Avustralya’da yayın yapan ABC kanalı 26 Eylül’de izleyiciyi yeni bir drama dizisiyle buluşturdu. Antoloji özelliğindeki Fires, 6 bölümlük sezonunu geçtiğimiz pazar günü yayınlanan bölümüyle tamamladı.

ve Tony Ayres‘in hazırladığı Fires‘ın kadrosunda Sullivan StapletonAnna TorvMiranda OttoSam WorthingtonEliza ScanlenHunter Page-LochardRichard RoxburghTaylor FergusonMark Leonard WinterDan SpielmanCharlotte BestKate Box, Daniel HenshallNoni Hazlehurst, Stacy Clausen gibi isimler bulunuyor.

Mini dizinin yapımını ise Tony Ayres Productions (TAP), NBCUniversal International Studios ve Matchbox Pictures üstlendi.

Konusu:

Fires dizisi Haziran 2019’da başlayarak 240 gün sürüp Avustralya’nın birçok bölgesini etkisi altına alan, ülke tarihindeki en büyük orman yangını olarak bilinen ve Mayıs 2020’de nihayet sona eren yangınları konu alıyor. Ayrıca gerçek hikayelerden esinlenilerek de hazırlandı. Her bölümde itfaiyeciler, gönüllüler ya da çevre sakinleri gibi yangınları farklı açılardan deneyimleyen farklı insanların hikayesi, kayıpları ve verdikleri mücadele anlatılıyor.

Not: Bu karakterlerden olan itfaiye görevlileri Natasha ve Mott (Eliza ScanlenHunter Page-Lochard) bölümlerin genelinde az ya da çok yer alıyorlar.

Fires dizisine kadrosunda ilgimi çeken oyuncular bulunduğu için başladım desem yalan olmaz. Geçtiğimiz yaz ülkemizde de yoğun bir yangın gündemi yaşadık malum. Bu dizi de tesadüfi şekilde üstüne bindi hatta. Dolayısıyla bizim ülke için de yabancı kaçmadığını düşünerek izledim.

Totalde ortalama bir drama ve normal zamanda pek de ilgimi çekmeyecek türden bir iş ama genel olarak memnun kaldım aslında. Prodüksiyonda gerçekçi kalabilmek adına ellerinden geleni yapmışlar, oyunculuklar da yeterliydi. Dramanın tadı ve tanıdık konuk oyuncular sayesinde benim için bazı bölümler daha öne çıktı haliyle. Anna Torv’un konuk olduğu 3. bölümü, 5. bölümü ya da sezon finalini bu bakımdan örnek verebilirim mesela. Gerçi başladığı ayarda ilerlediğini söylesem de yalan olmaz tahminen…

Sezon, antolojiye uygun bir şekilde kapandı, hatta “bütün” bir hikaye de sunmuş oldular. Dolayısıyla tek sezonluk bir macera olacağı kanısındayım ama isteseler farklı hikayelerle devam edebilirler elbette… Gerisini de kendileri bilir artık. Özetle Fires dizisi konusu ve içeriği ilgisi çekenlere denemesi için tavsiyedir. İzleyeceklere iyi seyirler.

Avustralya’daki kontrol edilemeyen 2019-2020 arası yangınlarda: 9’u itfaiyeci olmak üzere 33 kişi hayatını kaybetti. 3000’den fazla ev harap oldu. Yaklaşık 3 milyar hayvan telef oldu ya da yerini kaybetti. Bunun gibi kontrol edilemeyen ve söndürülmesi güç yangınlar dünya üzerinde sıklığını ve yoğunluğunu artırıyor.