Losing Alice, İsrail yapımı bir psikolojik gerilim dizisi. 2020 yılının yaz aylarında İsrail’in Hot 3 kanalında görücüye çıkmış dizi ve 8 bölümden oluşmakta. 2. sezonunun olup olmayacağı henüz belli değil. Apple TV+ ise yayın hakkını satın alarak 22 Ocak 2020 tarihinden itibaren yayınlamaya başladı diziyi.

Sigal Avin, dizinin yaratıcısı, yönetmeni ve yapımcılarından biri konumunda. Ona yapımcı koltuğunda Guy Levy, Tamar Mozes-Borovitz, Nadav Palti ve Jonathan Paran gibi isimler eşlik etmişler.

Pozitif anlamda konuşmak gerekirse bir cinsel gerilim atmosferi mevcut genel olarak baktığımızda dizide.

Hikayemizin merkez karakteri olan Alice’in Sophie ile tren yolculuğu sırasında tanıştıkları bir sahne ile açıyoruz hikayeyi. Sonrasında Sophie gün ve gün Alice’in hayatının içerisine giriyor ve hikayemiz gelişiyor.

Bölüm sonlarına gelecekten minik bir sahne iliştirilerek merak duygusunun canlı tutulmaya çalışıldığını da ekleyelim.

Alice (Ayelet Zurer), 48 yaşında, 3 küçük kız çocuğu annesi, evli bir kadın. Anne olana kadar senarist ve yönetmen olarak çok sayıda işe imza atmış film sektöründe. Anne olduktan sonra ise sektörden uzak kalmaya başlamış ister istemez. Uzun süredir bir film senaryosu yazmak için kendini zorlasa da ilham perisi bir türlü kapısını çalmamakta.

David (Gal Toren), Alice’in kocası. Ülkede isim yapmış bir aktör kendisi. Şu sıralarda yeni filmi vizyona giren David, bir başka film için de kolları sıvamış durumda. Çok ses getireceğine inanılan ‘Oda 209’ isimli erotik tonların hakim olacağı bir filmin başrolü olmaya hazırlanıyor. Karısı Alice’in evde olmasından ve bir türlü yazamadığı senaryosuyla meşgul olmasından memnun olan David, karısını yeni projesinden uzak tutmak istiyor.

Sophie (Lihi Kornowski), Alice’in trende tanıştığı, 24 yaşındaki, çekici ve gizemli bir genç kadın. Alice’in yönetmenliğinin bir hayranı olduğunu dillendiren Sophie, David’in yeni film projesi Oda 209’un senaristi aynı zamanda. Bu durumun da etkisiyle çok geçmeden ailemizin hayatına etkili bir giriş yapıyor Sophie.

Söz konusu 3 ana karaktere ek olarak;

*David’in annesi Tami rolünde Chelli Goldenberg karşımıza çıkıyor.

*Sophie’nin yanındaki gizemli bir orta yaşlı adam olan Ami karakterini Shai Avivi canlandırıyor.

*Alice’i fiziksel olarak çekici bulan ve bu durumun Alice’in de hoşuna gittiği hissedilen, aile hekimliği yapan ve şu sıralarda evlerinin tadilatıyla meşgul olan yan kapı komşusu Tamir karakterine Yossi Marshek hayat veriyor.

*Tamir’in eşi Keren rolünde ise Nova Doval karşımıza çıkıyor.

Dizinin ilk 2 bölümünü izledim ve yeterince başarılı buldum. Yaratılan atmosfer ve gerilimin bir izleme isteği uyandırdığı aşikar. Kalan 6 bölümlük süreçte bu atmosferi kayda değer bir hikayeyle de birleştirebilirlerse tadından yenmez diye düşünüyorum. İzleyecek olanlara da iyi seyirler diliyorum.