Netflix, yerli dijital dizilerimizin artması konusunda bizim için önemli bir platform haline geldi. Bu kapsamda Hakan: MuhafızAtiyeAşk 101, Bir Başkadır ve Rise of Empires: Ottoman gibi işler orada kendine yer buldu. Netflix ve Türkiye işbirliğinin son meyvesi ise 50 m2 dizisi oldu.

27 Ocak’ta ilk sezonuyla ekranlara gelen dizimizin ilk sezonu 8 bölüm. Bölüm süreleri 40-50 dakika arası değişmekte ve sezon finali 64 dakika. Devam sezonunun olup olmayacağı yönünde bir haber yok. Dizinin yönetmenliğini Kardeş Payı ve İşler Güçler gibi işlerde çalışmış olan Selçuk Aydemir yapmış. Senaryosunu Leyla ile Mecnun dizisiyle ünlenen Burak Aksak yazmış. Yapımcılığını ise BKM üstlenmekte.

Gölge (Engin Öztürk), babası gibi gördüğü Servet (Kürşat Alnıaçık) tarafından uğradığı ihanetin ardından kaçarken kendini hiç bilmediği bir mahallenin 50 metrekarelik terzi dükkanında bulur. Ortalık durulana kadar oraya sığınan Gölge’yi gören mahalle sakinleri onu terzi dükkanının yeni vefat etmiş sahibinin oğlu zanneder. Yalan üzerine kurulu bu yeni kimlik, Gölge’nin geçmişi ve kimliğiyle ilgili sırları ortaya çıkaracaktır. Mahalleye ve buradaki insanlara alıştıkça Gölge yeni birine dönüşecek ve gerçekte kim olduğunu anlamaya başlayacaktır.

Gölge (Engin Öztürk)

Çocukken kaybolmuş bir halde Servet tarafından bulunmuş ve yetiştirilmiştir. En büyük arzusu ailesine ne olduğunu ve gerçek kimliğini bulmaktır. Servet’i babası gibi görmüş, onun kirli işlerini yapan ve onu koruyan bir gölgesi olmuştur. Fakat bir gün en yakınındaki insanın en büyük düşmanı olduğunu öğrendikten sonra hayatı tamamen değişecektir.

Servet (Kürşat Alnıaçık)

Gölge’yi küçük bir çocukken evlat edinmiş ve onu yetiştirmiştir. Gölge’yi kendi istediği gibi kullanmış ve onun yeteneklerinden faydalanmıştır. Hırslı, istediği her şeyi elde etmeye çalışan birisidir. Gölge’nin ailesi hakkında bildikleri vardır ama ondan bunu saklamıştır.

Muhtar (Cengiz Bozkurt)

Gölge’nin Servet’ten kaçarken sığındığı terzi dükkanının bulunduğu mahallenin muhtarıdır. Gölge’yi tanıdığı ilk günden itibaren hoş karşılar ve misafir eder. Mahallesinde yaşayan herkesin yardımına koşan, yaşanılan kentleşmeye rağmen mahalle kültürünü yaşatmaya çalışan birisidir.

Dilara (Aybüke Pusat)

Muhtar’ın kızıdır. Mahallede bir pastane işletmektedir. Gölge’yi ilk geldiğinde sıcak karşılamasa da sonradan kanı kaynamaya başlayacaktır. Lafını esirgemeyen dobra birisidir.

Mesut (Tolga Tekin)

Mahallenin en büyük soyguncusudur. Bütün mahalleliye zorla senet imzalatmış ve kendine borçlandırmıştır. Pis bir tefecidir. Gölge’nin elinde olan terzi dükkanını çok istiyordur. Mahalle için çok daha başka planları vardır.

Kadroda Tuncay Beyazıt, Özgür Emre Yıldırım ve Yiğit Kirazcı da rol almakta.

Diziyi bitirdim. Burak Aksak ve Selçuk Aydemir gibi iki çok beğendiğim ismin olmasından dolayı bayağı yüksek bir beklentiyle ve merakla beklediğim bir diziydi 50 m2. Genel olarak beğendim ancak bu iki isimden daha iyi bir dizi beklerdim diyebilirim. Beklentimi çok da aşırı karşılamadığını söyleyebilirim fakat gömüldüğü kadar da kötü olduğunu düşünmüyorum kesinlikle. Yani Atiye ve Hakan: Muhafız’dan iyi olduğunu söyleyebilirim kendimce.

Çok uzun süreye ve bölüme sahip olmadığı ve beklentimi düşürüp izlediğim için de çok sıkılmadım ve izlediğime pişman olmadım. Bu şekilde izlenirse daha rahat izlenebileceğini düşünüyorum. Dizide gördüğüm sorunlardan birisi bence dizinin hem komediye hem drama yer yer kayıp ikisini de tam yapamaması. Hem drama olsun hem komedi olsun derken karışık bir çorba gibi mundar olduğunu düşünüyorum. Ayrıca mutfağındaki iki ismin mizah içerikli komedi üzerine daha iyi yapımlar çıkarttığını bildiğimden komedi kısmı daha ağır basan ve güldüren, aynı zamanda güldürdüğünde de düşündüren kaliteli bir içerik bekliyordum. Onu karşıladığı yerler oldu ama dijital platform etkisiyle daha fazla olmasını isterdim. Hatta bu iki isim olmasa daha fazla bile övebilirdim diziyi.

Bir de sonunun tamamen açık bittiğini söylemeliyim; eğer izlemek isteyen olursa sezon onayını beklesin derim.

TANITIM FRAGMANI