Elfen Lied
Elfen Lied

Kanlar içinde kopmuş bir kol görürüz önce. Sonra da korkuyla gözleri irileşmiş iki adam. Saniyeler içinde bu iki adamın da arasında bulunduğu pek çok kişi, bir kıyıma maruz kalacaktır. Ama asıl şaşırtıcı olan bunu yapanın, başında maskesiyle şarkı mırıldanarak elindeki kopmuş kafayı atan çıplak bir kadın olmasıdır. Ve hiç bir silaha ihtiyaç duymaması…
Evet, Elfen Lied müthiş açılış jeneriğinden sonra böylesi vahşi bir sahne ile selamlar izleyiciyi. Daha sonra kızın isminin Lucy olduğunu ve onun bir “diclonius” olduğunu öğreniriz. dicloniuslar insan evriminin bir üst noktasıdır ve en belirgin özellikleri başlarındaki boynuzlardır.

Lucy, kapalı tutulduğu enstitüden kaçmaya çalışırken başından bir kurşun yarası alıp denize düşer. Asıl hikaye, iki kuzenin onu bularak evlerine götürmeleri ve “Nyuu” kelimesinden (Nyuu japoncada süt anlamına gelmektedir) başka bir şey söyleyemedii için “nyuu” ismini taktıkları bu kızla yaşamaya başladıktan sonra başlayacaktır.Elfen Lied, almancadır ve elf şarkısı manasına gelmektedir. Lynn Okamoto tarafından yazılmış bir Japon manga ve anime serisidir. Japonya’da Şūeişa tarafından Haftalık Young Jump dergisinde yayınlanan Elfen Lied yirmi cildin tamamlanması ile sonlanmıştır. Anime uyarlaması 2004 yılında yapılmıştır ve 13 bölüm sürmüştür. Bölümlerin almanca ve ingilizce olarak isimleri aşağıdaki gibidir;1- Chance Meeting – Begegnung2- Cleaning Up – Vernichtung3- At Heart – Im Innersten4- Touching Strike – Aufeinandertreffen5- Receiving – Empfang6- Inner Feelings – Herzenswaerme7- Confrontation – Zufaellige Begegnung8- Beginning – Beginn9- Reminiscence – Schoene Erinnerung10- Infant – Saeugling11- Complications – Vermischung12- Sludge – Taumeln13- No Way Back – ErleuchtunEn son yayınlanan bölümü, sanıldığının aksine 14. bölüm değildir; 10. bölüm ve 11. bölüm arasında geçen olayları anlatmaktadır ve bu bölüm 10,5 olarak anılmaktadır.

Gustav Klimt'in der kuss isimli tablosu, ilki orjinali, ikincisi jenerikte kullanılan hali.
Gustav Klimt’in der kuss isimli tablosu, ilki orjinali, ikincisi jenerikte kullanılan hali.

Özellikle jeneriği ve çizimleri ile dikkat çeken anime, duygusal ve fiziksel şiddet içermektedir. Jenerikte kullanılan resimler, ünlü alman ressam gustav klimt‘e aittir. Jenerik şarkısı latincedir ve ismi “lilium”dur. Şarkı sözleri latince ve türkçe olarak aşağıdaki gibidir.Latince:
Os iusti meditabitur sapientiam,Et lingua eius loquetur indicium.Beatus vir qui suffert tentationem,Quoniqm cum probates fuerit accipient coronam vitae.Kyrie, ignis divine, eleisonO quam sancta, quam serena,quam benigna, quam amoenaO castitatis liliumTürkçe:
Adilin ağzı bilgeliğini göstermeliVe dili hakkaniyeti söylemeliKutsanmış olan cezbedici günahlara kanmayan insandırBir kerelik denemek için bile olsaYaşamın tacını alacaktırOh,Tanrım, Kutsal Ateş, Merhamet etOh, ne kadar huzurlu, ne kadar sevimliNe kadar yardımsever, ne kadar kutsalEy, saflığın zambağı (Lilium)Jenerik buradan izlenebilir.Anime severler tarafından en büyük eleştiri, aşırı duygusallığı konusunda yapılmıştır. Yer yer duygu sömürüsüne varan aşırı duygusallık, çıplaklık ve vahşet gibi temalarla birleştirilmiş; bu durum da animenin anlatımı derinleştirmek değil, dikkat çekmek adına bu yola başvurduğu düşüncesine yol açmıştır.Karketerleri kısaca tanıyacak olursak;

Lucy
Lucy

Lucy; bir diclonius. Sırtından çıkan görünmez ve vektör adı verilen uzantılarıyla işliyor cinayetlerini.

Nyuu
Nyuu

Nyuu; lucy’nin başından aldığı darbe sonucu ortaya çıkmış ikinci kişiliği.(alter-ego da denilebilir) Lucy’nin aksine tamamen zarasız ve oldukça sevimlidir.

Kouta
Kouta

Kouta; Lucy’nin çocukluk aşkı ve denize düştükten sonra kuzeni ile birlikte onu kurtaran ve evine alan kişi.

Yuka
Yuka

Yuka; kouta’nın kuzenidir. o da lucy gibi kouta’ya çocukluğundan beri aşıktır ancak bunu ona itiraf edemez.
Elfen lied‘in 16 yaşından büyükler için bir anime olduğunu hatırlatmakta fayda var.