farscape

farscape

Astronot John Crichton kendi geliştirdiği bir teoriyi test etmek için küçük bir uzay mekiğiyle gökyüzüne çıkar. Deney sırasında rastlantılar sonucu karşısında beliren bir Worm Hole (solucan delikleri) sayesinde binlerce galaksi ötede belirir. Solucan delikleri uzayda bir taraftan bir tarafa açılan kapılardır.
Kendisini küçük bir uzay savaşının ortasında bulur. Bu esnada üç mahkum, savaşan taraflardan biri olan Peacekeeper’lardan Moya adlı biyomekanik bir uzay gemisiyle, yani yaşayan bir uzay gemisiyle kaçmaya çalışıyorlardır.
John Crichton Moya’ya bordolar ve orada 3 farklı ırktan dört sezon çekilden dizinin sonuna kadar kendisine eşlik edecek olan yeni arkadaşlarıyla tanışır. Aslında burada Zhaan’ı sayamayız, fakat bu bilgiyi vermek spoiler sayılabilir.
Dil sorunu Moya’nın tamirci ve bakım robotları olan DRD’lerden birisinin kahramımıza “çevirmen mikrop”ları şırınga etmesiyle aşılır. Çevirmen mikroplar karşıdakinin sizin dediklerini anlamanıza ve sizin de aynı şekilde karşıdakilerin dediklerinizi anlamanızı sağlayan organizmalar.
Öykü kaçakların ve John Crichton’ın Peacekeeperlar’dan kaçması, galakside oradan oraya dolaşırken farklı maceralara girmeleriyle devam eder.
Jonh Crichton“u insan ırkını bildiğimiz için geçeceğim. Bildiğimiz insan. :)
Ka Dargo” Luxan ırkından, savaşçı ve düşünmeyi fazla sevmiyorlar, “önce hareket et, sonra düşünürsün” adamları. Benim favorilerimden biri.
Aeryn Sun” bir Peacekeeper subayı, en azından ilk başlarda öyleydi. Peacekeeperlar tamamen insan gibi görünüyorlar, bı ırk profeeyonel asker ve güç kullanarak galakside barışı sağlamaktan başka bir amacı yok. Pek sevilmiyorlar. Soğukkanlıklar.
Rygel” aslında Hükümdar Rygel demeliyim, aslında tam olarak Dominar Rygel XVI demeliyim, Hynerian ırkından. 3 mideleri var, oburlar, benciller, iyi pazarlık yapıyorlar, kendilerini beğenmişler. Küçük ve yeşiller. dizi de bir kukla şeklinde görünüyor. Osurukları da helyum gazından oluşuyor, yani solursanız sesiniz tiz çıkıyor.
Zhaan” tamamen mavi ve Delvian ırkından, insan ırkının atalarının maymun olduğunu varsayarsan Delvianların ataları bitki. Şöyle diyeyim ki güneş patlamaları Zhaan’da güçlü duygular oluşma ve kendinden geçmeyle sonuçlanabiliyor. Aynı zamanda rakip ve çeşitli zihinsel güçleri var.
Farscape eğer ilk bir iki bölüm sonra ısınmaya başlarsanız sizi tamamen içine çekecek ve geceleri yaşayan bir uzay gemisinin içinde kankalarınızla beraber uzay yolculukları yapmanın hayalini kurduracak bir dizi. Diğer ırklarla iletişime geçsek ne olabilir konusunda fantezilerinizin bir çoğunu gerçekleşmiş görebilirsiniz.
Dizide çocuksu saçmalıklar ve mantık hataları var, ama temelde insan ırkı olarak ne kadar zavallı ve yine de ne kadar harikulade olduğumuzu gösteriyor. Rahatlıkla bir macera komedi dizisi de sayılabilir.
Son olarak bu yazıyı okuyup diziyi izlemeye karar verebilecek kişilere beğendiğim başka dizileri söylersem daha iyi fikir edinebilirler: Battlestar Galactica sağlamdır, özellikle girişte her 20 dakikada bir atlama yapmaları bence arika bir giriştir, Veronica Mars eğlencelidir, sarışın güzel zeki bir kızı izlemek zevklidir, ayrıca Kyle Xy, Prison Break, 4400 ilk sezon, Lost‘un ilk sezonu vs. diye gider…