İlk olarak Hakan Muhafız ile Türkiye’ye açılan, daha sonra Atiye ve Rise of Empires: Ottoman ile  projelerini ekranlara getirmeye devam eden Netflix’in ülkemizde yayınlanan son projesi Aşk 101 oldu. Dizi, 24 Nisan’da 8 bölümlük ilk sezonuyla bizlerle buluştu. Bölüm süreleri 33-48 dakika arası değişmektedir ve ikinci sezonu konusunda henüz resmi bir haber yoktur.

Dizinin yapımını Ay Yapım üstlenmektedir. Senaristliğini Ufak Tefek Cinayetler, Kiralık Aşk ve Bir Kadın Bir Erkek dizilerinde çalışmış Meriç Acemi yapmaktadır. Dizinin yönetmenleri ise Kara Para Aşk dizisinde çalışmış Ahmet Katıksız ve yine Ufak Tefek Cinayetler dizisinde çalışmış Deniz Yorulmazer.

KONU

Hikayemiz 1998 yılında geçmektedir. Kerem, Sinan, Eda ve Osman okulda yaptıklarıyla okuldaki öğretmenden öğrencisine herkesi kendilerinden bezdirmişlerdir. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar şansları yaver gitmiş ve onları okuldan atmak isteyen Müdür Necdet amacına ulaşamamıştır. Bu dört öğrenciyi okuldan atmak için öğretmenlerle beraber oy birliği ile bir karar alınması gerekmektedir. Bütün öğretmenleri ikna etse bile Burcu öğretmeni ikna edememektedir. Fakat en sonunda müdürü sevindiren bir olay gerçekleşir.

Burcu öğretmenin tayini çıkmıştır ve yakında okuldan gidecektir; böylelikle müdürün bu öğrencileri okuldan atmak için önünde bir engel kalmayacaktır. Onlara tek destek olan öğretmenin okuldan ayrılacağını öğrenen Kerem, Sinan, Eda ve Osman bunu engellemek adına yanlarına Işık’ı da çekerek bir plan yaparlar. Onlara göre tek çıkış yolu Burcu öğretmeni dönem kapanana kadar okula yeni gelen basketbol koçu olan Kemal’e aşık etmektir.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Sinan (Mert Yazıcıoğlu)

Umursamaz tavırlı ve her şeye isyankar birisidir. Felsefeyi ve kelime oyunlarını sever. Genel olarak insanlardan nefret eder ve çok fazla iyimser birisi değildir. Ancak olaylar beklemediği bir şekilde onu diğerleriyle kader arkadaşı yapmaktadır.

Oyuncuyu Karagül, Bir Litre Gözyaşı ve Mehmed: Bir Cihan Fatihi dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Eda (Alina Boz)

Okulun popüler ve belalı kızlarından biridir. Kaos çıkarmayı ve insanları birbirine kırdırmayı sever. Aynı zamanda sert bir kızdır, yanına kolay kolay kimseyi yaklaştırmaz.

Oyuncuyu Elimi Bırakma ve Paramparça dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Kerem (Kubilay Aka)

Kerem, okulun en sert çocuklarından birisidir. Öfke kontrolü yoktur ve öfkesine yenik düşüp kavgalara karışmakta üstüne yoktur.

Oyuncuyu Çukur ve Vatanım Sensin dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Işık (İpek Filiz Yazıcı)

Sınıfın çalışkan ve düzenli öğrencilerinden birisidir. Sinan ile sıra arkadaşıdır. Burcu ve Kemal’i birbirine aşık etmek için Eda, Sinan, Osman ve Kerem’den oluşan gruba katılıyor; fakat sonrasında o da bu arkadaşlarla kendini keşfediyor.

Oyuncuyu Elimi Bırakma, 7yüz ve Babam ve Ailesi dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Osman (Selahattin Paşalı

Okuldaki yasa dışı bahisleri yöneten ve bunlardan para kazanan birisidir. Kolay yoldan para kazanmaya çalışmaktadır.

Oyuncuyu Babil dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Burcu (Pınar Deniz)

Okulun müdür yardımcısıdır. Son oylamada tek başına da olsa öğrencilerini savunmuştur. Ilımlı, öğrenciyle diyaloğu iyi olan birisidir ve herkesçe sevilmektedir.

Oyuncuyu Bir Deli Rüzgar ve Vatanım Sensin dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Kemal (Kaan Urgancıoğlu)

Okulun yeni basketbol koçu. Gerekmediği sürece kimseyle muhatap olmayan birisidir. Ekibin ona ulaşması için biraz çaba göstermesi gerekiyordur.

Oyuncuyu Kara Sevda, Aşk, Kampüsistan, Leyla İle Mecnun, Canım Ailem ve Jack Ryan dizilerinden tanıyabilirsiniz.

Ayrıca (dizinin ilerleyen bölümlerine yönelik ispiyon içerir!!) dizide gelecek sahneleri vardır. Aradan kaç yıl geçtiğini bilmiyoruz. Gelecekteki Işık’ı Bade İşçil ve Eda’yı da Tuba Ünsal canlandırmaktadır. 

SON SÖZ

Dizinin tüm sezonunu iki günde izledim. Öncelikle beklemediğim kadar beğendiğimi söyleyebilirim. Çok yüksek bir beklentim yoktu ama bölüm sürelerinin kısa olması ve akıcılığıyla güzel vakit geçirtti, sıkmadı. Tabii irdelendiği zaman birçok hatası çıkacaktır ancak çok takılmadığı zaman gayet severek izlenebilir.

Diğer yerli Netflix dizilerindeki diyalog sıkıntısı bence bu dizide yoktu. Replikler yapmacık gelmedi bana. Oyunculuklar da yerindeydi, hepsini ayrı ayrı sevdiğimi söyleyebilirim. Ayrıca dizideki bazı göndermeler de benim hoşuma gitti. Eleştireceğim tek nokta, dizinin geçtiği zamana 90’lı yıllar demeyip günümüz deseler daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Pek bir fark göremedim yani günümüzle. Çok karşılaştırmak istemesem de bana göre Atiye ve Hakan Muhafız’dan daha iyi olmuş diyebileceğim bir dizi oldu. Hatta kendi kendime bundan daha kötü yabancı dizilere bakmışlığım olmuştur diye de söylendim.

Umarım devamı gelir, bu sürelerde ve bölüm sayısında olduğu sürece birkaç sezon izlemek isterim. Gençlik dizilerini sevenlerin bu diziyi de seveceğini düşünüyorum. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

TANITIM FRAGMANI 

NOT: Daha önce dizi hakkında burada yorum yapılıyordu.