dünyanın sonunu getiren derken, yani tüm dünyada patlak veren küresel bir olay ve bunun neticesinde kalan insanların mücadelesi, birbirilerine düşmesi, “dünyanın sonu gelmiş” havasında olması, “kıyamet” günü gibi yaşanması’nı nazarımda tutuyorum. bir kaç örnekle daha da aydınlatıcı olmam gerekirse;survivors, jericho, the walking dead, battlestar galactica.

survivors

survivors

bir zamanlar bir ingiliz dizisi vardı; “survivors” diye. grip miydi değil miydi bilmiyorum ama bulaşıcı bir hastalık neticesinde insanlar hayata veda ediyor, yeryüzünde kimse kalmamış da dizide oynayan kişiler kurtulmuş gibi yaşam mücadelesi veriliyordu. artık giden gitmiştir, kalan sağlar ve sahalar bizim diyen insanlar da birbirlerine düşmeye başlıyordu. birlik olmak dururken gruplaşmalar, kutuplaşmalar derken olaydan uzaklaşıp birbirlerine cephe almaya başlıyorlardı.

the walking dead

the walking dead

bu tarz bir dizi de yenilerden; the walking dead.gözlerini hastanede açan polis memuru insanlığı bıraktığı gibi “insan” olarak değil zombi olarak bulur. her yerde zombiler vardır. zombilere nazaran azınlık olan sağ kalanlar hem zombilerle ve hem de (elbette insanoğluna özgü bir özellik olan) birbirleriyle mücadele ve muharebeye girer.

battlestar galactica

battlestar galactica

ve battlestar galactica, zira bsg‘de de cylonlar tarafından saldırıya uğrayan ve yaşanmaz hale gelen dünyalarından kurtulan (yanlış hatırlamıyorsam) 50.000 küsür insan uzay gemilerine atlayarak yeni evren arayışına girer. aradıkları gezegen “dünya”dır aslında. yine burada da insanlar, hem cylonlarla (robotlarla), hem de yine birbirleri ile mücadele etmektedirler.

jericho

jericho

bir diğer örnek de jericho olsa gerek. nükleer patlama sonrasında her yerle bağlantısı kesilen bir kasabada kalan insanlar sadece onlar kalmış gibi mücadele vermektedir. bu dizide de nükleer olayla ilgilenmekle beraber, kasabadaki insanlar da yemektir, barınaktır vb. sebeplerden birbirlerine düşmektedirler.şimdilik aklıma gelenler bunlar. muhakkak ki vardır yine (=