Uçsuz bucaksız bir evren. İyisiyle kötüsüyle çeşit çeşit uzaylı. Dışarıdan mavi ve sıradan gözüken bir kulübe. Bu kulübeyi kaçıran(!) bir adam. Bu adama yoldaşlık eden insanlar… Evet, çoğunuzun anladığı üzere Doctor Who‘dan bahsediyoruz. Bu yazımızda, 2000’li yıllarda izlemeye başladığımız “modern” seride yer alan Doctor’lar hakkında birkaç şey bulacaksınız.

Önceden belirtelim karakter tanıtımı içerdiğinden seyretmeyenler için bir miktar ispiyon içerir.

Devamı yazımızda…

Yazımıza geçmeden önce biraz tırıvırı bilgi verelim:

 

  • Doctor Who 1963 yılında yayın hayatına başlayan bir dizi. 
  • Dizimizin 1963 -1989 arası yayın dönemi için “klasik seri”, 2005 ve sonrası için “modern seri” ifadesi kullanılıyor.
  •  Doctor Who, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş dünyanın en uzun soluklu bilim kurgu tv dizisi. Bu uzunlukta bir dizinin, hali hazırda seyredil(ebil)iyor olmasının pek çok sebebi var. Ancak bana göre, en önemlilerinden birisi senaryoyu canlı tutan, Doctor’ların “rejenerasyon/ yenilenme” geçirmesi ve seyahatleri boyunca yanlarında farklı yol arkadaşları bulundurmaları. 
  • Şurada da göreceğiniz üzere 1963’ten 2010 yılına kadar Doctor’umuz 11 kez rejenerasyon/yenilenme geçiriyor. Her yenilenmeden sonra Doctor’umuzun adının önüne bir rakam ekleniyor ( 10. Doctor gibi )  ve böylelikle Doctor’un naçiz vücudu kişiliği, değişse de adı aynı kalıyor.
  • Bütün bu rejenerasyon/ yenilenme neticesinde dizimizde yer alan Doctor’larımız ise şöyle:

Doctor’umuz Oyuncu Başlama Tarihi Veda Tarihi
1. Doctor William Hartnell 23 Kasım 1963 29 Ekim 1966
2. Doctor Patrick Troughton 29 Ekim 1966 21 Haziran 1969
3. Doctor Jon Pertwee 3 Ocak 1970 8 Haziran 1974
4. Doctor Tom Baker 8 Haziran 1974 21 Mart 1981
5. Doctor Peter Davison 21 Mart 1981 16 Mart 1984
6. Doctor Colin Baker 16 Mart 1984 6 Aralık 1986
7. Doctor Sylvester McCoy 7 Eylül 1987 27 Mayıs 1996
8. Doctor Paul McGann 27 Mayıs 1996 27 Mayıs 1996
9. Doctor Christopher Eccleston 26 Mart 2005 18 Haziran 2005
10. Doctor David Tennant 18 Haziran 2005 1 Ocak 2010
11. Doctor Matt Smith 1 Haziran 2010 devam ediyor…

 

Yazının kalan kısmı, seriyi hiç seyretmeyenler ve/veya modern serideki bazı sezonları takip edemeyenler için ispiyon içerir.

 

Bütün bu bilgi ve uyarılardan sonra artık, yazımızın asıl kısmına geçebiliriz.

  • 9. Doctor | Christopher Eccleston

Deri siyah ceketi, esprili dili ve tek parmak ile açtığı “mavi kulübesi” ile dizimizin modern serisinde yer alan ilk Doctor’umuzdu kendileri. Christopher Eccleston‘ın canlandırdığı Doctor’un hayata ve uzaylılara çok farklı bir bakışı vardı. Her şey Rose adlı genç tezgahtarı kurtarması ve onunla daracık mavi kulübesinde evrende bir o yana bir bu yana gitmesiyle başladı. Christopher Eccleston, diziden, daha ciddi rollerde yer alabilmek için -rol üstüme yapışmasın diye- ayrıldı.

1×13’de “The Parting of the Ways adlı bölümde Rose’u kurtarmak için kendini feda etti ve rejenere/ yenilenerek olarak diziye veda etti.

 
 
  • 10. Doctor | David Tennant

9. Doctor’umuz bizlere veda edip yenilendikten sonra takım elbiseli, irlanda aksanlı yakışıklı bir Doctor’umuz oldu. Bu sefer daha sert ve keskin kararlı olan Doctor’umuzun egosunun tavan yaptığı bir sezon varsa, tam olarak David Tennant‘ın canlandırdığı dönemdir. Tam 3 sezon boyunca bizlerle olan yeni Doctor’umuz en azılı düşmanları ile mücadele etti, hepsini yendi; ama sadece bir şeye çare bulamadı.

Sevdiği Rose’un yanından ayrılmasına, farklı bir boyuta geçmesine çözüm bulamayan Doctor’umuzun en çaresiz olduğu an herhalde tüm sezonlar içinde bu andır.

Tüm olanlara rağmen yeni yol arkadaşları ile seyahatine devam eden Doctor’umuz yolculuğunun sonlarına doğru eski bir dostu

Master/ Usta ile girdiği mücadele neticesinde 4×13’de “Journey’s End” adlı bölümde yine 9. Doctor’un yaptığı gibi kendi hayatını bir “insanın” hayatı için feda ederek yenilenme geçirdi.

gördü ve yenilenerek diziden ayrıldı.

 
 
  • 11. Doctor | Matt Smith

 10. Doctor aramızdan ayrılınca papyonlu, fesli, uzun saçlı, ama “kız” olmayan bir Doctor aramıza katıldı. 5. sezondan itibaren Doctor rolünü Matt Smith canlandırmaya başladı. Doctor’lar arasında en çocuksu hareketlere sahip olan 11. Doctor’umuz binbir meseleyle uğraşıp, birkaç yenilenme tehlikesi atlattıktan sonra şu an için uzay ve uzaylılar ile olan seyahatine devam ediyor.
Yeni sezonda Amy ve Rory yanımızdan ayrılarak yerlerini Clara adındaki kızımıza bırakacaklar.

Modern seride yer alan Doctor’larımız hakkında söylenecek belki çok şey var. Ama eminim, sizin için de “seyrederek keşfetmek, ispiyon okuyarak öğrenmekten” daha güzeldir. Klasik serideki Doctor’lar ile Doctor’ların yol arkadaşları ise ayrı bir yazının konusu.  Yazının sonunda yeni döneme ait videolar sizleri bekliyor.
Hatırlatma: Yeni sezon başladı, ilk bölüm yayınlandı.