2016’da Türkiye pazarına giren Netflix’in ülkemizdeki atılımları tüm hızıyla sürüyor. Sırada bekleyen daha onca Türk yapımı olsa da bugünkü konuğumuz, 27 Nisan itibarıyla yayına giren Fatma. Hakan: Muhafız, Atiye, Rise of Empires: Ottoman, Aşk 101, Bir Başkadır ve 50 m2’nin ardından Netflix’in 7. orijinal dizisi olan bu projeyi daha yakından tanımaya ne dersiniz?

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Psikoloji, Gerilim
Sezon/Bölüm Sayısı: 1 sezon 6 bölüm (şimdilik mini dizi)
Süre: 39-47 dakika arası
Yapımcı: Idea Film Creatives
Yönetmen: Özer Feyzioğlu (1-3) & Özgür Önurme (4-6) | Senaryo: Özgür Önurme
Önemli Bağlantılar: Resmi SiteIMDbVikipedi

KONU

Kocası Zafer’in hapse girmesinin ardından otizmli oğluyla birlikte bir başına kalan Fatma, geçimini zenginlerin evlerinde temizlik yaparak sağlamaktadır. Aradan bir süre geçtikten sonra eşinin hapisten çıktığını ancak kayıplara karıştığını öğrenir. Onu aramaya çalışırken karanlık işlere bulaşan Fatma bu esnada kazara ilk cinayetini işler. Ancak hem bu olaydan sonra peşine düşenlerden kurtulabilmek hem de kendisini “görünmez” olmaya zorlayan bu dünyadan öcünü almak için “temizliğe” devam eder. Kimse bir an bile Fatma’dan şüphe etmez çünkü dışarıdan bakıldığında sadece kendi halinde, sıradan, toplumun alt katmanlarına itilmiş bir temizlikçidir o. Bu görünmezliğinden güç alan Fatma, her bir kurbanında aslında onu bu hale getiren ataerkil dünyaya da meydan okur.


KARAKTERLER

  • Fatma Yılmaz (Burcu Biricik): Fiziksel yaşı 35 olsa da içinde adeta iki katının ağırlığını taşıyor. Kocası Zafer’i bulmayı adeta saplantı haline getirirken yaşadığı bambaşka bir trajedinin ardından dünyası başına yıkılıyor. Hayatta bir başına kalan Fatma, kendisine onca acıyı çektiren bu dünyadan borcunu en iyi bildiği şeyle, yani “temizlik” yaparak alabileceğini fark edince kaderinin iplerini kendi eline almaya başlıyor.

  • Yazar (Uğur Yücel): Fatma’nın evine gündeliğe gittiği başarılı bir yazar. Tam bir Beyaz Türk. Uzun süredir arasında yakınlık kurduğu genç kadının hikayesini kitap haline getirmek istiyor. Sözünü söylemekten çekinmeyen, birikimli ve entelektüel biri.

  • Bayram Karadağ (Mehmet Yılmaz Ak): Zafer’in birlikte çalıştığı karanlık bir “iş adamı”. Kocasını bulması için onun da kapısını sık sık aşındıran Fatma’nın, bir gün ucu kendisine de dokunacak tehlikeli bir cinayet işlemesinden sonra kaderleri birleşiyor.
  • Mine Yağız (Hazal Türesan): Fatma’nın kız kardeşi. Zengin bir adamla evlenip kendini sefaletten ve travmatik geçmişinden kurtardığını düşünüyor. Fakat ablasının yaptıklarından sonra üstünü kapamaya çalıştığı eski hayatıyla yüzleşmeye başlıyor.

Dizinin kadrosunda Olgun Toker (Sidar), Gülçin Kültür Şahin (Kadriye), Deniz Hamzaoğlu (İsmail) ve Çağdaş Onur Öztürk (Yusuf) gibi isimler de yer alıyor.


SON SÖZ

Konusu ilk açıklandığından beri merakla bekliyordum Fatma’yı. Özellikle son dönemde kendi jenerasyonunun en başarılı oyuncularından biri olan Burcu Biricik’in başrol oynayacağını öğrendiğimiz günden beri de beklentilerim iyice yükselmişti. Tüm bölümleri izledikten sonra kendi adıma diyorum ki, az bile heyecanlanmışım. Hatta biraz daha heyecanlanıp Bir Başkadır’dan sonraki en iyi Netflix Türkiye dizisi desem hiç de abartmış olmam açıkçası. Öncelikle böyle riskli bir konunun incelikli şekilde ele alınabilmesi takdiri hak ediyor. Fatma’nın peş peşe işlediği cinayetleri izlerken ona kızmak aklımızın ucundan bile geçmiyor ki bunu şiddet övücülüğü yaparak değil ana karakterine çok iyi bir altyapı kurarak sağlıyor. Kurulan atmosfer ve bazı ufak noktalar dışında başarıyla işleyen kurguyu da dahil ettiğimizde 6 bölüm kolayca bitiyor.

Aslında Fatma da genelde sabah kuşaklarında gördüğümüz, hafta içi her gün 2-3 saat boyunca tanıyıp sonradan unuttuğumuz kadınlardan biri. Onun hikayesini ve bu diziyi farklı kılan şey ise mesajını kendince özgün yöntemlerle vermesi ve bunu yaparken abartılı bir tona kaçmaması. Yakın zamanda Kırmızı Oda ile adından söz ettiren Burcu Biricik, burada da rolüne adeta dört elle sarıldığını hissettiriyor. Tabii adı ‘Fatma’ olan bir diziden kötü bir başrol performansı beklemiyoruz ama kendisi öyle bir adanmışlıkla karşımıza çıkıyor ki kısa zamanda karakteriyle çok güçlü bir empati kurmayı başarıyoruz. Yine kadrodaki diğer oyuncular da kendisine başarıyla eşlik ediyor.

Öte yandan dizinin 6 bölüm olması hikayenin gereğinden bir tık daha hızlı işlenmesine ve bazı detayların nispeten eksik kalmasına yol açtığı için 8 bölüm sürse de hayır demezdim. Bazı ufak mantık hataları ve kolaycılıklara rastlasak da bunlar dizinin ruhunu pek zedelemiyor. Sonuç olarak, birtakım kusurlarına rağmen son dönemin dijital dizileri içinde güneş biri parlayan bir iş Fatma. Tam kapanma dönemine girdiğimiz bu dönemde keyifle izlenecek bir dizi aramak isteyenler için de biçilmiş kaftan. İzleyecek herkese iyi seyirler.