earth 2, Kasım 1994 ile Haziran 1995 arasında nbc’de yayınlanmış, kısa ömürlü bilim kurgu harikalarındandır.2192 yılında dünya gezegeninden başka bir gezegene göç eden bir grup insanın, bu yeni gezegendeki maceralarını ele almaktadır.

2192 yılında insanların büyük çoğunluğu dünya gezegeninden ayrılıp, yörüngedeki istasyonlarda yaşamak zorunda kalmışlardır. dünya giderek insanlığın yaşamasına elverişsiz hale gelmiş, çok az sayıda insan yüzeyde kalmıştır.

devon adair ve oğlu

devon adair ve oğlu uly

milyoner devon adair’in (Debrah Farentino ) sekiz yaşındaki oğlu ulysses adair (Joey Zimmerman), ‘syndrome’ denilen öldürücü bir hastalığa yakalanmıştır. sadece çocuklara etki eden , nedeni kesin olarak bilinmeyen bu hastalığın sebebinin dünya benzeri yaşam çevresinin yoksunluğu olduğu düşünülmektedir. hastalıklı doğan çocukların çoğu dokuz yaşından önce ölmektedir. çaresiz kalan devon, oğlunu kurtarmak için 22 ışık yılı uzaktaki bir gezegene gitmek için bir grup kurar. ama hükümet, bu keşif grubuna karşı çıkar.

ayrılmaya saatler kala gemide bir bomba olduğu fark edilir. bombanın etkisiz kılınmasıyla eden projesi adı verilen keşif grubu yola çıkar. 22 yıl boyunca uyku kapsüllerinde geçirilen bir zamandan sonra gemileri gezegen yörüngesinde kaza geçirir; uyanır uyanmaz gemiyi terk edip gezegene acil iniş yaparlar.

Ekibimiz Gezegende

yiyecek içecek kaynaklarını kaybettiklerinden, devon new pasifica adı verilen ve 22 yıl önce kurulması planlanan koloninin olduğu tarafa, batıya doğru gitmelerini önerir. böylece yolculukları başlar.

— dikkat! ilerleyen bölümlerle ilgili ispiyon —i̇lerleyen bölümlerde gezegenin ıssız olmadığını, dahası gezegenin kendisinin bir nevi canlı olduğu gibi gerçeklerle ve konsey denilen grubun gezegende çok önceleri çeşitli deneyler yaptığını farkederler.— ilerleyen bölümlerle ilgili ispiyon sona erdi —

Dizinin oyuncu kadrosuna ve karakterlere değinecek olursak…

Devon Adair

Devon Adair

Milyoner Davon Adair‘i canlandıran Debrah Farentino‘yu Eureka’dan sonra en son Eli Stone’da izledik.

Dr. Julia Heller

Dr. Julia Heller

Dizide, Dr. Julia Heller’ i canlandıran Jessica Steen, daha sonra stargate: sg-1 dizisinde dr. Elizabeth weir rolüyle 2 bölümde gözükmüştür, ancak bu diziden türeyen stargate: atlantis’te bu karakteri Torri Higginson’a kaptırmıştır. Aktris, Earth 2‘de yine bir doktoru canlandırır.

John Danziger

John Danziger

John Danziger’i canlandıran Clancy Brown’u lost dizisinde Kelvin inman rolünde görmüştük. Aktörü birçok başka dizideki konuk oyunculuğunun yanında, unutulmaz hbo dizisi carnivale’de vaiz brother Justin crowe olarak izlemiştik. Earth 2‘de ise kendisini grubun koruyucusu olarak görüyoruz. çok sevdiği kızı true’ya da (J. Madison Wright) göz kulak olması gereken bir babayı canlandırmakta.

Bess martin

Bess martin

Bess martin’i canlandıran Rebecca Gayheart’ı son dönemde nip/tuck dizisinde Natasha Charles rolünde izlemiştik. Earth 2’de kocası morgan’la (john Gegenhuber) inişli çıkışlı ilişkilerini kurtarmaya çalışırken izliyoruz.

Alonzo Solace

Alonzo Solace

Alonzo Solace’si oynayan Antonio Sabàto, Jr.’a ise general hospital ve Melrose place dizilerinden aşina olanlar vardır. Kendisi dizide melankolik bir pilotu canlandırmaktır.

Yale

Yale

Yale (Sullivan Walker) eski bir mahkum ve cyborg’tur. Bir hükümet programında hafızası silinip, davranışları değiştirilmiş ve zengin aile çocuklarına öğretmen ve bakıcı olarak programlanmıştır.

Konsey sözcülerinden Reilly

Konsey sözcülerinden Reilly

Küçük rollerin birinde lost’ta john locke’u canlandıran Terry O’Quinn’i görürüz. Kendisi burada konseyin sözcülerinden, yani kötü adamlardandır.

True ve Uly

True ve Uly

Dizinin diğer oyuncuları Baines rolüyle Rockmond Dunbar (kendisini Prison Break’ten hatırlarsınız) , hasta çocuk Ulysses Adair (Uly) rolüyle Joey Zimmerman ve John Danziger’ın kızı True rolüyle J. Madison Wright‘ı da hatırlatmakta fayda var.earth 2, 1998 yılında trt’ de yeni küre ismiyle yayınlandı.Dizi bir kadın karakteri , devon adair’i, grubun lideri olarak gösterip bilim kurgu dizilerine yeni bir kapı açmıştır.

çevreci grupların ve bir çok bilim adamının üzerinde anlaştığı gaia hipotezi, dizi boyunca ‘syndrome’ denilen hastalık aracılığıyla işlenmiştir; bunun yanında bir çok sosyal ve politik tema da tartışılmıştır.yayınlandığı dönemde , primetime emmy ödülleri dahil, saturn ve daha bir çok ödül kazanmıştır.bir çok açıdan lost dizisiyle karşılaştırılabilecek dizi (ötekiler, deneyler , hastalık, zamanda yolculuk vs.) reytinglere kurban gitmiş, 22 bölümden sonra iptal edilmiştir.dizinin giriş jeneriğini şurada izleyebilirsiniz.