Netflix’in İspanya yapımı yeni dizisi El Tiempo Que te Doy (İngilizce adıyla: The Time It Takes), 29 Ekim’de izleyiciyle buluştu. Bir ilişki draması olan El Tiempo Que te Doy, 10 bölümden oluşmakta. Bölüm süreleri ise brüt 13, net 11 dakika civarında.

Bölüm sürelerinden bahsetmişken dizinin matematiğine de değinelim hemen. Günümüz ve geçmiş sahnelerinden kesitler mevcut her bölümde. İlk bölümü 1 dakikalık günümüz ve 10 dakikalık geçmiş sahneleriyle açıyoruz. Her bölümde günümüz sahnelerinin süreleri bir dakika artıyor, geçmiş sahnelerinin süreleri ise bir dakika azalıyor. Sezon finalini ise bir dakika geçmiş ve 10 dakikalık günümüz sahneleriyle kapatıyoruz.

Dizimizin merkezinde Lina isimli bir kadın bulunuyor. Diziyi Lina’nın sevgilisi Nico ile tartıştığı ve nihayetinde 9 senelik ilişkilerine nokta koydukları bir sahne ile açıyoruz. Söz konusu sahnenin devamında da çiftin tanışma hikayelerini izliyoruz. İlk bölümden son bölüme olan yolculuğumuzda Lina’nın günümüz sahnelerinde mutsuzdan daha az mutsuza, geçmiş sahnelerinde ise mutludan daha az mutluya doğru yol aldığı bir süreci yaşıyoruz. Hikayenin tamamen Lina’nın gözünden aktarıldığını da belirteyim aklımdayken.

Las Chicas del Cable dizisinden tanıdığımız Nadia de Santiago, başrol oyuncusu olmasının yanı sıra yaratıcılarından biri aynı zamanda. Dizinin yaratıcı kadrosunda bulunan diğer isimler ise şunlar: Inés Pintor, Pablo Fernández ve Pablo Santidrián. Bu üçlü dizinin yönetmen kadrosunu da oluşturmakta. Santidrián’a yapımcı koltuğunda Oriol Maymó ve Ruben Goldfarb eşlik etmiş.

Álvaro Cervantes, Nico karakterine hayat veriyor dizide. Nico Romero (Las Chicas del Cable), Carla Linares, Cala Zavaleta ve Moussa Echarif gibi isimler ise konuk oyuncu olarak karşımıza çıkıyorlar.

Lina’yı bir otel temizlik görevlisi olarak tanıyoruz geçmiş sahnelerinin başlangıcında. Günümüzde ise bir hemşire kendisi. Nico ise bir dalış eğitmeni.

Bölüm sürelerinin kısa oluşunun da etkisiyle bir oturuşta izleyip bitirdim diziyi. Sunum matematiği açısından iyi olsa ve Nadia de Santiago fena bir iş çıkarmasa da vasatın altında kalan bir dizi oldu bence.

İlk 2 bölümde iyi bir başlangıç yapmakla birlikte devamında aynı tadı vermedi. Geçmiş sahnelerini oldukça iyi açtık ilk 2 bölümde. İlerleyen bölümlerde dakikaları azaldıkça ilgi çekicilik açısından bir gerileme sürecine girdi geçmiş sahneleri. Günümüz sahneleri ise sezonun ilk yarısında ilgi çekicilik açısından oldukça zayıf kalırken 2. yarıda süreleri arttıkça biraz toparladı en azından tam tersi bir şekilde. Ucu açık denebilecek bir noktada bitti bu arada. 2. sezonu olmazsa üzülmem ama olursa da izlerim diye düşünüyorum. Eğer onay alırsa da 2. sezonun sürücü koltuğunda Nico olur bu kez diye tahmin ediyorum.