Apple+ dizisi For All Mankind 1 Kasım 2019 tarihinde izleyici ile buluştu. İlk sezonu 10 bölümden oluşan dizinin ikinci sezonu 19 Şubat 2021 tarihinde başlayacak. Dizinin 3.sezon onayı mevcut.

Dizinin arkasında Battlestar Galactica ve Caprica gibi dizilerin yaratıcısı olan Ronald D.Moore bulunuyor. Kendisine yapımcı ve senaryo kısmında Ben Nedyl ve Matt Wolpert eşlik ediyor.

Konusu: Alternatif bir tarih akışı sunan dizi, 1969 yılında Sovyetler Birliği’nin Amerika Birleşik Devletleri’ni uzay yarışında yendiği bir atmosferde başlıyor. Dizi, iki devlet arasındaki uzay yarışı devam ediyor olsaydı neler olurdu sorusu üzerinden astronotların mücadelesini anlatıyor. Dizi, politik gelişmelerin yanı sıra astronotların aile yaşantısına ve eşlerinin yaşadığı zorluklara da anlatımda büyük önem gösteriyor.

Edward Baldwin (Joel Kinnaman): Son derece disiplinli bir savaş pilotu olan Edward Baldwin NASA’nın en iyi astronotlarından biridir. Sovyetler Birliği’nin uzayda üstünlüğü sağlaması üzerindeki baskıyı artırmış ve bu durum aile hayatına olumsuz etki etmektedir. Tüm bu sorunların eşliğinde astronot olarak hayallerini gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Ünlü oyuncuyu The Killing, Altered Carbon ve Hanna gibi dizilerden tanıyabilirsiniz.

Karen Baldwin (Shantel VanSanten): Dizinin aile hayatına odaklandığı kısımlarda astronot Edward Baldwin’in eşi Karen’ı izliyoruz. Karen, yıllarca eşine işi konusunda destek olmuştur fakat son yıllardaki mekik kazalarının sayısının artması dayanılmaz bir endişeye sebep olmaktadır. Oyuncuyu The Boys  ve One Tree Hill dizilerinden tanıyabilirsiniz.

Gordo Stevens (Michael Dorman): Tıpkı Edward Baldwin gibi yetenekli bir astronot olan Gordo, disiplin eksikliği nedeniyle kariyerinde sıkıntılar yaşamaktadır. Uzay mücadelesinin zirveye çıkması ile kariyerinde tekrardan yükselişe geçme fırsatını elde etmiştir. Aktörü Patriot dizisinden tanıyabilirsiniz.

Tracy Stevens (Sarah Jones): Yıllarca pilot olma hayalleri kuran Tracy, evlenip çocuk sahibi olunca bu hayallerinden vazgeçmek zorunda kalmıştır. Uzay yarışı konusunda medya desteğini artırmak isteyen ABD yönetimi, eşlerin birlikte uçmasını sağlayan bir programı uygulamaya karar verir. Gordo ile evli olan Tracy için bu program belki de hayallerini gerçekleştirmek için son şanstır. Oyuncuyu Alcatraz ve The Path gibi dizilerden tanıyoruz.

Margo Madison (Wrenn Schmidt): NASA’nın ofis kısmında, erkek egemen bir çalışma ortamında kendini göstermeye çalışan işkolik Margo, yeni astronot programı sayesinde kariyerinde yeni bir sayfa açma imkanı yakalamıştır. Oyuncuyu The Looming Tower ve Boardwalk Empire dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Deke Slayton (Chris Bauer): Eski bir astronot olan Deke, kendi hayallerini gerçekleştirememiş olsa da diğer astronotlara rehberlik yapabilmek için NASA’da çalışmaktadır. Deke, politik hırsların astronotların hayatlarını tehlikeye atmaması için mücadele etmektedir. Aktörü The Wire, True Blood gibi dizilerden tanıyabilirsiniz.

Dizinin kadrosunda ayrıca Jodi Balfour,  Cynthy Wu, Krys Marshall, Sonya Walger ve Eric Ladin gibi isimler bulunuyor.

Beğenerek izlediğim For All Mankind için öncelikle alternatif tarih konusunda beklentinizi çok yüksek tutmayın uyarısını yapmam gerekiyor. Ana konu haricinde alternatif tarih konusunda büyük hamleler görmüyoruz, daha çok küçük detaylar şeklinde karşımıza çıkan değişiklikler var. Bu kadar drama ağırlıklı bir dizinin beklenmediğini gelen tepkilerden biliyorum.

Diziyi Apple+ dizileri arasında en üstlere koyuyor olmamın sebebi drama konusunda gösterdiği başarı ile ilgili. Astronotların aile hayatında yaşadığı sıkıntılar, ofis çalışanlarına odaklanılan bölümler gibi yan konular dizinin en sevdiğim tarafı oldu. Normalde sıkılırım dediğim birçok konuda ilgimi çekmeyi başardılar. Joel Kinnaman’ı çok severim fakat en sevdiğim karakterler Sarah Jones, Wrenn Schmidt ve Chris Bauer’un canlandırdığı yan karakterler oldu. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.