibi daha çok sinemadan tanınıyor. Filmlerinden bazıları: Pride and Glory, The King’s Speech ve Contagion.

Anna'nın sahip olduğu kliniğin doktorlarından  Kate (Rachelle Lefevre) ve Zeke (Rhys Coiro)

Anna’nın sahip olduğu kliniğin doktorlarından Kate (Rachelle Lefevre) ve Zeke (Rhys Coiro)

Bunlar dışında, Emmy’li oyuncu Margo Martindale var. The Riches, Justified ve daha nice yapımdan tanıyoruz kendisini. Üçüncü bölümde diziye dahil olan, güzel doktor Kate olarak Rachelle Lefevre‘i izliyoruz. Geçen yıl, birinci sezonunun sonunda iptali gören Off The Map‘te rol almıştı. Twilight‘ın kızıl saçlı belalısı Victoria” olarak da tanıyor olabilirsiniz. 24 ve Entourage‘da birkaç bölüm rol alan Rhys Coiro, doktor Zeke olarak karşımızda. Micheal’ın kardeşi Christina’yı Dexter‘dan bildiğimiz Julie Benz canlandırıyor. Onun, bu doğaüstü mevzularda, Micheal’a yardımcı olan şaman arkadaşı Anton ise The Wire ve Weeds‘ten bildiğimiz Pablo Schreiber.

Christina (Julie Benz) ve Anton (Pablo Schreiber)

Christina (Julie Benz) ve Anton (Pablo Schreiber)

Dizi, aslında bildiğiniz tıp dramalarından çok da farklı değil. Tek farkın, bu fantastik unsur olduğunu söyleyebilirim. Bu da diziye çok farklı bir hava katıyor bence. “Fantastik sevmiyorum ama tıp dizisi seviyorum” diyenlerdenseniz, bu diziyi de seveceğinizi düşünüyorum.
Şimdi, pek de hoş olmayan reyting durumlarından bahsedecek olursak… Dizi, CBS’te Cuma akşamları yayınlanıyor. 8-9 milyon civarı bir izleyici kitlesi var. Saatinin genellikle ikincisi, bazen birincisi oluyor. Fakat işin içinde CBS olduğu için bu rakamlar çok da iyi bir reyting değerine tekabül etmiyor. Ortalamalarda CBS’in en az izlenen dizisi konumunda ve böyle olunca da iptal olma olasılığının yüksek olduğu düşünülüyor. Fakat Cuma akşamları yayınlanıyor olması, CBS’in biraz daha ılımlı yaklaşmasına sebep olabilir. 13 bölümlük ilk sezonuna ek olarak şimdilik sadece 3 bölüm sipariş verilmiş durumda.

Bence böylesi bir ekibi, kolay kolay bir arada göremeyiz. İptal olsa bile bu 16 bölümün kesinlikle izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Gerçekten eli yüzü düzgün, televizyona kalite katan işlerden biri A Gifted Man. Tanıtım filmine şuradan ulaşabilirsiniz. (O doğaüstü mevzuyu öğrenmek istemeyenler, bu videodan da uzak dursun :) )İzleyecek olanlara iyi seyirler diliyorum.