1963-1989 yılları arasında 26 sezon sürerek fenomen haline gelmiş bir yapım olan Doctor Who‘nun 2005’te yeniden uyarlanması ve Türkiye’de gösterime girmesiyle biz de meşhur Doktor Who ile tanışmış olduk.diziyi henüz izlememiş olanlar için yazının bundan sonrası ispiyon (spoiler) niteliği taşımaktadır.


Fantastik kahramanımızı ilk önce christopher eccleston oynuyordu. kariyerinin geleceğinde bu rolün kendisini olumsuz etkileyeceğini söyleyerek, 1. sezonun sonunda diziden ayrılmıştı. Yani lordumuz şekil değiştirmişti.

eccleston

eccleston

senaryoya göre “time lord” dediğimiz ırk, aslında çok uzun süre yaşayabiliyor. hatta doktor da şu an 906 yaşında. ölüm dedikleri olay ise sadece bir rejenerasyon (şekil değiştirme)dan ibaret. gerçek ölümleri, eğer rejenerasyon esnasında ölürlerse oluyor.

yeni doktorumuz david tennant oldu ki bence kendisi çok eğlenceli bir karaktere sahip bir oyuncu. doktorun rol ve seyahat arkadaşı rose tyler yani billie piper, bu duruma ilk başta alışamadı. ama sonrasında gerçekten iyi bir ikili oldular. tennant’ı 4 sene boyunca 48 bölümde izledik.rose’dan sonra martha jones ve donna nobl tardis de doktora eşlik ettiler.

rose ve doktor (tennant)

rose ve doktor (tennant)

Dizimiz 2005 aralık’tan itibaren her sene yılbaşında özel bir bölüm yayınlamayı adet haline getirmişti. her sene tam 25 aralık’ta doktorun yeni macerasıyla karşılaşacağımızı biliyorduk artık. 4. sezonu 5 Temmuz 2008 tarihinde sona ermişti fakat 25 Aralık’ta yine özel bir bölüm olan “The Next Doctor” ile karşımıza gelmişti. Sonrasında 5. sezon çeşitli nedenlerle hayata geçmedi fakat 2009’da nisan, kasım ve aralık aylarında yine özel bölümlerle doktor ve arkadaşları zaman zaman seyirciye kendisini gösterdi.ve bu sene yine 25 aralık’ta “the end of time: part one” yayınlandı. 60 dakika uzunluğundaki bu özel bölümde doktor ve usta rolündeki john simm karşı karşıya geldiler. doktorun kendi elleriyle ölümünü izlediği ve cesedini yaktığı ustanın tekrar geri gelmesine oldukça şaşırdık. birkaç büyülü iksir ve ustanın yüzüğü onu geri getirmeye yetmişti. ardından usta tüm dünyaya hakim olmak için yeni girişimlerde bulundu. donna, büyük babası ve 2 uzaylı (shimmer) hariç başarılı oldu da. ustanın başında çınlayan ses, zamanda kilitlenip kalan zaman lordlarının geri getirilebilmesi için kullanılacaktı.

1 ocak 2010 tarihinde 75 dakikalık “the end of time: part two” bölümünde tüm bu olaylar doktorun zekası ve yetenekleriyle çözülüyor ve dünya yine doktorun sayesinde kurtuluyor. bu bölümün sonunda doktor donna’nın büyük babasını kurtarmak için kendini radyasyona maruz bıraktı. ardından ölümü ve rejenerasyonu gerçekleşti. ama doktor ölmeden dizide zaman zaman olan dramatik sahnelerden birini daha izledik. tüm yol arkadaşlarını, (rose, donna, mickey, martha, kaptan jack) değişimden önce görüp bir nevi veda etti.

değişim sonunda yeni doktorumuz matt smithbu ile tanıştık.

yeni doktor

yeni doktor

bu yenilenme olayı dizinin 5. sezonunun devam edeceği sinyallerini verdi. imdb’deki bilgilere göre dizi 5. sezona devam edecek fakat sitede ne zaman yayınlanacağı konusunda bilgi yer almıyor. yeni doktorun bize keyif vermesi dileğiyle…