Hakan: Muhafız, Atiye, Rise of Empires: Ottoman, Aşk 101, Bir Başkadır, 50M2 ve Fatma dizileri ve birkaç sinema filminin ardından Netflix Türkiye’nin yeni projesi Kulüp de 5 Kasım itibarıyla izleyiciyle buluştu. Hadi gelin, uzun süredir merakla beklenen bu ilgi çekici yapımın detaylarını hep birlikte görelim.

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Dram
Sezon/Bölüm Sayısı: 1 sezon 10 bölüm (ilk 6 bölüm yayınlandı)
Süre: 43-56 dakika
Yapımcı: O3 Medya
Yönetmen: Zeynep Günay Tan (1-4, 9-10. bölümler) & Seren Yüce (5-8. bölümler)
Önemli Bağlantılar: Resmi SiteIMDbVikipedi

KONU

1955’in İstanbul’unda, pek çok farklı millet ve dinden mensup insanın birlikte yaşadığı Beyoğlu’nun renkli dünyasındayız. Kasten adam öldürme suçundan müebbet hapse mahkum edilen Matilda, 17 yıl sonra çıkan af sayesinde özgürlüğüne kavuşur. Tek niyeti memleketi İsrail’e dönmek olsa da kader onu yetimhanedeki kızı Raşel’le bir araya getirince tüm planları yerle yeksan olur. Ele avuca sığmaz genç kızıyla anneliği tecrübe etmeye başlayan Matilda, bu süreçte çalışmaya başladığı Kulüp İstanbul’un sakinleriyle birlikte hayatında yeni bir dönüm noktasına girer.


KARAKTERLER

  • Matilda (Gökçe Bahadır): Yıllar önce ailesiyle birlikte İstanbul’a göçmüş Yahudi bir kadın. Önce tüm sevdiklerini, sonra özgürlüğünü kaybetmiş. Hayatın verdiği ikinci şansı değerlendirmek için elinden gelen her şeyi yapmaya hazır, ağırbaşlı ve dirayetli biri.
  • Raşel (Asude Kalebek): Matilda’nın kızı. Annesinin hapse girmesinin ardından yetimhanede büyümek zorunda kalmış. Neşeli, kural tanımaz, bazen çılgın ama bir o kadar da yaralı. Aile ve aşk kavramlarının hayatına girmesiyle tüm bildikleri değişiyor.
  • İsmet (Barış Arduç): Pera’nın en yakışıklı ve çapkın adamlarından. Taksicilik yaparak geçimini sağlıyor. Kadınları kendine çeken cazibesini kullanmayı iyi biliyor ama kalbinde yatan aslan Raşel. Pervasız gibi görünse de kimseye göstermediği yaraları var.

  • Selim (Salih Bademci): Kulüp İstanbul’un assolisti. Mühendislik bölümünden mezun olmasına rağmen hayallerinin peşinden gitmeyi tercih etmiş, bu nedenle ailesiyle arası bozulmuş. Mesleğinin en iyisi olabilmek için canla başla çalışan, mükemmeliyetçi biri.
  • Orhan (Metin Akdülger): Kulüp İstanbul’un vizyoner ve idealist sahibi. Gayrimüslimlerin domine ettiği eğlence sektöründe bir Türk olarak ayakta kalıp devrim yapmak istiyor. Bu fırsatı ise kendisiyle aynı hayallere sahip Selim’in gelişi veriyor.
  • Çelebi (Fırat Tanış): Kulüp İstanbul’un müdürü. Patronuna son derece sadık ama onun aksine işe para gözüyle bakıyor. Sertliğiyle nam salmış. Kulübü işletirken uyguladığı kendine has, tartışmalı yöntemler nedeniyle Matilda’yla sıkça takışıyor.

SON SÖZ

Netflix Türkiye’de bugüne kadar pek çok hikaye izledik ve yenilerini de izlemeye devam edeceğiz ama bana kalırsa bunlardan en evrenselini Kulüp’te görüyoruz. Yüksek bütçeli prodüksiyonuna rağmen özünde basit duygu/kavramlar (aile, aşk vs.) var ve bunları ele alırken kanırtmadan, üstünü kalın kalın çizmeden kalplere dokunmayı başarıyor. Türkiye’nin yakın tarihini kendine fon ederken Sefarat Yahudisi anne-kız üzerinden hikayesini şekillendirmesi de ülkemizde yapılan dönem dizileri arasında kendine has bir yer edinmesini sağlıyor.

Teknik açıdan kusursuz bir iş izlediğimizi söylemekte de yarar var. Zeynep Günay Tan ve Seren Yüce atmosfer kurma konusundaki tecrübelerini bir kez daha konuştururken setler, kostümler, makyajlar, görüntü yönetmenliği ve müziklerle 6 bölüm adeta görsel şölen tadında geçiyor. Her biri çok yetenekli oyunculardan oluşan kadrosu (özellikle Gökçe Bahadır, Salih Bademci ve Fırat Tanış‘a parantez açmak lazım) da yine beklentilerimizi haksız çıkarmıyor. 6 bölüme sığdırma kaygısı nedeniyle yaşanan bazı senaryo zafiyetleri ise göze batan bir unsur olsa da  dizinin dünyasına kapılıp gittikçe sorun olmaktan çıkıyor.

Sonuç olarak karşımızda sadece yılın değil, son dönemin en parlak dijital projelerinden biri var. Hatta Bir Başkadır’la aşık atabilecek bir seviyede olduğunu da iddia edebilirim. Ne yapın edin ama 2021’i Kulüp’ü izlemeden kapatmayın.

[Not: Dizinin aslında @raninimanini adıyla tanınan TV yazarı Rana Denizer‘in hayatından ilham alınarak, içinde kendisinin de yer aldığı bir senarist ekibi (Necati Şahin, Ayşin Akbulut, Bengü Üçüncü & Serkan Yörük) tarafından hazırlandığını da dikkat çekici bir bilgi olarak ekleyelim.]