Amerika dışındaki ülkelerdeki dizi yatırımlarına ağırlık veren Netflix’in birden fazla dizi hazırladığı ülkelerden birisi İspanya. Ekim ayının başında dünyanın önde gelen online yayın platformundan İspanyolca bir dizi daha geldi: Élite.

Carlos Montero ve Darío Madrona’nun hazırladığı projenin ilk sezonu 8 bölümden oluşuyor ve ikinci sezon onayını garantiledi. Geniş bir kadrosu olan Élite, suç ve gençlik draması karışımı bir dizi. Yapımcılığını Zeta Producciones üstleniyor.

Konusu:

Samuel – Nadia – Christian

İspanya’daki eski okullardan birisinin çatısı inşasındaki kusur nedeniyle çöker. Okulu yapan inşaat şirketi imajlarını düzeltmek için iyi niyet göstergesi olarak üç öğrenciye burs verme kararı alır. Samuel, Nadia ve Christian, elit insanların çocuklarını gönderdiği Las Encinas ismindeki ülkenin en gözde özel okuluna kabul edilirler.

Üç fakir öğrencinin zengin ve ayrıcalıklı bir grubun içine dahil olmasıyla başlayan hikayede iki farklı dünyanın çakışması bir cinayete sebebiyet veriyor. Dolayısıyla dizide zaman zaman geleceğe gidilmesine ve karakterlerin sorgu odasında bazı sorulara cevap vermesine tanık oluyoruz. Kimin öldüğünü çok geçmeden öğrensek de katilin kimliği ilk sezonun odak noktasını oluşturuyor.

Ana Karakterler:

Polo – Carla – Ander – Guzmán – Lu – Marina

* Samuel García Domínguez: Annesiyle sakin bir hayatları varken yeni okulla birlikte her şey değişiyor. Tam da bu sırada başı hala beladan kurtulmamış olan ağabeyi Nano hapisten çıkıyor.
* Nadia Shana: Müslüman, ailesi bakkal işleten, derslerinde başarılı bir kız. Normalde başı kapalı olmasına rağmen kurallar gereği okulda baş örtüsünü çıkartması gerekiyor. Zengin ağırlıklı bir okula başlayınca zaman zaman uyuşturucu satan kardeşi Omar da yeni çevresine giriyor. Babaları dediğim dedik ve geleneklere bağlı birisi.
* Christian Varela Expósito: Üçlünün daha haylaz, eğlenceli ve çenesi düşük olanı. Zengin öğrencilerin arasına ve onların hayatına dahil olmaya en istekli olan da kendisi.
* Guzmán Nunier Osuna: Çatısı çöken okulu yapan inşaat şirketi ailesinin, dolayısıyla üçlünün bursunu veren kişi babası. Bunun da getirisiyle diğerlerine üstten bakan, eğlenmeyi seven, rahat bir genç. Bazı problemleri nedeniyle intihara kalkışan kız kardeşi Marina‘ya aşırı düşkün ve gözünü ondan ayırmamaya çalışıyor.
* Ander Muñoz: Las Encinas’ın müdiresi annesi. Babasının ön ayak olmasuyla tenisle profesyonel olarak ilgilenmeye başlamış. Ama bu durumdan hem eskisi kadar zevk almıyor hem de babasıyla ilişkisinde yolunda gitmeyenler var.
* Carla Rosón Caleruega ve Polo: Dizinin aristokrat olarak tanıtılan çifti. Çok uzun süredir birlikteler. Ayrıca Carla’nın ailesiyle Guzmán’ın ailesinin arasında köklü bir iş ortaklığı var. Bahsi geçen zengin öğrenciler grubuna okulun zeki, popüler ve güzel kızı Lucrecia da dahil.

Élite, üstte de genel haliyle görüldüğü gibi katil için pek çok şüpheliyi barındırıyor. Ayrıca gençlik dizisi olmasının da getirisiyle pek çok karmaşık ilişkiyi ve üçgeni bir arada bulunduruyor. Neler yok ki?

Polo, Guzmán ve Ander uzun süredir çok yakın arkadaşlar ve birbirlerini daima kolluyorlar.

Samuel, okula geldikten sonra Marina’yla tanışıyor ve aynı dünyanın insanı olmayan iki genç bazı engellere rağmen gün geçtikçe yakınlaşıyorlar.

Samuel ve Marina’nın yakınlaşmasıyla resmin içine Nano da dahil oluyor.

Nadia’nın okula gelmesiyle birlikte yolunun kesiştiği kişi zengin, yakışıklı ve çapkın Guzmán oluyor.

Bu durum elbette Guzmán ile ciddi bir ilişkisi olmasa da “güzel” vakit geçirmeyi seven Lucrecia’nın pek hoşuna gitmiyor.

Üstelik Nadia ve Lu arasında akademik bir rekabet de başlıyor.

Nadia’nın okula gelişiyle birlikte Omar ve Ander de birbirinin çekim alanına dahil oluyor.

Christian’ın gelişi ise ilişkilerinde eski heyecanı yitirmiş Polo ve Carla’yı karıştırıyor.

Élite’e dış görünüş itibarıyla Gossip Girl’ü hatırlattığı için başlamıştım. Düşüncem tam olarak boşa düşmese de daha fazlası olduğunu, biraz da 13 Reasons Why ekleyebileceğimizi söyleyebilirim. Üstelik Élite sadece ilişki karmaşasını ve bir cinayetin gizemini anlatmıyor; toplumsal konulara gençler üzerinden bakış atıyor. Din, eşcinsellik, cinsellik, aile baskısı, depresyon, zengin-fakir ayrımı bunların sadece bir kısmı.

İlk sezon bölüm sayısının fazla olmamasının da katkısıyla benim için gayet yeterliydi. Benzer sebepten bazı gerçeklerin ortaya çıkışı biraz pat diye veya tartışmalı gelebilir ama benim için sorun  olmadı. Karakterler genel olarak rolüne yakışan isimler tarafından canlandırılıyor. Guzmán, Nadia, Ander, Lucrecia ve Polo benim için daha öne çıkanlar oldular mesela. Malum cinayetin gizemi ise memnun ediciydi, böylesi bir çözüme itiraz edemeyeceğim. Dizi, ilk sezonunu uygun bir noktada ve ikinci sezona pas atıp bitirerek gelecek yıla kadar ara veriyor.

Élite, genel olarak böyle bir yapım işte. Eğer bu tarzda konusu olan gençlik dizilerine açıksanız denemenizi tavsiye edebilirim. İyi seyirler.